Problematyczne zadania

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
rumiankowa
Posty: 25
Rejestracja: 17 lut 2010, o 18:05

Re: Problematyczne zadania

Post autor: rumiankowa »

Może proste, ale nie mam za bardzo pomyslu. Prosze o pomoc

Stopień dysocjacji wody w temperaturze 18stopni Celsjusza wynosi 1.4*10-9. Napisz równanie reakcji wody i oblicz ile kationów wodoru znajduje sie w szklance wody o objetosci 200cm3.
Awatar użytkownika
Wendigo
Posty: 1213
Rejestracja: 9 mar 2012, o 11:37

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Wendigo »

rumiankowa,

Zacznij od wyliczenia ilości moli wody w 200 cm^3 i ułóż równanie na stałą dysocjacji. Daj znać jak skończysz
blackfield
Posty: 45
Rejestracja: 24 sty 2010, o 20:14

Re: Problematyczne zadania

Post autor: blackfield »

Dlaczego nitrozwiązki, mimo budowy polarnej są nierozpuszczalne w wodzie
Awatar użytkownika
Leneah
Posty: 146
Rejestracja: 11 lip 2010, o 20:11

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Leneah »

w celu zobojętnienia 0,0092 g kwasu alkanowego R-COOH zużyto 20 cm3 roztworu NaOH o stężeniu 0,1 mol/dm3. Oblicz masę cząsteczkową kwasu organicznego.

nie mam odpowiedzi do tego zadania, ale wychodzi mi jakims cudem 4,6 g
Awatar użytkownika
Mmmartix
Posty: 425
Rejestracja: 23 kwie 2011, o 14:18

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Mmmartix »

mis koala pisze:Nie wiem od kiedy smak i zapach są własciwościami chemicznymi, ale miło się było dowiedziec na 6 dni przed maturką
Tak, to właściwości chemiczne, bo żeby poczuć ten smak czy zapach, muszą zajść pewne reakcje chemiczne w Twoim organizmie.
Awatar użytkownika
Wendigo
Posty: 1213
Rejestracja: 9 mar 2012, o 11:37

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Wendigo »

blackfield,

Jedna grupa nitrowa wiosny nie czyni, to za mało by uczynić nitrozwiązki dobrze rozpuszczalnymi w wodzie. Co z łańcuchami alifatycznymi, pierścieniami aromatycznymi które są nierozpuszczalne w wodzie? Kwasy karboksylowe o dłuższych łańcuchach również są nierozpuszczalne w wodzie mimo obecności silnie polarnej grupy -COOH.

Leneah,

Bo wychodzi 4,6 g co jest nonsensem. Pewnie machnęli się, przecinek postawili o jedno miejsce za daleko, bo można się domyślać, że autorowi zadania chodziło o kwas mrówkowy o masie cząsteczkowej 46 g/mol.
mis koala
Posty: 4277
Rejestracja: 16 kwie 2012, o 18:27

Re: Problematyczne zadania

Post autor: mis koala »

Mmmartix pisze:
mis koala pisze:Nie wiem od kiedy smak i zapach są własciwościami chemicznymi, ale miło się było dowiedziec na 6 dni przed maturką
Tak, to właściwości chemiczne, bo żeby poczuć ten smak czy zapach, muszą zajść pewne reakcje chemiczne w Twoim organizmie.
Ale ja i tak śmiem twierdzic, że to głupota trochę, no ale cóż. nam wyboru nie dano, żeby rozsądzac !
Awatar użytkownika
Wendigo
Posty: 1213
Rejestracja: 9 mar 2012, o 11:37

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Wendigo »

mis koala,

A jak sprawdzisz czy z roztworu wydzielają się pęcherzyki siarkowodoru czy amoniaku jak nie po zapachu?
mis koala
Posty: 4277
Rejestracja: 16 kwie 2012, o 18:27

Re: Problematyczne zadania

Post autor: mis koala »

ale co to ma wspólnego z chemią nie rozumiem, jak dla mnie zapach się roznosi konwekcja zachodzi czyli trochę fizyki w tym jest, a z drugiej strony, żeby go poczuc musi zajśc reakcja a jej produkt podrażnic chemoreceptory
rumiankowa
Posty: 25
Rejestracja: 17 lut 2010, o 18:05

Re: Problematyczne zadania

Post autor: rumiankowa »

Wendigo,
jesli rozwiazales to czy wynik wynosi 8,37*10^-6?
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Problematyczne zadania

Post autor: adamantan »

Nie żebym się wtrącał . ale zapach jest klasyfikowany jako właściwość fizyczna. Jest to cecha nie tyle mierzalna co oceniana przez nasze zmysły. A jak to dokładnie się dzieje to jest bez znaczenia.
Jeśli chodzi o smak tutaj było by podobnie jednak radze od razu teraz zapomnieć o smaku. Poważny chemik ze względu na zasady BHP (szczególnie w dzisiejszych czasach) nigdy nie ocenia smaku substancji i Wam na maturze również tak radzę. Przekonało się o tym wielu ŚP uczniów i studentów.
chemix
Posty: 208
Rejestracja: 13 kwie 2011, o 13:12

Re: Problematyczne zadania

Post autor: chemix »

podczas hydrolizy zasadowej (pod wpł. KOH) szczawianu metylu powstanie:
a) szczawian potasu i alkohol metylowy
b) etanodiol i mrówczan sodu
mis koala
Posty: 4277
Rejestracja: 16 kwie 2012, o 18:27

Re: Problematyczne zadania

Post autor: mis koala »

Ja mam pytanie do zadania, a właściwie to do dwóch Reakcja w fazie gazowej przebiega zgodnie z równaniem A + Blt C + D. W naczyniu o objętości 2 dm3 znajdowały się po dwa mole każdej z substancji (A, B, C i D) Po ustaleniu się stanu równowagi stwierdzono obecnośc 3 moli substancji C. Oblicz stałą równowagi tej reakcji No i mi na minusie wychodzi, więc na pewno jest źle

Drugie jest takie Oblicz stężenie molowe roztworu wodorotlenku M(OH)2, jeżeli stopień dysocjacji wynosi 4%, a stężenie jonów wodorotlenkowych jest równe 0,005mol/dm3. Też mi się wynik nie zgadza Pewnie jakiś głupi błąd robię, ale niestety nie wiem jaki

Myslicie, ze na maturze mogą byc takie reakcje metali z kwasami na zimno i na gorąco, bo mi się ciągle to zapomina. jak udało mi sie te kwasy wogóle ogarnąc to te temperatury mnie dobijają
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości