Matura 2013 - masz pytanie, masz odpowiedź :D

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
webern
Posty: 8
Rejestracja: 8 maja 2012, o 20:52

Re: Matura 2012- masz pytanie, masz odpowiedź :D

Post autor: webern »

Pensjonarka pisze:Najwięcej - erytrocyty- transport tlenu,
Najmniej trombocyty- krzepnięcie krwi.

Wyjaśnij dlaczego enzymy w komórce wykazują aktywność nawet w temperaturze poniżej O* C.
Pensjonarko, wydaje mi się, że najmniej w krwiobiegu mamy leukocytów (4-10tys./mm3) odpowiadających za reakcje obronne organizmu, a płytek krwi mamy całkiem sporo (ok. 300tys./mm3). Najwięcej oczywiście, tak jak mówisz, jest erytrocytów (o ile się nie mylę to między 4,7-5,3 mln/mm3)
Pensjonarka
Posty: 135
Rejestracja: 23 gru 2011, o 20:59

Re: Matura 2012- masz pytanie, masz odpowiedź :D

Post autor: Pensjonarka »

Pensjonarko, wydaje mi się, że najmniej w krwiobiegu mamy leukocytów (4-10tys./mm3) odpowiadających za reakcje obronne organizmu, a płytek krwi mamy całkiem sporo (ok. 300tys./mm3). Najwięcej oczywiście, tak jak mówisz, jest erytrocytów (o ile się nie mylę to między 4,7-5,3 mln/mm3)
Sprawdziłam i rzeczywiście, dzięki za poprawkę.
Awatar użytkownika
piotrekk
Posty: 161
Rejestracja: 19 maja 2010, o 21:49

Re: Matura 2012- masz pytanie, masz odpowiedź :D

Post autor: piotrekk »

marson pisze: Wymień 3 sposoby przygotowywania posiłków, żeby były one jak najbogatsze w witaminy
1) unikanie obróbki termicznej
2)ograniczanie dostępu światła
3)dobieranie odpowiednich składników (np. nie mieszać ogórka z pomidorem)

Dlaczego wzrastające stężenie CO2 w środowisku będzie zwiększało tempo fotosyntezy TYLKO do pewnego momentu, po którym przyjmie ono stałą wartość
Mikolai
Posty: 337
Rejestracja: 26 kwie 2011, o 10:35

Re: Matura 2012- masz pytanie, masz odpowiedź :D

Post autor: Mikolai »

Inne czynniki, np. woda, temperatura, będą ograniczać tempo fotosyntezy?
Awatar użytkownika
marson
Posty: 87
Rejestracja: 4 mar 2012, o 11:47

Re: Matura 2012- masz pytanie, masz odpowiedź :D

Post autor: marson »

matiati pisze:
marson pisze: Wymień 3 sposoby przygotowywania posiłków, żeby były one jak najbogatsze w witaminy
1) unikanie obróbki termicznej
2)ograniczanie dostępu światła
3)dobieranie odpowiednich składników (np. nie mieszać ogórka z pomidorem)

Dlaczego wzrastające stężenie CO2 w środowisku będzie zwiększało tempo fotosyntezy TYLKO do pewnego momentu, po którym przyjmie ono stałą wartość
To ograniczenie dostępu światła niezbyt bo wychodzi, że jedząc sałatkę na dworze tracimy z niej witaminy.
- unikanie obróbki termicznej
- spożywanie na ile to możliwe surowych warzyw i owoców
- dodawanie do sałatek oleju aby zwiększyć wchłanialność witamin rozpuszczalnych w tłuszczach
Awatar użytkownika
Wendigo
Posty: 1213
Rejestracja: 9 mar 2012, o 11:37

Re: Matura 2012- masz pytanie, masz odpowiedź :D

Post autor: Wendigo »

To ograniczenie dostępu światła niezbyt bo wychodzi, że jedząc sałatkę na dworze tracimy z niej witaminy.
- unikanie obróbki termicznej
- spożywanie na ile to możliwe surowych warzyw i owoców
- dodawanie do sałatek oleju aby zwiększyć wchłanialność witamin rozpuszczalnych w tłuszczach
Jak dla mnie to unikanie obróbki a jedzenie surowych warzyw to jest to samo. Ja bym dodał jeszcze: jedzenie warzyw i owoców w całości (wraz ze skórką).
zajka999
Posty: 1
Rejestracja: 5 gru 2010, o 17:20

Re: Matura 2012- masz pytanie, masz odpowiedź :D

Post autor: zajka999 »

Dlaczego wzrastające stężenie CO2 w środowisku będzie zwiększało tempo fotosyntezy TYLKO do pewnego momentu, po którym przyjmie ono stałą wartość
Inne czynniki fotosyntezy bedą czynnikami ograniczającymi tempo.

+ w wyniku zbyt wysokiego stężenia CO2 dojdzie do zakwaszenia środowiska przez co może dojść do zmniejszenia tempa fotosyntezy.

Wymień 3 różnice w cyklu rozwojowym podstawczaków i workowców
Winogrono
Posty: 2
Rejestracja: 21 maja 2011, o 12:24

Re: Matura 2012- masz pytanie, masz odpowiedź :D

Post autor: Winogrono »

- u podstawczaków występuje somatogamia, u workowców gametangiogamia
- u podstawczaków dominuje faza jąder sprzężonych, u workowców faza haploidalna
- u podstawczaków są zarodniki podstawkowe, u workowców zarodniki workowe


Dlaczego w toku ewolucji rośliny dążyły do dominacji sporofitu?
Awatar użytkownika
gosiula93
Posty: 53
Rejestracja: 4 lis 2010, o 15:01

Re: Matura 2012- masz pytanie, masz odpowiedź :D

Post autor: gosiula93 »

Mam takie pytanie do zadania maturalnego z 2008 roku


Na wykresach przedstawiono wpływ pH na aktywność trzech enzymów.
Uzupełnij poniższą tabelę, podając optymalne pH działania każdego z enzymów (I, II i III) oraz nazwy makrocząsteczek, które są trawione przez te enzymy w żołądku lub
dwunastnicy człowieka.


W tabeli mamy
pH=ok.2 białka
pH= 6,5-7 polisacharydy
pH= 8-8,5 - peptydy i tłuszcze

i tu właśnie mam problem, czy w pH ok.8 nie działa tez amylaza trzustkowa trawiąca cukry a dokładnie dekstryny i ona też działa w dwunastnicy czemu nie można udzielić takiej odpowiedzi ?
OUI
Posty: 104
Rejestracja: 4 cze 2010, o 12:56

Re: Matura 2012- masz pytanie, masz odpowiedź :D

Post autor: OUI »

gosiula93 pisze:
i tu właśnie mam problem, czy w pH ok.8 nie działa tez amylaza trzustkowa trawiąca cukry a dokładnie dekstryny i ona też działa w dwunastnicy czemu nie można udzielić takiej odpowiedzi ?

amylaza trzustkowa działa w obojętnym pH, ok 7,1
Awatar użytkownika
marson
Posty: 87
Rejestracja: 4 mar 2012, o 11:47

Re: Matura 2012- masz pytanie, masz odpowiedź :D

Post autor: marson »

gosiula93 pisze:Mam takie pytanie do zadania maturalnego z 2008 roku


Na wykresach przedstawiono wpływ pH na aktywność trzech enzymów.
Uzupełnij poniższą tabelę, podając optymalne pH działania każdego z enzymów (I, II i III) oraz nazwy makrocząsteczek, które są trawione przez te enzymy w żołądku lub
dwunastnicy człowieka.


W tabeli mamy
pH=ok.2 białka
pH= 6,5-7 polisacharydy
pH= 8-8,5 - peptydy i tłuszcze

i tu właśnie mam problem, czy w pH ok.8 nie działa tez amylaza trzustkowa trawiąca cukry a dokładnie dekstryny i ona też działa w dwunastnicy czemu nie można udzielić takiej odpowiedzi ?

Nie rozumiem zbytnio gdzie Ci sugerują, że nie może być to amylaza trzustkowa trawiąca sacharydy Może być jako enzym działający zgodnie z wykresem III. W treści zadania jest błąd bo podają pH obojętne, które jest w jamie ustnej a nie w dwunastnicy czy żołądku
Mikolai
Posty: 337
Rejestracja: 26 kwie 2011, o 10:35

Re: Matura 2012- masz pytanie, masz odpowiedź :D

Post autor: Mikolai »

W tym III. odpowiedź jest wiążąca czy można by podać same peptydy, tłuszcze, czy polisacharydy?
Awatar użytkownika
gosiula93
Posty: 53
Rejestracja: 4 lis 2010, o 15:01

Re: Matura 2012- masz pytanie, masz odpowiedź :D

Post autor: gosiula93 »

marson pisze:Nie rozumiem zbytnio gdzie Ci sugerują, że nie może być to amylaza trzustkowa trawiąca sacharydy Może być jako enzym działający zgodnie z wykresem III. W treści zadania jest błąd bo podają pH obojętne, które jest w jamie ustnej a nie w dwunastnicy czy żołądku
zgodnie z odpowiedziami enzymy działające zgodnie z wykresem III trawią peptydy i tłuszcze

chyba, że
OUI pisze:amylaza trzustkowa działa w obojętnym pH, ok 7,1
wtedy by się zgadzało, ale ogólnie to zawsze byłam pewna, że amylaza trzustkowa działa w zasadowym chociaż się czegoś dowiedziałam dodatkowo przed samą maturą:)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości