Matura ustna z języka polskiego

Pomoc w przygotowaniu do matury ze wszystkich przedmiotów i zakresów. Najnowsze arkusze i klucze do matur. Wzajemna pomoc w nauce.
Awatar użytkownika
Bartek_DST
Posty: 1071
Rejestracja: 26 lis 2011, o 12:43

Re: Polski... O niee!!!!!!!

Post autor: Bartek_DST »

wiolka21, nie wiem co bedzie hehe ale chciałbym Wiersz jakiś no i może Wertera własnie

Skoro nic nie czytałas to sie trzymaj tekstu i pisz o wszystkim co w nim widzisz,o uczuciach bohaterów o tonie wypowiedzi o środkach coś napisz i za rozwinięcie dostaniesz plusy

np masz fragment wiewiórki z rozszerzonego polskiego
[podam ci to jak powinnaś napisac rozwinięcie]

"Wczoraj byłem na cmentarzu. Pogodny poranek późnej jesieni usposabiał
melancholijnie. Wzdłuż drogi, którą przeszedłem, rosły stare wiśniowe drzewa i wyglądały
jak duże wiązki różowych i kremowych liści. Perspektywy były mgliste, ale niebo
bezchmurne i niebieskie, jakie tylko u nas w jesieni bywa."

To już w rozwinięciu możesz napisać podstawowe rzeczy

-Narrator spędzał czas na cmentarzu,o czym świadczą czasowniki w formie osobowej i do tego w czasie przeszłym.Pogoda nastrajała go melancholijnie,na jego stan ducha wpłyneła również jesienna pogoda

-2 pkt


to taka podstawa rozwinięcia gdybyś chciała rozwinąc to powazniej,na większa ilość pkt mogłabyś napisać tak:

-Narrator pierwszoosobowy ujawnia się w wierszu przez zastosowanie czasowników w formie osobowej : wczoraj byłem jest to narrator subiektywny.Posiada on ograniczoną wiedzę z racji,że jest to forma wypowiedzi zsubietywizowanej.Występuje mowa zależna o czym świadczy brak cudzysłowów i dwukropków gdy wypowiada się swoimi słowami.
Narrator opisuje tu wydarzenia,które miały miejsce w przeszłości,czasowniki osobowe sa uzyte w formie przeszłej: byłem przeszedłem co podkreśla nastrój melancholii i zadumy.
Opis przyrody buduje nastrój,kreuje świat przedstawiony i nadaje mu swoistych cech.


4/5 pkt
Awatar użytkownika
Bartek_DST
Posty: 1071
Rejestracja: 26 lis 2011, o 12:43

Re: Polski... O niee!!!!!!!

Post autor: Bartek_DST »

Milejdi, z internetu,bo to w nim jest wwiele informacji,które pomagają wreszcie nauczyc sie pisac wypracowania.
Awatar użytkownika
claranova
Posty: 773
Rejestracja: 6 sty 2011, o 10:21

Re: Polski... O niee!!!!!!!

Post autor: claranova »

Bartek-DST pisze:wiolka21, Najlepiej zacząć od zaprzeczenia
jak masz temat o miłości to pisz o smutku i bólu,by dalej znów nie pisac o miłości,bo praca wtedy traci na wartości.

dajmy przykład

Motyw miłości w Cierpieniach Młodego Wertera,odwołaj się do całego utworu i wybranych kontekstów.

Piszesz tak:

"Cierpienia Młodego Wertera autorstwa Johanna Wolfganga Goethego to powieść epistolarna opowiadająca o nieszczęśliwej egzystencji głównego bohatera.Smutek i ból,który jest swoistą chorobą wieku wynika z miłości,która jest uczuciem niezwykle złożonym,trudnym do jednolitego określenia.Motyw ten nie jest przypadkowy w lekturze z racji kontekstu biograficznego.Młody Goethe również cierpiał z powodu miłości i opisuje to w swoim dziele

Teraz pokaże Ci ile za taki wstęp możesz zdobyć punktów.
*Epistolarna powieśc-wiesz,że w formie listów-1 pkt
*Odwołujesz się do Choroby wieku-weltschemrzu-1 pkt
*Miłośc to uczucie zarówno dające szczęście jak i nieszczęscie-za zauważenie tej złożoności zazwyczaj ma się punkt
*Za podanie kontekstów zawsze są punkty,tu podałem biograficzny i to jest zapewne 1 pkt z rozwinięcia lub 1 pkt z walorów,to zalezy czy uwzględnią w kluczu akurat ten kontekst.

4 pkt za wstęp
eeeem, to chyba powinno się znaleźć w rozwinięciu jak już, nie we wstępiegt
Awatar użytkownika
Bartek_DST
Posty: 1071
Rejestracja: 26 lis 2011, o 12:43

Re: Polski... O niee!!!!!!!

Post autor: Bartek_DST »

claranova, nie we wstepie już można łapac punkty,wstep nie musi być stereotypowy czyli:"W fragmencie podanego tekstu . napisanego przez itd heh

ps:we wstepie można juz nawet pisac o kontekstach biograficznych,filosoficznych itd,nie do końca związanych z ksiązką ale związanych z tematem,np temat miłości mozna we wstępie połączyć z kontekstem biblijnym w liście do Koryntian gdzie jest mowa o tym uczuciu.
Łapiesz punkty we wstepie za walory
Awatar użytkownika
claranova
Posty: 773
Rejestracja: 6 sty 2011, o 10:21

Re: Polski... O niee!!!!!!!

Post autor: claranova »

no nie wiem, mnie uczyli, że takie rzeczy to w rozwinięciu. no ale to było rok temu przynajmniej
ale jak dziewczyna mówi, że nie wie jak ugryźć jakikolwiek temat, bo nawet do streszczenia nie zerknęła, to może powinna właśnie taki stereotypowy schemacik walnąć, wszak chodzi o zdanie przedmiotu, nie jakieś walory artystyczne pracy, bo na szlifowanie formy generalnie miała całą szkołę średnią. chyba już w 1szej klasie pisze się jakieś wypracowania itp ja się nie czepiam, bo różni są ludzie, może to też wina nauczyciela. aczkolwiek pytać n-godzin przed egzaminem JAK napisać wypracowanie, wydaje się być lekką przesadą. ale to tylko moje skromne zdanie
Awatar użytkownika
Bartek_DST
Posty: 1071
Rejestracja: 26 lis 2011, o 12:43

Re: Polski... O niee!!!!!!!

Post autor: Bartek_DST »

claranova, powinna dlatego takie też jej podałem najłatwiejsze i już troche bardziej zaawansowane
Awatar użytkownika
Milejdi
Posty: 105
Rejestracja: 10 gru 2010, o 21:48

Re: Polski... O niee!!!!!!!

Post autor: Milejdi »

Bartek-DST pisze:Milejdi, z internetu,bo to w nim jest wwiele informacji,które pomagają wreszcie nauczyc sie pisac wypracowania.
Czyli wychodzi na to, że tylko ja wierzę w potęgę szkoły i uczę się z notatek z lekcji
Awatar użytkownika
Bartek_DST
Posty: 1071
Rejestracja: 26 lis 2011, o 12:43

Re: Polski... O niee!!!!!!!

Post autor: Bartek_DST »

Milejdi, Ja nie mówie,że w szkole jest az tak źle ale wiadome,że w szkole nie poświęca tyle czasu na to co ja moge sobie poświecić w domu.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości