alkohole

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
Istotka
Posty: 11
Rejestracja: 26 sty 2007, o 20:36

alkohole

Post autor: Istotka »

jak reaguja alkohole z woda i alkanami
Prawdziwa
Posty: 79
Rejestracja: 8 lis 2006, o 15:43

Re: alkohole

Post autor: Prawdziwa »

ja myślałam, że alkohole powstają poprzez hydratację alkenów.
i tym samym może zajść reakcja odwrotna rozpad np. etanolu na eten i wodę
nie spotkałam się z reakcją alkoholu z wodą ale może mało widziałam.
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: alkohole

Post autor: Jakusz »

Prawdziwa pisze:i tym samym może zajść reakcja odwrotna rozpad np. etanolu na eten i wodę
No troszkę przesadziłaś w rozważaniach. Alkohole monohydroksylowe rzeczywiście mogą przejść taką reakcję w które produktami będą alken i woda, ale nie jest to reakcja z alkanami! Do zaistnienia takiej reakcji potrzebny jest H2SO4 jako katalizator przesuwający równowagę reakcji w prawo oraz temperatura powyżej 140*C.

Alkohole z wodą nie reagują i wydaje mi się, że z samymi alkanami także nie .

[ Dodano: Nie Kwi 29, 2007 09:25 ]
Z wodą mieszają się w nieograniczonych ilościach i proporcjach.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: alkohole

Post autor: Medycyna Lwów »

masz rację, nie ma co ugólniać i suzkać reakcji z kosmosu.
Prawdziwa
Posty: 79
Rejestracja: 8 lis 2006, o 15:43

Re: alkohole

Post autor: Prawdziwa »

JakubikF pisze:Alkohole monohydroksylowe rzeczywiście mogą przejść taką reakcję w które produktami będą alken i woda
tak właśnie napisałam
JakubikF pisze:ale nie jest to reakcja z alkanami!
gdzie widzisz to w mojej wypowiedzi?
napisałam tylko że może zajść reakcja odwrotna rozpad np. etanolu na eten i wodę
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: alkohole

Post autor: Jakusz »

Prawdziwa pisze:gdzie widzisz to w mojej wypowiedzi?
napisałam tylko że może zajść reakcja odwrotna rozpad np. etanolu na eten i wodę
A to przepraszam. wyszło mi jakoś z kontekstu, że odnosisz się do reakcji z alkanami
Prawdziwa
Posty: 79
Rejestracja: 8 lis 2006, o 15:43

Re: alkohole

Post autor: Prawdziwa »

JakubikF, nie ma sprawy. tak tylko sie zdziwiłam.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: alkohole

Post autor: DMchemik »

no uogólnijmy, że alkohole nie reagują z alkanami, ale reagują z alkenami tworząc etery. Z wodą nie reagują, co najwyżej mogą być przez nią protonowane, że wgledu na dysocjację wody, np tak:

czysta woda:

H2O+H2O<==H3O(+)+OH(-)

wobec alkoholu:

C2H5OH+H2o<==C2H5OH2(+)+OH(-)

Kaszsztan
Posty: 27
Rejestracja: 2 maja 2007, o 16:28

Re: alkohole

Post autor: Kaszsztan »

Istotka, nie kombinujesz za bardzo?)? Mój stan wiedzy pozwala mi tylko na wtórowaniu moimprzedmówcom i mogę napisać jedynie, że nie ma reakcji alkoholi z wodą czy też alkanami.
Alkohole reagują z: halogenowodorami, metalami aktywnymi, ulegają dehydratacji, spalaniu, reakcja tworzenia estrów,SOCl2,PBr3, są utleniane pod wpływem tlenu atmosferycznego dając aldehydy(alk. Irzędowe)lub ketony (alkohole II rzędowe), reagują z wodorotlenkiem miedziII tworząc zw. kompleksowe.
Czy o czymś zapomniałam
AAAA alkohole wielowodoretlenowe ragują z wodą np. gliceryna z wodą daje propenol (jeżeli się mylę, prosze mnei poprawić, nie pamiętam produktów ubocznych)
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: alkohole

Post autor: Jakusz »

glicerol. z wodą? propenol? Hm. to jakaś wyzsza szkola jazdy musialaby być. Niech chemik się wypowie.

[ Dodano: Pią Maj 04, 2007 21:14 ]
Kaszsztan pisze:reagują z wodorotlenkiem miedziII tworząc zw. kompleksowe.
Ale to wielowodorotlenowe tworzą związki kompleksowe właśnie.
Kaszsztan
Posty: 27
Rejestracja: 2 maja 2007, o 16:28

Re: alkohole

Post autor: Kaszsztan »

a zapomniałam dodać, ze wielowodorotlenowe? teraz widzę, faktycznie, koryguje się przepraszam
Co do reakcji glicerolu z wodą, jak już powiedziałam wcześniej pamiętam tą reakcje z lekcji chemii w klasie 2 ale za nic nie jestem w stanie przypomnieć sobie pozostałych produktów czy tez ewentualnych katalizatorów lub warunków zajścia tej reakcji. Sprawdzę to i jak tylko znajdę to od razu dam znać - obiecuję
odessa
Posty: 50
Rejestracja: 2 lut 2007, o 21:22

Re: alkohole

Post autor: odessa »

Bardzo proszę o pomoc, czy te reakcje zachodzą? Jeśli nie, dlaczego? Mógłby mi ktoś wytłumaczyć? Dzięki : )

C6H5-OH + NaOH
CH3-CH2-OH + NaOH
CH3-CH2-OH + H2O
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: alkohole

Post autor: Medycyna Lwów »

C6H5-OH + NaOH
zachodzi, bo fenole sa słabymi akwasami. Powstaje C6H5-0Na (fenolan sodu) + woda
CH3-CH2-OH + NaOH
nie zachodzi, alkohole nie reaguja z zasada
odessa pisze:CH3-CH2-OH + H2O
alkohole nie dysocjują, nie zachdoiz 9pomijamy nieiwlki stopień protonowania alkoholu w wodzie)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości