spektrofotometria UV VIs

Forum chemiczne poruszające problemy analizy związków i mieszanin, w szczególności ich jakości, ilości i struktury
Matylda M
Posty: 6
Rejestracja: 27 mar 2012, o 14:56

spektrofotometria UV VIs

Post autor: Matylda M »

jakie właściwości fizykochemiczne można badać za pomoca tej metody?
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: spektrofotometria UV VIs

Post autor: Batha »

maksimum/maksima absorpcji fali =budowa cząsteczki
Matylda M
Posty: 6
Rejestracja: 27 mar 2012, o 14:56

Re: spektrofotometria UV VIs

Post autor: Matylda M »

tylko

a takie pytanie z innej beczki ale powiązane z tym co robię - jak zbadać w laboratorium stabilność jakiegoś związku (pH,temp) np wit E? jak praktycznie się coś takiego przeprowadza?
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: spektrofotometria UV VIs

Post autor: Batha »

tylko
nic innego nie przychodzi mi do głowy. Zazwyczaj tą metodę wykorzystuje się do tego, co napisałam + wyznaczenie stęzenia.
a takie pytanie z innej beczki ale powiązane z tym co robię - jak zbadać w laboratorium stabilność jakiegoś związku (pH,temp) np wit E? jak praktycznie się coś takiego przeprowadza?
ja bym zrobiła tak, np z pH
robisz 2 r-ry danego związku. W jednym pH będziesz stopniowo obniżać, a w drugim podnosić. Dodasz kwasu/zasady, zmierzysz pHmetrem wartość, odczekasz jakiś czas (żeby ewentualna reakcja zaszła. I sprawdzasz dowolną dostępną metodą (np UV-Vis, IR, NMR), czy dalej masz do czynienia z tą samą substancją
Matylda M
Posty: 6
Rejestracja: 27 mar 2012, o 14:56

Re: spektrofotometria UV VIs

Post autor: Matylda M »

zdziwiłam się, że nic więcej bo właściwośc fizykochemiczne brzmiały dla mnie dośc rozlegle

dziekuje Ci bardzo za odpowiedź, bardzo mi pomogłaś
a np z temperaturą też tak mozna zrobic ? podgrzewać do konkretnej temperatury i sprawdzac za pomoca spektrofotometrii czy to to samo ?
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: spektrofotometria UV VIs

Post autor: Batha »

tak. Zmieniać czynnik, i sprawdzać, czy coś się dzieje.
zdziwiłam się, że nic więcej bo właściwośc fizykochemiczne brzmiały dla mnie dośc rozlegle
gęstości, temp przejść fazowych z tego nie wyznaczysz
Matylda M
Posty: 6
Rejestracja: 27 mar 2012, o 14:56

Re: spektrofotometria UV VIs

Post autor: Matylda M »

A czy oprocz temperatury i pH da się coś tak oznaczyć jak mówiłas w takich zwykłych warunkach lab?

I czy ja dobrze rozumiem, jesli zmieni się zakres absorpbji promieniowania w jakimś pH lub w jakiejs temp tzn, że dany związek już w tych warunkach nie ma swoich właściwości ?
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: spektrofotometria UV VIs

Post autor: Batha »

I czy ja dobrze rozumiem, jesli zmieni się zakres absorpbji promieniowania w jakimś pH lub w jakiejs temp tzn, że dany związek już w tych warunkach nie ma swoich właściwości ?
zakres się nie zmieni, zmieni się maksimum (jeśli mierzysz przy stałej długości fali) lub całe widmo (gdy robisz pomiar całego zakresu UV-Vis).
A czy oprocz temperatury i pH da się coś tak oznaczyć jak mówiłas w takich zwykłych warunkach lab?
nic mi do głowy nie przychodzi
Matylda M
Posty: 6
Rejestracja: 27 mar 2012, o 14:56

Re: spektrofotometria UV VIs

Post autor: Matylda M »

dzieki wielkie
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości