prośba o sprawdzenie odp

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
whirl
Posty: 17
Rejestracja: 18 lip 2011, o 15:10

prośba o sprawdzenie odp

Post autor: whirl »

Witam, w ramach przygotowań do matury 12 rozwiązałem ten arkusz. Udzieliłem jednak w niektórym miejscach nieco innej odpowiedzi niż w kluczy ( w moim rozumieniu także poprawnych) dlatego proszę o sprawdzenie czy takie odpowiedzi mogłyby być zaliczone:

Zad. 2
1. erytrocyty tracą jądro komórkowe, dzieki czemu ponoszą minimalne koszta własnego metabloizmu
2. utrata mitochondriów sprawia, że erytrocyty oddychają beztlenowo, dzięki czemu nie zużywają one transportowanego tlenu.

zad. 3
różnica: w cząsteczce glikogenu występują wiązania alfa-glikozydowe, natomiast w cząsteczce celulozy występują zarówno wiązania alfa i beta glikozydowe.

zad. 9
a) kwas octowy
b) fermentacja octowa

zad. 10
Fosfotriozy, będące produktem cyklu Calvina są niezbędne w cytozolu, by wytworzyć fosforany będące substratem cyklu Calvina Bensona. Dzieki sprzeżeniu transportu tych substancji mozliwe jest wydajne odbieranie produktów i przekstałcanie ich w substraty cyklu Calina Bensona.

Zad. 14
Wraz ze wzrostem długości orzeszków zwiększa się ich liczba do pewnej wartości, po przekroczeniu której wraz ze wzrostem długości orzeszków następuje spadek ich liczby.

zad. 16
a) komórka jajowa jądro centralne
c) z zapłodnionej komórki jajowej powstaje zarodek, natomiast z zapłodnionego jądra centralnego powstaje bielmo wtórne

Zad. 30
a) mutualizm
b) pozwala to na eksploatowanie kwiatów tej rośliny przez samca, dzieki czemu większa ilość kwiatów może zostać zapylonych, a samiec będzie miał zapewnione pozywienie

Zad. 31
1. mozliwość przenikania z korzenia do innych organów rośliny szkodliwych substancji, które mogą być spożywane przz człowieka np. liście sałaty.
2. rośliny te są ważnym ogniwem w w wielu łańcuchahc troficznych - ich spozywanie spowoduje kumulowanie się toksyn w oraganizmach tworzących wyższe ogniwa tych łańcuchów pokarmowych

Zad. 34
1. glony są ogniwem łańcuha pokarmowego, do któego należa także ryby, jesli iwec spadnie ilość glonów, to zmniejszy się także ilość ryb, co zmniejszy różnorodność biologiczną tych zwięrząt w danym zbiorniku
2. spadek ilosci glonów spowoduje spadek ilości tlenu w tym zbiorniku, co spowoduje wymieranie ryb, co spowoduje spade różnorodności biologicznej tych zwierząt w danym zbiorniku.
Awatar użytkownika
Wendigo
Posty: 1213
Rejestracja: 9 mar 2012, o 11:37

Re: prośba o sprawdzenie odp

Post autor: Wendigo »

2. Brak wykazania związku między utratą jądra a obniżeniem kosztów energetycznych.

3. W cząsteczce celulozy występują wiązania jedynie beta glikozydowe.

9. Drożdże nie przeprowadzają fermentacji octowej. Związkiem w tym przypadku może być jedynie CO2

10. Trochę naciągane, ale może by przeszło.

14. Nie jestem przekonany do tego sposobu opisu. W ten sposób można opisywać wykres liniowy w dwuwymiarowym układzie współrzędnych, jeżeli występuje jakaś dynamiczna zmienna.

16, c. Wydaje się OK, ale nie wiem czy słowem kluczowym nie jest triploidalne".

30. OK, czemu Ci się pytasz czy mutualizm może być?

31. Jak dla mnie 1 i 2 jest jednoznaczne.

34. OK
whirl
Posty: 17
Rejestracja: 18 lip 2011, o 15:10

Re: prośba o sprawdzenie odp

Post autor: whirl »

Dziękuję Ci bardzo dlaczego więc w cząsteczce celulozy w arkuszu zostały zaznaczone wiazania glikozydowe jako jedno do góry a drugie do dołu ?
Awatar użytkownika
Wendigo
Posty: 1213
Rejestracja: 9 mar 2012, o 11:37

Re: prośba o sprawdzenie odp

Post autor: Wendigo »

Heh, nie wiem jak to wytłumaczyć, ale zwróć uwagę, że każda sąsiadująca ze sobą cząsteczka glukozy jest odwrócona do góry nogami względem drugiej
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: prośba o sprawdzenie odp

Post autor: AnnaWP »

Ten typ wiązania tak ma - jedna glukoza stoi normalnie, druga do góry nogami i dlatego wiązanie wydaje się być typu alfa, a w rzeczywistości to beta do góry nogami".

"Fosfotriozy, będące produktem cyklu Calvina są niezbędne w cytozolu, by wytworzyć fosforany będące substratem cyklu Calvina Bensona. Dzieki sprzeżeniu transportu tych substancji mozliwe jest wydajne odbieranie produktów i przekstałcanie ich w substraty cyklu Calina Bensona."
Za bardzo naciągane moim zdaniem.
Przenośnik zapewnia transport produktu / substratu, czyli fosfotriozy / fosforanu do miejsca, w którym jest na nie zapotrzebowanie. Wyprowadzone z cyklu Calvina fosfotriozy wychodzą do cytozolu przy udziale przenośnika, jednocześnie z nimi wracają fosforany (uwalniane z fosfotriozy w procesie tworzenia glukozy i skrobi), będące niezbędnym substratem w cyklu.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości