Przeprowadzenie tłuszczu w alkohole

Forum chemiczne zajmujące się badaniem budowy, właściwości oraz reakcji związków chemicznych zawierających węgiel oraz opracowywaniem różnorodnych metod syntezy tych połączeń
kicikota
Posty: 8
Rejestracja: 29 maja 2011, o 17:21

Przeprowadzenie tłuszczu w alkohole

Post autor: kicikota »

Hej,
przygotowuję się do kolokwium z chemii organicznej I jednym z zadań jest Przeprowadź trioleinian glicerolu w dwa alifatyczne alkohole nasycone".

Czy chodzi tu o autooksydację tłuszczu?
Czytałam trochę o tym, ale niestety nie potrafię tego rozpisać, nie wiem jakie alkohole mogą powstać. Wiem, że pęka tu podwójne wiązanie, ale niestety jakoś nic nie mogę wykombinować, a zadanie jest przecież proste.

Na razie rozpisałam tylko trioleinian glicerolu w takiej postaci jak w załączniku.


Czy to w ogóle jest dobrze narysowane? Mam niestety problem z rysowaniem tych kwasów tłuszczowych, ciągle mi się myli liczba atomów węgla.
kicikota
Posty: 8
Rejestracja: 29 maja 2011, o 17:21

Re: Przeprowadzenie tłuszczu w alkohole

Post autor: kicikota »

czy nie będzie tak, że najpierw powstanie gliceryna i kwas oleinowy, a w drugim etapie reakcji dopiero powstanie alkohol? (ale jaki i z czego?)
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: Przeprowadzenie tłuszczu w alkohole

Post autor: Batha »

Czy to w ogóle jest dobrze narysowane? Mam niestety problem z rysowaniem tych kwasów tłuszczowych, ciągle mi się myli liczba atomów węgla.
tak, ale zbyt ogólnie. Warto zaznaczyć we wzorze półstrukturalnym, gdzie występuje wiązanie podwójne
Przeprowadź trioleinian glicerolu w dwa alifatyczne alkohole nasycone
ja bym poddała tłuszcz hydrolizie, a następnie zredukowała kwas oleinowy do n-oktanolu
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości