Praktyki wakacyjne

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
Awatar użytkownika
El_Lavinia
Posty: 21
Rejestracja: 20 maja 2012, o 12:11

Praktyki wakacyjne

Post autor: El_Lavinia »

Witam drogich forumowiczów

Moje pytanie dotyczy praktyk wakacyjnych w czasie trwania studiów medycznych na kierunku lekarskim, a zwłaszcza po II roku.
Czy wniosek o możliwość pełnienia praktyk można składać we wszystkich placówkach adekwatnych do wymogów (np.po II roku wymóg: Gabinet Lekarza Rodzinnego-czy mogę złożyć wniosek w sąsiednim z miejscowością rodzinną małym mieście, w którym jest gabinet lekarza rodzinnego) ?

Tak samo czy praktykę pielęgniarską po I roku mogę pełnić w dowolnym szpitalu? Czy istnieje lista szpitali i placówek medycznych które mają podpisaną jakąś umowę z Uniwersytetem zatrudniających praktykantów, i tylko do szpitali z tej listy można się załapać?
Dziękuję za odpowiedź.
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: Praktyki wakacyjne

Post autor: Mårran »

Być może zależy to od uczelni, ale raczej możesz robić praktyki, gdzie chcesz, byle charakter placówki spełniał wymogi danych praktyk (na przykład odpowiedni oddział albo możliwość wykonywania czynności wymaganych na danych praktykach).

W Gdańsku jeśli uczelnia nie ma podpisanej umowy z daną placówką, to można złożyć podanie do dziekana o zgodę na odbycie praktyk, umowę samemu zawieźć do szpitala w celu podpisania.
Pani Buka
Awatar użytkownika
Stalowy
Posty: 2447
Rejestracja: 27 lut 2010, o 23:35

Re: Praktyki wakacyjne

Post autor: Stalowy »

El_Lavinia, całkowita dowolność co do miejsca wyboru: jeżeli oczywiście jest to zgodne z warunkami umowy odnośnie np. bezpłatności praktyk itd
michaldance
Posty: 150
Rejestracja: 18 maja 2010, o 12:37

Re: Praktyki wakacyjne

Post autor: michaldance »

El_Lavinia pisze:
Tak samo czy praktykę pielęgniarską po I roku mogę pełnić w dowolnym szpitalu?
tak, jak tylko dyrektor wyrazi zgode
El_Lavinia pisze: Czy istnieje lista szpitali i placówek medycznych zatrudniających praktykantów, i tylko do szpitali z tej listy można się załapać?
Dziękuję za odpowiedź.
Istnieje lista tych z którymi dziekanat ma umowę i na które rejestrujesz się przez USOS bez załatwiania samemu żadnych formalności
Awatar użytkownika
El_Lavinia
Posty: 21
Rejestracja: 20 maja 2012, o 12:11

Re: Praktyki wakacyjne

Post autor: El_Lavinia »

W regulaminie praktyk dotyczących II roku-praktyk w gabinecie lekarza rodzinnego- pisze tak:

"Studenta Kierunku Lekarskiego obowiązuje odbycie 140 godzin praktyki w miesiącach wakacyjnych ( lipiec, sierpień, wrzesień ) t.j. 4 tygodnie w systemie dziennym 7 godzinnym (w godz. 7 - 14 ). Miejscem odbywania praktyki wakacyjnej po II roku jest Przychodnia Ogólna Podstawowej Opieki Zdrowotnej lub Gabinet Lekarza Rodzinnego. Student może uczestniczył w dyżurach popołudniowych do godz. 21.00."


Nie wiem jak to rozumieć:
-czy na podstawie umowy zawartej z dyrektorem placówki od dnia zatrudnienia mam codziennie 5 razy w tygodniu pracować po 7 godzin przez 4 tyg.
-czy tak,że obojętnie w jakiej rozległości czasowej(czy w miesiąc czy w te trzy miesiące) i w jakich wymiarach godzin, a to byłoby zależne od mojej umowy z dyrektorem.


I druga kwestia:
Dajmy na przykład praktyki na oddziale wewnętrznym.Czy dyrektor szpitala zawsze przydziela praktykantowi opiekuna? I czy jeżeli w szpitalu jest kilka lekarzy tej specjalizacji chorób wewnętrznych, to czy uczeń asystuje,chodzi na obchody i odbiera wskazówki tylko od jednego konkretnego opiekuna-internisty-czy też od wszystkich lekarzy tej specjalizacji a może także od internistów oraz od wszystkich lekarzy o pokrewnych specjalizacjach (tj.pediatrów,gastrologów,nefrologów itd.)?
Awatar użytkownika
Stalowy
Posty: 2447
Rejestracja: 27 lut 2010, o 23:35

Re: Praktyki wakacyjne

Post autor: Stalowy »

4 tygodnie, 7 godzin dziennie.

Opiekun to pic na wodę Praktyki po 1 roku są pielęgniarskie więc to najczęściej zależy od pielęgniarek jak będzie to wyglądało: czy będzie 140 godzin zajmować się higieną pacjentów, czy będą Ci pozwalały chodzić na zabiegi i operacje.

Poza tym nie polecam interny na 1 praktykach - to po prostu zbyt nudne (za mało się wie). Lepiej wybierz sobie jakiś oddział zabiegowy: chirurgia (różnej maści), urologia, gineksy. Cokolwiek byle nie interna
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: Praktyki wakacyjne

Post autor: Mårran »

Z tymi godzinami jest tak, jak napisał Stalowy. Kwestią dogadania się jest, czy będziesz robiła 4 tygodnie po te 7 godzin, zostawała jeszcze dłużej, czy puszczą cię po tygodniu.

Możesz robić np. w dwóch różnych miejscach po dwa tygodnie. Ważna jest dla uczelni pieczątka, że siedziałeś tyle i tyle dni (w domyśle! dzień to 7h pracy)
Pani Buka
Awatar użytkownika
Pakolla Malajestra
Posty: 138
Rejestracja: 28 lip 2010, o 17:22

Re: Praktyki wakacyjne

Post autor: Pakolla Malajestra »

Ważna jest dla uczelni pieczątka, że siedziałeś tyle i tyle dni (w domyśle! dzień to 7h pracy)

no nie dokońca, że się siedziało, ale raczej praktykowało
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: Praktyki wakacyjne

Post autor: Mårran »

Pakolla Malajestra, że student znajdował się we właściwym miejscu i czasie
Pani Buka
Awatar użytkownika
El_Lavinia
Posty: 21
Rejestracja: 20 maja 2012, o 12:11

Re: Praktyki wakacyjne

Post autor: El_Lavinia »

1.
Stalowy pisze: Opiekun to pic na wodę Praktyki po 1 roku są pielęgniarskie więc to najczęściej zależy od pielęgniarek jak będzie to wyglądało: czy będzie 140 godzin zajmować się higieną pacjentów, czy będą Ci pozwalały chodzić na zabiegi i operacje.
A więc po I roku to z pielęgniarkami student przez ten czas ma najwięcej styczności? Jak często ma się kontakt z opiekunem i przy jakich sytuacjach? Jak pytałam w poprzednim poście czy jeżeli odbywa się staż nie pielęgniarski, a w dalszych latach,lekarski na danym oddziale, to cały czas ma się styczność z opiekunem i się z nim pracuje czy także z innymi lekarzami, i jak często?



2.
Stalowy pisze: Poza tym nie polecam interny na 1 praktykach - to po prostu zbyt nudne (za mało się wie). Lepiej wybierz sobie jakiś oddział zabiegowy: chirurgia (różnej maści), urologia, gineksy. Cokolwiek byle nie interna
W myśl moich informacji z regulaminu UWM w Bydgoszczy interna jest po III roku, po I zaś pielęgniarstwo, na II med. rodzinna., a jako ostatnie praktyki- po IV: chirurgia i SOR

Czy kolejność odbywania praktyk jest dowolna? Czy dany uniwersytet narzuca sekwencję tak że chirurgia w omawianym przypadku MUSi być na końcu? I czy muszę akurat zrealizować tak jak jest w wymaganiach: I-pielęgniarstwo, II-med.rodzinna itd. czy mogę, tak jak wynika z twojej wiadomości, odbyć praktykę na oddziale ginekologicznym lub innym spoza listy który sama sobie wybiorę?
gercio

Re: Praktyki wakacyjne

Post autor: gercio »

El_Lavinia pisze:W myśl moich informacji z regulaminu UWM w Bydgoszczy interna jest po III roku, po I zaś pielęgniarstwo, na II med. rodzinna., a jako ostatnie praktyki- po IV: chirurgia i SOR
UWM w Bydgoszczy?
Póki co nie ma oddziału pielęgniarstwa, więc trzeba wybrać na jakim oddziale tą praktykę pielęgniarską chce się odbyć.

El_Lavinia chyba jeszcze nawet nie studiujesz, więc nie sądzisz, że to jeszcze trochę za wcześnie by myśleć o praktykach wakacyjnych?
Awatar użytkownika
Stalowy
Posty: 2447
Rejestracja: 27 lut 2010, o 23:35

Re: Praktyki wakacyjne

Post autor: Stalowy »

El_Lavinia, ja na urologii chodziłem na obchody, lekarze chętnie proponowali, że zabiorą na operacje, praktycznie na każdy zabieg miałem wstęp wolny. Większość czasu jednak pomagałem pielęgniarkom - przyjmowanie pacjentów na oddział, pobieranie krwi, noszenie próbek do badań, odbieranie badań, wożenie / zaprowadzanie pacjentów na badania, roznoszenie i podawanie leków itd. itp.

Po 1 roku masz praktyki pielęgniarskie na WYBRANYM przez Ciebie oddziale - więc nieważne czy na internie czy na neurochirurgii. Gdzie chcesz! Dlatego radzę wybrać oddział przyjazny studentom, gdzie będziesz mogła coś zobaczyć, a nie będzie 7 h dziennie wylewać mocz z worków, myć pacjentów i słuchać jak pojeżdżają po sobie pielęgniarki

Kolejność nie jest dowolna, chociaż można troszkę majstrować: np. na praktykach była taka dziewczyna na 5 roku, która miała mieć staż na pediatrii. Tymczasem wkręciła się w chirurgię dziecięcą bo tam było ciekawiej

Poza tym, tak jak określił Gercio: będziesz się martwiła tym lejter

PS: u mnie praktyki są w wymiarze 160h (8h dziennie). Nie wiem czy to specyfika stomatologii, czy ŚUMu
Awatar użytkownika
El_Lavinia
Posty: 21
Rejestracja: 20 maja 2012, o 12:11

Re: Praktyki wakacyjne

Post autor: El_Lavinia »

gercio pisze: UWM w Bydgoszczy?
Póki co nie ma oddziału pielęgniarstwa, więc trzeba wybrać na jakim oddziale tą praktykę pielęgniarską chce się odbyć.
El_Lavinia chyba jeszcze nawet nie studiujesz, więc nie sądzisz, że to jeszcze trochę za wcześnie by myśleć o praktykach wakacyjnych?
1.Mój błąd,oczywiście Uniwersytet Warmińsko Mazurski w Olsztynie ! Nie wybieram się tam, ale akurat na stronie tej uczelni był wypisany grafik praktyk wakacyjnych.

2.Oczywiście nie mogłabym twierdzić,że istnieje oddział pielęgniarski,bo to świadczyłoby o mojej głupocie,która nie pozwalałaby mi pomyśleć nawet o wybraniu takiego ciężkiego kierunku.
Teraz już rozumiem o co chodzi z praktyką pielęgniarską-że każdy oddział ma osobny asortyment pielęgniarek, dotychczas tkwiłam w przekonaniu,każda jedna pielęgniarka pracuje na różnych oddziałach.

3.Masz rację Gercio,nie studiuję,jestem tegoroczną maturzystką. Wiem,że zamiast na wyrost martwić się już o praktyki zastanowiłabym się czy w ogóle zostanę przyjęta a Akademię Medyczną ale ciekawość kazała mi się zapytać. Bo czytając o tym,że nauczanie typowo kliniczne będzie od III / IV roku studiów nie uśmiechała mi się taka perspektywa. Ale to,że już po pierwszym roku będę mogła zobaczyć jak wygląda praca w szpitalu od razu napełniło mnie entuzjazmem.

A co z ciągle nurtującym mnie gabinetem lekarza rodzinnego? Jak wygląda praca ucznia w takim ośrodku? Czy student siedzi w gabinecie obok lekarza który bada i rozmawia z pacjentem? Jeździ z nim na wizyty domowe,a może jeździ już sam w czasie gdy doktor równocześnie przyjmuje chorych w przychodni?
Czy lekarz prowadzący zleca praktykantowi wypisanie recepty/skierowania, wykonania np. osłuchu klatki piersiowej?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości