Problematyczne zadania

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
Mikolai
Posty: 337
Rejestracja: 26 kwie 2011, o 10:35

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Mikolai »

Adamantan, na maturze uznaliby taki zapis, jeśli równanie sumaryczne by się zgadzało?

HCOOH + 2OH-= 2H2O + CO2 + 2e
MnO4- + 5e + 8H+ = Mn2+ + 4H2O
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Problematyczne zadania

Post autor: adamantan »

Na 90% nie uznaliby. W równaniach połówkowych nie może być błędów merytorycznych.

Występują następujące błędy:
- w środowisku zasadowym (piszesz OH-) będą bardzo małe ilości niezdysocjowanego HCOOH więc w tym akurat przypadku powinien być tam jon mrówczanowy
- no ale skąd miałyby w roztworze znaleźć się potrzebne OH- w środowisku mocnego kwasu (H+ w zadaniu po stronie substratów sugerują obecność mocnego kwasu). Oczywiście w każdym roztworze wodnym są obecne jony H+ i OH- ale w roztworze kwaśnym ich stężenie jest poniżej 10-7 mol/dm3 więc ich praktycznie tam nie ma
- gdyby jednak te jony OH- po stronie substratów się pojawiły wchodziłyby w uboczną reakcję z powstającymi Mn2+ co powodowałoby, że nie mógłbyś zapisywać po prawej stronie w sposób jawny Mn2+
- Dodatkowo w środowisku zasadowym powstający CO2 powinien reagować z OH- co znowu dyskryminuje zapis jawny CO2

Należy pamiętać że w poszczególnych równaniach połówkowych wszystkie prawa chemii muszą być spełnione.
Oczywiście istnieje szansa, że egzaminatorzy zaliczyliby to.
Ale tak jak napisałem należy raczej unikać takiego kontrowersyjnego zapisu.
Ja, zgodnie ze złożoną przysięgą doktorską nie uznałbym tego zapisu. Adnotacja wyjaśniająca:
Dobry, sumaryczny wynik ale błędna merytorycznie metoda (sposób).
magnavis
Posty: 69
Rejestracja: 26 sty 2011, o 13:04

Re: Problematyczne zadania

Post autor: magnavis »

Witaj, adamantan.


Ja mam podobny problem. Spojrz na ten arkusz, zad 14.
Czyli pan Witowski robi właśnie ten bład o ktorym mowisz? Czy to jest inna sytuacja?
zobacz-ten-plik.pdf
(686.12 KiB) Pobrany 29 razy
Mikolai
Posty: 337
Rejestracja: 26 kwie 2011, o 10:35

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Mikolai »

Bilans jest punktowany osobno, chyba bez względu na równania połówkowe.

Sam też bym starał się unikać jonów w ych równaniach połówkoych OH-, ale w razie co pytam. Na tym forum czytałem, słyszałem też, że uznają jakkolwiek by się tego nie napisało, stąd te wątpliwości.

Wzór HCOOC2H5 można zapisać HC(O)OC2H5, żeby pokazać, że atom tlenu łączy się jedynie z węglem, a nie drugim atomem tlenu?
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Problematyczne zadania

Post autor: adamantan »

W zadaniu 13
Zapis:
Cr3+ + 8 OH− → CrO42- + 4 H2O + 3e
będzie prawidłowy jeśli reakcję będzie się przeprowadzać w taki sposób, że wodny roztwór soli chromu (III) będzie się wlewać do ogrzewanego, wodnego roztworu NaOH i H2O2 ( i reakcja redoks będzie zachodzić z większą szybkością niż reakcja strącania/kompleksowania pomiędzy Cr3+ i OH- co raczej nie jest spełnione ale to na marginesie)

Natomiast zapis:
Cr3+ + 8 OH− → CrO42- + 4 H2O + 3e
jest zgodnie z tym co napisałem w świetle praw chemii - niepoprawny (jest to taki trochę samobój - CrO42- w środowisku H+ przecież zaraz się przekształcą w Cr2O72-, dodatkowo H+ i obok w środowisku OH- no jak tak można.
Jeśli jednak egzaminatorzy umówią się że takie zapisy są poprawne to będą zaliczać. Ja zawsze sugeruję moim uczniom aby wystrzegali się metod/sposobów kontrowersyjnych. Po co kusić los
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Problematyczne zadania

Post autor: adamantan »

Oj dwa razy tę samą reakcję przepisałem powinno być:
Natomiast zapis:
Cr3+ + 4 H2O → CrO42- + 8 H+ + 3e
Mikolai
Posty: 337
Rejestracja: 26 kwie 2011, o 10:35

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Mikolai »

A jak z tym estrem? Mój zapis z posta wyżej poprawny?
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Problematyczne zadania

Post autor: adamantan »

A jak z tym estrem? Mój zapis z posta wyżej poprawny?
Zapis jest poprawny, aczkolwiek rzadko używany dla estrów.
Awatar użytkownika
pomaranczki
Posty: 254
Rejestracja: 11 lis 2011, o 15:14

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pomaranczki »

Ile stereoizomerów może tworzyć fruktoza w formie rzutowej Fischera a ile w formie płytkowej Hawortha?

według mojego toku myślenia ma 3 chiralne at. C, czyli stereoizomerów 2^3=8, czyli rzutowa 8, a jak policzyć to w formie płytkowej?
magnavis
Posty: 69
Rejestracja: 26 sty 2011, o 13:04

Re: Problematyczne zadania

Post autor: magnavis »

Masz jeszcze jeden asymetryczny wegiel - węgiel anomeryczny.
Będzie tworzył odmiany alfa i beta.

Wiec bedzie 2^4=16
blackfield
Posty: 45
Rejestracja: 24 sty 2010, o 20:14

Re: Problematyczne zadania

Post autor: blackfield »

Mógłbym mi ktoś wyjaśnić dlaczego aceton rozpuszcza tłuszcze, lakiery, itd. czyli związki o budowie niepolarnej?
Przecież jest związkiem o wysokiej polarności i te związki chyba nie powinny się w nim rozpuszczać.
dizel130989
Posty: 148
Rejestracja: 12 lut 2012, o 19:10

Re: Problematyczne zadania

Post autor: dizel130989 »

Aceton jest polarny i nie polarny.Polarna jest grupa C=O a nie polarne łancuchy CH3.Dlatego ze wzgledu na swoje unikatowe wlasciwosci aceton jest uniwersalnym rozpuszczalnikiem -)
Awatar użytkownika
pomaranczki
Posty: 254
Rejestracja: 11 lis 2011, o 15:14

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pomaranczki »

magnavis, dziękuję, faktycznie, zapomniałam, że jak się zamyka to tworzy się at. C z 4 różnymi podstawnikami.
blackfield, na wikipedii jest podział rozpuszczalników, aceton należy do polarnych aprotonowych, może to dlatego?
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości