hemoglobina

Wspólne rozwiązanie testów z biologii. Wzajemna pomoc w zrozumieniu zagadnień biologicznych z zakresu szkoły średniej.
adves
Posty: 25
Rejestracja: 17 kwie 2012, o 04:03

hemoglobina

Post autor: adves »

W testach dla licealistów natrafiłam na takie pytanie:
Jedną z adaptacji człowieka do życia w strefach geograficznych o niskich temperaturach jest (.). Poprawna odpowiedź to: wzrost ilości hemoglobiny. Udało mi się znaleźć w internecie informację, że ze wzrostem temperatury maleje stopień wysycenia hemoglobiny tlenem, wraz ze spadkiem rośnie stopień wysycenia. Dlaczego większa ilość wiązanego tlenu jest przystosowaniem do życia w chłodniejszym klimacie? Niech mi to ktoś wyjaśni Z góry dzięki.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: hemoglobina

Post autor: AnnaWP »

Nie myl ilości hemoglobiny z jej wysyceniem.
Właśnie dlatego że wysycenie spada, musi jej być więcej, stąd adaptacja.
adves
Posty: 25
Rejestracja: 17 kwie 2012, o 04:03

Re: hemoglobina

Post autor: adves »

Nie no, własnie wysycenie tlenem według tego co znalazłam wzrasta.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: hemoglobina

Post autor: AnnaWP »

Aha- zapewne wynika to z faktu, że w zimnym klimacie trudniej utrzymać homeostazę - ogrzanie ciała kosztuje.
adves
Posty: 25
Rejestracja: 17 kwie 2012, o 04:03

Re: hemoglobina

Post autor: adves »

No tak, ale jak to się wiąże z tym wysyceniem hemoglobiny tlenem
Lucyfer
Posty: 636
Rejestracja: 8 sty 2012, o 15:27

Re: hemoglobina

Post autor: Lucyfer »

Jak daleka północ to mróz, trzeba wytworzyć mnóstwo ciepła czyli przyspieszyć metabolizm, a do tego trzeba dużo tlenu. Taką mam koncepcję
Burza
Posty: 57
Rejestracja: 18 kwie 2012, o 20:41

Re: hemoglobina

Post autor: Burza »

dużo tlenu to wydajniejsza synteza ATP czyli energii a energia to ciepło
Awatar użytkownika
Stalowy
Posty: 2447
Rejestracja: 27 lut 2010, o 23:35

Re: hemoglobina

Post autor: Stalowy »

Od paru dni zastanawiałem się nad tym pytaniem i jak dla mnie, jest ono całkowicie bez sensu.

Jeżeli niższe temperatury indukują lepsze wysycenie hemoglobiny tlenem. To w takim razie zaprzeczeniem adaptacji w tym wypadku będzie odpowiedź: wzrost ilości hemoglobiny.

Dla przykładu gwoli porównania: rdzenni mieszkańcy wysokich partii himalajów muszą przeciwdziałać niedotlenieniu spowodowanemu niskim ciśnieniem parcjalnym tlenu poprzez zwiększoną ilość erytrocytów i zwiększony ich rozmiar (a co za tym idzie zwiększona ilość hemoglobiny w krwinkach).

Czyli mamy czynnik ujemny i dodatnią odpowiedź organizmu w celu poprawienia sytuacji.

Tymczasem według tego pytania i odpowiedzi. Czynnik jest dodatni, więc organizm na hura też jest dodatni. Albo pytanie jest źle sformułowane albo błędna jest odpowiedź.

Pozdrawiam.
adves
Posty: 25
Rejestracja: 17 kwie 2012, o 04:03

Re: hemoglobina

Post autor: adves »

Dziękuję bardzo za włożony wysiłek intelektualny
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości