Fizyczna ciekawostka

Z gr. φύσις (przyroda) - nauka o przyrodzie w najszerszym znaczeniu tego słowa. Fizyka w szkole, fizyka na studiach. Zadania domowe z fizyki. Doświadczenia fizyczne.
Dinobryon
Posty: 174
Rejestracja: 11 gru 2006, o 16:33

Fizyczna ciekawostka

Post autor: Dinobryon »

Dlaczego tak się dzieje?
Awatar użytkownika
Vinci
Posty: 991
Rejestracja: 20 sty 2006, o 21:54

Re: Fizyczna ciekawostka

Post autor: Vinci »

Proszek ukłąda sie wzdłuż lini pola magnetycznego, pod spodem sa tam jakies elektromagnesy.
Mateusz
Posty: 145
Rejestracja: 21 kwie 2007, o 12:50

Re: Fizyczna ciekawostka

Post autor: Mateusz »

W opisie filmu jest o falach dźwiękowych.
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Fizyczna ciekawostka

Post autor: Jakusz »

Moim zdaniem pod tą płyta bezpośrednio musi znajdować się głośnik. Nie wydaje mi się aby proszek poddawał się polu elektromagnetycznym (biały proszek ferromagnetyczny? - to faktycznie bardziej sól przypomina). Możliwe także, iż na około tego stołu na którym jest sól ustawionych jest kilka głośników. Fale dźwiękowe interferują i stąd te wzory budowane z kryształków soli.
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Fizyczna ciekawostka

Post autor: Savok »

Hmm. nie jestem specjalista od akustyki, ale cos mi tu nie gra.
Np. brak stanow przejsciowych, domniemana sol przeskakuje z jednego wzroru w drugi. Poniewaz zmiana amplitudy dzwieku jest plynna, to i zmiana ksztaltow taka powinna byc.

Interferenje fal wykluczaja ksztalty tych sruktur. Nigdy w ten sposob nie powstalyby np petle czy calkowicie symetryczne kola, ksztalt bylby wklesly. Zeby otrzymac kolo glosnik musialby byc pod podem, ale wtedy nie powstana linie zakrzywione do srodla blatu.

Tu musialby sie wypowiedziec fizyk.
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Fizyczna ciekawostka

Post autor: Jakusz »

Jednakże występuje pewna regularność tych wzorów - im wyższy dźwięk tym więcejfal soli". Też dokładnie nie wiem jak to może powstawać. fizyk potrzebny.
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Fizyczna ciekawostka

Post autor: Savok »

Ja tam wesze przekret. to przeciez tylko googlevideo
Dinobryon
Posty: 174
Rejestracja: 11 gru 2006, o 16:33

Re: Fizyczna ciekawostka

Post autor: Dinobryon »

Savok pisze:Ja tam wesze przekret. to przeciez tylko googlevideo
Hehe możliwe chociaż widziałem niedawno na Discovery program, a konkretnie fragment programu na temat obcych i ich cywilizacji i wogóle (jednym słowem - pierdółki) i był tam motyw bramy która miała nad teoretycznymi wrotami do innego świata symbole dźwięku. Coś takiego jak na filmiku jednak przy żadnym z natężeń nie udało się uzyskać dokładnie takich symboli. Stwierdzono że jedynie obcy którzy kiedyś zbudowali ta bramę mogą zagrać odpowiednio całe hasło i wtedy otworzą się ów tajemnicze wrota. Potem przełączyłem bo szybko nudzą mnie programy o pozaziemskiej technologii.

Używano do tego podobnego sprzętu co na filmiku. Wie ktoś może jak to cudo się nazywa?
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Fizyczna ciekawostka

Post autor: Savok »

Tyle, ze Discovery uwielbia zmyslac na takch filmikach, zeby byly ciekawsze. Wychodzi z tego calkiem niezle Sci-Fi. Zrobili przeciez cala serie z narracja w czasie terazniejszym o inteligetnej sondzie wyslanej na kilka planet, aby badala tam wystepujace obce zycie. Gdybym nie wiedzial, na czym stoimi pod katem technicznym i znajomosci wszechswiata, uwierzylbym
drlurra
Posty: 55
Rejestracja: 13 paź 2006, o 17:46

Re: Fizyczna ciekawostka

Post autor: drlurra »

Savok pisze:Ja tam wesze przekret. to przeciez tylko googlevideo
To nie przekręty ale figury Chladniego. Nie będę się rozpisywał bo dużo o tym jest w necie.
np.

Kod: Zaznacz cały

ftj.agh.edu.pl/wfitj/dydaktyka/ 
[ Dodano: Wto Maj 01, 2007 17:33 ]
Zresztą, na podobnej zasadzie powstają kręgi w zbożu:P
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Fizyczna ciekawostka

Post autor: Savok »

I wlsnie po to byl potrzebny fizyk Szkoda, ze ten termin jest zbyt madry dla osoby wrzucajacej to w googlevideo. funny salt. coz, amerykance.

Swoja droga intrygujace zjawisko
Dinobryon
Posty: 174
Rejestracja: 11 gru 2006, o 16:33

Re: Fizyczna ciekawostka

Post autor: Dinobryon »

drlurra pisze:Zresztą, na podobnej zasadzie powstają kręgi w zbożu:P
A mógłbyś coś więcej opowiedzieć o tych kręgach w zbożu bo do tej pory myślałem że wciąż jest to zagadką?
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Fizyczna ciekawostka

Post autor: Savok »

A ja bym powiedzial, ze to dzialanosc dowcipnych ludzi. Na zrobienie takich kregow przy uzyciu deski zajmuje niecale 2h.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości