Problematyczne zadania

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
Mikolai
Posty: 337
Rejestracja: 26 kwie 2011, o 10:35

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Mikolai »

Stopień dysocjacji miał wynosić 0,1 mola/dm3 a nie 1? Jeśli tak, to nic nie zaokrąglając, wyszło mi 750 cm3. Chyba dobrze zrobiłaś.
chemix
Posty: 208
Rejestracja: 13 kwie 2011, o 13:12

Re: Problematyczne zadania

Post autor: chemix »

wiazanie koordynacyjne jest wiazeaniem pi czy sigma?

dokładniej chodzi mi o to ile wiazan pi i sigma jest w czasteczce kwasu H2SO3?
Lucyfer
Posty: 636
Rejestracja: 8 sty 2012, o 15:27

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Lucyfer »

Koordynacyjne to sigma
sia
Posty: 758
Rejestracja: 23 lut 2009, o 13:54

Re: Problematyczne zadania

Post autor: sia »

To był jednak witowski 2010.Przepraszam.
Awatar użytkownika
gosiula93
Posty: 53
Rejestracja: 4 lis 2010, o 15:01

Re: Problematyczne zadania

Post autor: gosiula93 »

ekim pisze:gosiula93, W przypadku, gdy Twój wynik jest różny od wyniku z klucza egzaminator ma obowiązek przeliczyć zadanie według przyjętych przez Ciebie zaokrągleń. Jeśli wszystko jest poprawnie otrzymasz pełną punktację za zadanie.
W tym przypadku uznawana była także odpowiedz 750 cm3.
czyli moge sobie brac w sumie jakie chce zaokrąglenia tylko żebym miała wynik z odpowiednim zaokrągleniem jaki podają w zadaniu, tak?
blackfield
Posty: 45
Rejestracja: 24 sty 2010, o 20:14

Re: Problematyczne zadania

Post autor: blackfield »

Czy kwasami aromatycznymi są TYLKO związki, które mają połączoną grupę karboksylową bezpośrednio z pierścieniem, czy też te które mają pierścień przyłączony gdzieś do łańcucha alifatycznego, np. kwas 2-fenyloetanowy.
Chodzi mi to zadania typu homolog, które się mogą pojawić.
Awatar użytkownika
Idan
Posty: 554
Rejestracja: 11 sty 2010, o 21:26

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Idan »

Kwasy aromatyczne - kwasy karboksylowe zawierające grupę karboksylową przyłączoną bezpośrednio do pierścienia aromatycznego.

Bezpośrednie przyłączenie grupy karboksylowej do pierścienia aromatycznego modyfikuje własności grupy karboksylowej, a także modyfikuje własności ugrupowania aromatycznego, co się przejawia różną reaktywnością alifatycznych i aromatycznych kwasów organicznych.

Więc tak - to są WYŁĄCZNIE związki mające BEZPOŚREDNIO przyłączoną grupę karboksylową z pierścieniem.
Awatar użytkownika
gosiula93
Posty: 53
Rejestracja: 4 lis 2010, o 15:01

Re: Problematyczne zadania

Post autor: gosiula93 »

jeeeejku siedze i tylko wyszukuje rzeczy, których nie umiem.

Mamy probówkę, w której znajduje się (NH4)SO4(aq) i dodajemy oranż metylowy, jakie będą obserwacje.
Zgodnie z odpowiedzią jest zmiana zabarwienia oranżu metylowego z żółtego na czerwony czemu ta barwa się zmienia z ŻÓŁTEGO na czerwony mogłabym napisac po prostu, że oranż barwi barwi się na czerwono? ale w sumie on jest czerwony j
mis koala
Posty: 4277
Rejestracja: 16 kwie 2012, o 18:27

Re: Problematyczne zadania

Post autor: mis koala »

CHEMIO KOCHAM CIĘ
Awatar użytkownika
eMeS
Posty: 233
Rejestracja: 8 kwie 2012, o 22:12

Re: Problematyczne zadania

Post autor: eMeS »

gosiula93, nie mam pojęcia. Normalnie oranż metylowy ma kolor pomarańczowy, więc jeśli już, to należałoby pisać, że zmienia kolor z pomarańczowego na czerwony, a nie z żółtego. Sam się nad tym zadaniem zastanawiałem, ale odpowiedzi nie znalazłem. W zasadach przyjmuje kolor żółty, ale co ma wspólnego odczyn zasadowy z (NH4)2SO4?
Awatar użytkownika
Idan
Posty: 554
Rejestracja: 11 sty 2010, o 21:26

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Idan »

eMeS.
Zobacz zadanie nr 20 z oke poznań 2012. wg nich oranż jest wyłącznie żółty lub czerwony.

ja już nie wiem co mam myśleć. jeżeli ja stracę jakiś punkt na tak durnej rzeczy jak kontrowersyjna barwa to podpalę cke.
Awatar użytkownika
eMeS
Posty: 233
Rejestracja: 8 kwie 2012, o 22:12

Re: Problematyczne zadania

Post autor: eMeS »

Idan, żółty w zasadowym i obojętnym?
Awatar użytkownika
Idan
Posty: 554
Rejestracja: 11 sty 2010, o 21:26

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Idan »

Tak, przynajmniej wg OKE Poznań.
No ale to brzmi nawet sensownie. Bo jeżeli oranż byłby żółty, pomarańczowy i czerwony to byłby równie świetny do odróżniania jak papierek uniwersalny. Oranż to głównie odróżnianie kwasów od reszty, więc głównie nas interesuje ta barwa czerwona.
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości