Problematyczne zadania

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
mis koala
Posty: 4277
Rejestracja: 16 kwie 2012, o 18:27

Re: Problematyczne zadania

Post autor: mis koala »

chemix pisze:podczas hydrolizy zasadowej (pod wpł. KOH) szczawianu metylu powstanie:
a) szczawian potasu i alkohol metylowy
b) etanodiol i mrówczan sodu
Obstawiam a
mis koala
Posty: 4277
Rejestracja: 16 kwie 2012, o 18:27

Re: Problematyczne zadania

Post autor: mis koala »

Wymieszano ze sobą po 10cm3 roztworu substancji A i B o stęż. 2,5 mol/dm3, a następnie całość uzupełniono wodą do objętości 0,5 dm3. Reakcja opisana równaniem: A + 2B AB2 przebiega zgodnie z równaniem kinetycznym V=k*CA*C^2B. Oblicz ile razy szybkość reakcji tej będzie mniejsza po rozcieńczeniu.
Awatar użytkownika
norbi92
Posty: 1565
Rejestracja: 7 sie 2010, o 11:47

Re: Problematyczne zadania

Post autor: norbi92 »

mis koala pisze:Wymieszano ze sobą po 10cm3 roztworu substancji A i B o stęż. 2,5 mol/dm3, a następnie całość uzupełniono wodą do objętości 0,5 dm3. Reakcja opisana równaniem: A + 2B AB2 przebiega zgodnie z równaniem kinetycznym V=k*CA*C^2B. Oblicz ile razy szybkość reakcji tej będzie mniejsza po rozcieńczeniu.
[A]1 = 2,5mol/dm3
1 = 2,5mol/dm3

v = k*a*b^2

v1 = k*2,5*(2,5)^2
v1 = k*15,625

C = 2,5mol/dm3
V = 0,01dm3
n = 0,025mol

[A]2 = 0,025mol / 0,5dm3 = 0,05mol
2 = 0,025mol / 0,5dm3 = 0,05mol

v2 = k*0,05*(0,05)^2
v2 = k*0,000125

v2/v1 = k*0,000125 / k*15,625
v2/v1 = 1/125000

Wyszło, że szybkość reakcji zmaleje 125000 razy, ale jakby mi na maturze taka liczba wyszła, to bym się przeraził
Mikolai
Posty: 337
Rejestracja: 26 kwie 2011, o 10:35

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Mikolai »

Kiedyś na matmie rozszerzonej dawali punkty za dobrze rozwiązane zadane, nawet jeśli pomyliło się dane, np. w przykładzie wyżej 100 cm3 zamiast 10 cm3. Na chemii tak nie ma?
mis koala
Posty: 4277
Rejestracja: 16 kwie 2012, o 18:27

Re: Problematyczne zadania

Post autor: mis koala »

norbi92 pisze:
mis koala pisze:Wymieszano ze sobą po 10cm3 roztworu substancji A i B o stęż. 2,5 mol/dm3, a następnie całość uzupełniono wodą do objętości 0,5 dm3. Reakcja opisana równaniem: A + 2B AB2 przebiega zgodnie z równaniem kinetycznym V=k*CA*C^2B. Oblicz ile razy szybkość reakcji tej będzie mniejsza po rozcieńczeniu.
[A]1 = 2,5mol/dm3
1 = 2,5mol/dm3

v = k*a*b^2

v1 = k*2,5*(2,5)^2
v1 = k*15,625

C = 2,5mol/dm3
V = 0,01dm3
n = 0,025mol

[A]2 = 0,025mol / 0,5dm3 = 0,05mol
2 = 0,025mol / 0,5dm3 = 0,05mol

v2 = k*0,05*(0,05)^2
v2 = k*0,000125

v2/v1 = k*0,000125 / k*15,625
v2/v1 = 1/125000

Wyszło, że szybkość reakcji zmaleje 125000 razy, ale jakby mi na maturze taka liczba wyszła, to bym się przeraził


Norbi dzięki, niby tak samo robiłam ale albo mi coś kalkulator szwankuje, albo coś na kartkę źle przepisałam
chemix
Posty: 208
Rejestracja: 13 kwie 2011, o 13:12

Re: Problematyczne zadania

Post autor: chemix »


chemix napisał(a):
podczas hydrolizy zasadowej (pod wpł. KOH) szczawianu metylu powstanie:
a) szczawian potasu i alkohol metylowy
b) etanodiol i mrówczan sodu


Obstawiam a
własnie to jest prawidłowa odp a czym się kierować w wyborze odpowiedzi?
Awatar użytkownika
norbi92
Posty: 1565
Rejestracja: 7 sie 2010, o 11:47

Re: Problematyczne zadania

Post autor: norbi92 »

Ester ulegający hydrolizie zasadowej tworzy sól w której reszta kwasowa pochodzi od kwasu tworzącego ester i alkohol, czyli jak mamy szczawian metylu - ester kwasu szczawiowego i alkoholu metylowego. W wyniku reakcji powstaje sól kwasu - szczawian potasu i alkohol - metanol. W hydrolizie kwasowej powstaje natomiast kwas od którego pochodzi ester i alkohol.
-carnation-
Posty: 62
Rejestracja: 8 lip 2011, o 09:09

Re: Problematyczne zadania

Post autor: -carnation- »

mis koala pisze:Ja mam pytanie do zadania, a właściwie to do dwóch Reakcja w fazie gazowej przebiega zgodnie z równaniem A + Blt C + D. W naczyniu o objętości 2 dm3 znajdowały się po dwa mole każdej z substancji (A, B, C i D) Po ustaleniu się stanu równowagi stwierdzono obecnośc 3 moli substancji C. Oblicz stałą równowagi tej reakcji No i mi na minusie wychodzi, więc na pewno jest źle

Drugie jest takie Oblicz stężenie molowe roztworu wodorotlenku M(OH)2, jeżeli stopień dysocjacji wynosi 4%, a stężenie jonów wodorotlenkowych jest równe 0,005mol/dm3. Też mi się wynik nie zgadza Pewnie jakiś głupi błąd robię, ale niestety nie wiem jaki

Myslicie, ze na maturze mogą byc takie reakcje metali z kwasami na zimno i na gorąco, bo mi się ciągle to zapomina. jak udało mi sie te kwasy wogóle ogarnąc to te temperatury mnie dobijają
W pierwszym wychodzi 9, a w drugim 0.0625?

Wendigo, że forma mezo to izomer składników tej równomolowej mieszaniny, to chyba w tym przypadku nie ma wiele do rzeczy.
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Problematyczne zadania

Post autor: adamantan »

Może powiem co nieco na temat właściwości stereoizomerów.
Załóżmy, że mamy do czynienia ze stereoizomerami D, L, M pewnego związku. Niech to będzie powiedzmy kwas winowy.
D - kwas D-winowy
L - kwas L-winowy
M - kwas mezo-winowy

1.) Stereoizomery D i L to para enancjomerów.

Właściwości fizyczne.
Wykazują identyczne właściwości fizyczne oprócz właściwości, które związane są z chiralnością czyli np. kierunek skręcenia płaszczyzny światła spolaryzowanego, szybkość poruszania się po płytce chromatograficznej z chiralną fazą stacjonarną. Pozostałe właściwości, niezależne od chiralności są identyczne. A więc temp. topnienia, wrzenia, gęstość itd.

Właściwości chemiczne.
Identyczne ze wszystkimi związkami achiralnymi. Zróżnicowanie następuje dopiero w reakcji ze związkami chiralnymi (np. reakcje wspomnianych izomerów z chiralną zasadą)

2.)Z kolei D i M oraz L i M to pary diastereoizomerów.

Właściwości fizyczne:
Diastereoizomery różnią się między sobą właściwościami zarówno tymi dla których ważna jest chiralność, jak i dla tych dla których nie jest ważna. A więc różnią się temp top., wrzenia, gęstością, kierunkiem i/lub wartością kąta o jaki skręcają płaszczyznę światła spolaryzowanego (forma mezo nie skręca).

Właściwości chemiczne.
Identyczne ze związkami achiralnymi, różne dla reakcji ze związkami chiralnymi.

3.) Mieszanina racemiczna (D+L) vs izomer mezo (M)
Właściwości fizyczne.
Występują różnice we właściwościach fizycznych przy czym w stosunku do światła spolaryzowanego w płaszczyźnie ich zachowanie będzie identyczne (może nie do końca identyczne tylko obserwowany przez nas efekt będzie identyczny). Będą się jednak różnić np. szybkością poruszania się po chiralnej fazie stacjonarnej w chromatografii.

Właściwości chemiczne.
Identyczne zachowanie mieszaniny i formy mezo w stosunku do achiralnych reagentów i wyraźne różnice w reaktywności dla reakcji z chiralnymi reagentami.
sia
Posty: 758
Rejestracja: 23 lut 2009, o 13:54

Re: Problematyczne zadania

Post autor: sia »

Mam pytania co do trzech zadań-matura egzamin wstepny 2011
Zadanie 25
trzeba napisac wzór sumaryczny tymolu
No i mi wychodzi C10H130H a im C10H14OH
1.png
1.png (5.08 KiB) Przejrzano 555 razy
przecież sa tam 3 podstawniki,więc od 6 atomów wodoru odejmuje te 3 i zostaja mi 3 i teraz dodaję te wodory w podstawnikach i wychodzi 13.

A drugie pytanie dotyczy 26,pytanie 2
W cząsteczkach obu związków szesciu atomom wegla mozna przypisac hubrydyzajce sp2 a czterem sp3
Drugi zwiazrk to karwakrol

To jest prawda,ja obstawiałam fałsz.

I ostatnie pytanie:Zadanie 30 z tej matury.
Mogłby ktoś rozsadnie wytłumaczy dlaczego w odpowiedzi biora jeszcze CH2,skąd to 14n itp.
chemix
Posty: 208
Rejestracja: 13 kwie 2011, o 13:12

Re: Problematyczne zadania

Post autor: chemix »

jakie sa przykłady zoli i żeli?
blackfield
Posty: 45
Rejestracja: 24 sty 2010, o 20:14

Re: Problematyczne zadania

Post autor: blackfield »

Czy cynk i glin reagują z wodą?
Bo co książka to inaczej piszą
-carnation-
Posty: 62
Rejestracja: 8 lip 2011, o 09:09

Re: Problematyczne zadania

Post autor: -carnation- »

adamantan pisze:Może powiem co nieco na temat właściwości stereoizomerów.
Załóżmy, że mamy do czynienia ze stereoizomerami D, L, M pewnego związku. Niech to będzie powiedzmy kwas winowy.
D - kwas D-winowy
L - kwas L-winowy
M - kwas mezo-winowy

3.) Mieszanina racemiczna (D+L) vs izomer mezo (M)
Właściwości fizyczne.
Występują różnice we właściwościach fizycznych przy czym w stosunku do światła spolaryzowanego w płaszczyźnie ich zachowanie będzie identyczne (może nie do końca identyczne tylko obserwowany przez nas efekt będzie identyczny). Będą się jednak różnić np. szybkością poruszania się po chiralnej fazie stacjonarnej w chromatografii.

Właściwości chemiczne.
Identyczne zachowanie mieszaniny i formy mezo w stosunku do achiralnych reagentów i wyraźne różnice w reaktywności dla reakcji z chiralnymi reagentami.
Czy można brać pod uwagę, że forma mezo i racemat różnią się masą? Muszą się różnić, skoro racemat to mieszanina dwóch izomerów formy mezo. A może się mylę?
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości