Poprawa matury

Informacje, porady, pomoc od osób przygotowujących się oraz poprawiających maturę. Pomoc w wyborze kierunków studiów.
dawido192
Posty: 105
Rejestracja: 25 gru 2008, o 18:56

Re: poprawa matury

Post autor: dawido192 »

Witam Wszystkich ponownie!
Dawno mnie tu niepun było Jak samopoczucie przed maturą z biologii. Kochani- nie czarujmy się, po tym, co CKE zafundowało nam w piątek na fizyce, biologia z chemią też pewnie będą w tym stylu. Wszystkie przedmioty dodatkowe są w tym roku dziwnie trudne". Idąc na egzamin z fizyki, słyszałem, że WOS był już masakryczny- myślę sobie-aha- będzie dobrze, no i niestety nie było! Matura z fizyki była dziwna i niekonwencjonalna, nawet dla studenta fizyki, którym o dziwo jestem! Po wczorajszym egzaminie miałem ogromnego doła, chociaż nie poświeciłem tyle czasu, co poniektórzy, może to i lepiej, bo tym bardziej by mnie to przygniotło. Obiecałem sobie jednak się nie poddawać! W przyszłym roku zapiszę się ostatni raz na fizykę, ale tylko na fizykę, bo to złe fatum nie może się tak ciągnąć w nieskończoność. Wogóle z opinii mojej znajomej wynika, że to rektorzy uczelni wyższych wymusili na CKE zastosowanie trudniejszych arkuszy w celu pozbycia się ludzi, którzy zajmowali miejsca sal wykładowych z osiągniętymi wynikami poniżej 30% punktów- no i trzeba przyznać, to im się udało. Jeśli chodzi o biologię, pewnie będą nietypowe doświadczenia, problemy badawcze, formułowanie hipotez i wniosków. Hormony roślinne i zwierzęce są bardzo lubiane przez twórców zadań- roślinne w doświadczeniach z fizjologii roślin a zwierzęce w schematach ujemnych sprzężeń zwrotnych. Życzę więc każdemu z Was i sobie połamania piór w poniedziałek. Pokażcie, że nie ma na nas mocnych!
altena
Posty: 397
Rejestracja: 2 gru 2011, o 16:40

Re: poprawa matury

Post autor: altena »

a Wy dokładnie uczycie się które hormony roślinne za co odpowiadają Bo niektóre z nich biorą udział w licznych procesach-chodzi mi o tą tabelkę z operonu z cz 2

miś normalnie mnie teraz powaliłaś tym pytaniem, ale chyba tak
dawido192
Posty: 105
Rejestracja: 25 gru 2008, o 18:56

Re: poprawa matury

Post autor: dawido192 »

Obielmo jest diploidalne, tak jak bielmo pierwotne.
Z hormonów trzeba kojarzyć mniej więcej, gdzie jest syntezowany i do czego służy dany hormon:
auksyny- stożek wzrostu- dominacja wierzchołkowa, hamowanie rozwoju pędów bocznych, ukorzenianie sadzonek
cytokininy- syntezowane w owocach, nasionach, liściach- stymulują podziały komórkowe
gibereliny- syntezowane w owocach, nasionach i liściach- biorą udział w kwitnieniu roślin i kiełkowaniu nasion, przywracają naturalne rozmiary karłowatym odmianom roślin :0
altena
Posty: 397
Rejestracja: 2 gru 2011, o 16:40

Re: poprawa matury

Post autor: altena »

dzięki
journeyman20
Posty: 143
Rejestracja: 13 gru 2011, o 22:27

Re: poprawa matury

Post autor: journeyman20 »

Zawsze mi się wydawało, że bielmo pierwotne jest haploidalne d
dawido192
Posty: 105
Rejestracja: 25 gru 2008, o 18:56

Re: poprawa matury

Post autor: dawido192 »

Upss! wpadka Przepraszam za pomyłkę, dobrze, że zwróciłeś mi na to uwagę
Bielmo pierwotne jest haploidalne- 1n
MaOaM
Posty: 620
Rejestracja: 11 lip 2010, o 09:38

Re: poprawa matury

Post autor: MaOaM »

jak robiliscie arkusze z biologii to z którego rok wydawał sie wam najtrudniejszy?
journeyman20
Posty: 143
Rejestracja: 13 gru 2011, o 22:27

Re: poprawa matury

Post autor: journeyman20 »

Tyle informacji mamy w głowie, także nie ma co się dziwić, że na dwa dni przed zaczyna się nam mieszać d
dawido192
Posty: 105
Rejestracja: 25 gru 2008, o 18:56

Re: poprawa matury

Post autor: dawido192 »

2008 Nietypowa końcówka, nietypowe doświadczenia i problemy badawcze
MaOaM
Posty: 620
Rejestracja: 11 lip 2010, o 09:38

Re: poprawa matury

Post autor: MaOaM »

dawido192, a znowu chemia 2008 to był śmiech na sali
dawido192
Posty: 105
Rejestracja: 25 gru 2008, o 18:56

Re: poprawa matury

Post autor: dawido192 »

W tym okresie arkusze na maturę wybierał Marek Legutko, muszę przyznać, że najbardziej maturalne i przyzwoite arkusze panowały za czasów profesora Konarzewskiego (lata 2009-2010)- typowa biologia, chemia i normalna- ludzka fizyka Myślałem, ze w tym roku matura będzie łatwa, bo zmienił się dyrektor CKE po zeszłorocznej aferze z licznym odsetkiem niezdanych matur- jednak się pomyliłem- strategia CKE jest taka: banalna matura z przedmiotów obowiązkowych, trudna i bardzo trudna z dodatkowych!
Awatar użytkownika
asiula9222
Posty: 461
Rejestracja: 4 wrz 2010, o 11:58

Re: poprawa matury

Post autor: asiula9222 »

A ten cały dyrektor z cke to był już kiedyś czy jest nowiutki?
dawido192
Posty: 105
Rejestracja: 25 gru 2008, o 18:56

Re: poprawa matury

Post autor: dawido192 »

Arturo Gałęski nie lubię tego Pana od piątku- pierwszy raz na stanowisku, ale widać, że dobrze mu tam Uśpił czujność ścisłych rozszerzeniowców banalnym rozszerzeniem z języka polskiego, przeciętnie trudną matematyką rozszerzoną, ale wszyscy obudzili się na fizyce! Także moi drodzy, nastawmy się bojowo do kolejnych dwóch egzaminów. Szczerze- z pewnością łatwe to one nie będą! A miało być tak pięknie!
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości