ATP

Forum biochemiczne poruszające problemy związane z chemią w organizmach żywych, biosyntezą, strukturą, stężeniem, funkcjami i przemianami substancji chemicznych w organizmach
yoarsim
Posty: 22
Rejestracja: 22 maja 2012, o 19:28

ATP

Post autor: yoarsim »

Mam pytanie, jedno z moich dziwnych, których nikt nawet nie mógłby przypuszczać, że takie wymyśli. Jak to niektórzy mówią, sama sobie robię problemy i komplikuję sprawę Jest to problem natury hm. nie wiem, ale chyba nie całkiem jedynie biochemicznej. Może i zastanawiam się bez sensu, ale nie lubię, kiedy nie rozumiem czegoś od początku do końca.

Chodzi mi o to, co to znaczy, że wiązania wysokoenergetyczne zrywając się uwalniają energię. No tak, to rozumiem. Ale co z tego, że uwalnia energię? No bo co, wiązanie się zrywa i co? Wielkie PUff i na tym się sprawa kończy Chyba nie. Więc w jakiej formie występuje ta energia? Jak to się dzieje, że ATP stając się ADP i P powoduje przesunięcie główki miozynowej?

Za odpowiedź na moje upierdliwe pytanie bardzo byłabym wdzięczna
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: ATP

Post autor: AnnaWP »

Energia ta wpływa na strukturę centrum reakcji enzymu umożliwiając przeprowadzenie niekorzystnej energetycznie reakcji, w trakcie której zużywane jest ATP. Czyli płacimy za wydatki.

W przypadku konkretnie miozyny kolejne etapy przyłączania ATP, hydrolizy i uwalniania P i ADP powodują kolejne etapy kroków po aktynie, zmieniając kolejno strukturę główki i miejsca wiążącego aktynę na takie, które aktynę chwyta lub puszcza.
yoarsim
Posty: 22
Rejestracja: 22 maja 2012, o 19:28

Re: ATP

Post autor: yoarsim »

Dziękuję
a co ta energia dokładnie robi", tzn. jak to się dzieje że wpływa na tę strukturę centrum?
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: ATP

Post autor: AnnaWP »

P?rzez chwilowe przyłączenie i hydrolizę ATP po prostu zmienia się kształt centrum, bo kształt centrum reakcji zależy od tego, co się do niego przyczepi. Taka jest własność enzymów.
yoarsim
Posty: 22
Rejestracja: 22 maja 2012, o 19:28

Re: ATP

Post autor: yoarsim »

Uhmmm, dziękuję raz jeszcze
pawel-mzg
Posty: 34
Rejestracja: 20 kwie 2012, o 13:25

Re: ATP

Post autor: pawel-mzg »

Z tą wysoką energią to nie mówią prawdy w szkole . ATP to w komórce przede wszystkim źródło grupy fosforanowej, od którego łatwo ją odczepić i przyczepić gdzie indziej (bo jest to reakcja egzotermiczna) ale gdzie prawie nie zachodzi to samoczynnie (bo energia aktywacji reakcji jest wysoka). Doczepienie grupy fosforanowej do aminokwasu powoduje, że zmienia się ładunek fragmentu białka w którym to nastąpiło (jest to związane ze zmianą punktu izoelektrycznego) i dalej oddziaływania elektrostatyczne z innymi jego rejonami powodują zmianę kształtu - czyli np. aktywację/deaktywację enzymu bo jakaś część zacznie zasłaniać miejsce aktywne, albo wręcz fizyczny ruch (jak przy wspomnianej kinezynie) .
yoarsim
Posty: 22
Rejestracja: 22 maja 2012, o 19:28

Re: ATP

Post autor: yoarsim »

tak tak tak właśnie o to mi chodziło! jeeej, dziękuję
to po co oni w szkole tak kłamią. tylko mieszają bardziej

i jeszcze mam pytanie z trochę innej beczki: dlaczego mówi się, że wodór napędza syntazę ATP, co on takiego robi?
pawel-mzg
Posty: 34
Rejestracja: 20 kwie 2012, o 13:25

Re: ATP

Post autor: pawel-mzg »

W szkole często nie mówią prawdy", bo stosują różne uproszczenia żeby było łatwiej zrozumieć - wiedzę trzeba budować . Inna sprawa, że czasem przesadzają.


Gorszą rzecz robią na fizyce przy omawianiu jak działa skrzydło samolotu - gdyby to była prawda co mówią podręczniki (prawo Bernoulliego i różne prędkości przepływu nad i pod skrzydłem), to samolot nie mógłby latać do góry nogami".

A ja widziałem jak lata .
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: ATP

Post autor: AnnaWP »

Wodór, a właściwie proton, przechodzi na drugą stronę błony. Zależnie od okoliczności.
Np. w mitochondrium wyrzucany jest z macierzy na zewnątrz, obniża się pH macierzy i tworzy się gradient elektrochemiczny. Ten gradient sprawia, że proton chętnie wróci do macierzy, ale nie może, bo błona jest bardzo szczelna. Wraca przez kanalik syntazy, a jego przepływ zmienia strukturę centrum aktywnego syntazy. Na jedno ATP potrzebne są 3 protony.
deVries
Posty: 672
Rejestracja: 15 kwie 2012, o 20:49

Re: ATP

Post autor: deVries »

AnnaW_UO pisze: Np. w mitochondrium wyrzucany jest z macierzy na zewnątrz, obniża się pH macierzy i tworzy się gradient elektrochemiczny
Skoro z macierzy na zewnątrz to stężenie [H+] w macierzy maleje, a więc pH rośnie.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: ATP

Post autor: AnnaWP »

przejęzyczenie - tak, rośnie, do ok. 8.
deVries
Posty: 672
Rejestracja: 15 kwie 2012, o 20:49

Re: ATP

Post autor: deVries »

Bywa. A o ile się zmienia? Jakie jest tak normalnie pH macierzy?
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: ATP

Post autor: AnnaWP »

Na ile wiem nie aż tak dużo, pH w obrębie macierzy wynosi ok. 8, a cytozol, a więc i przestrzeń perymitochondrialna mają ok. 7.
Jednak gradient pH jest jedną ze składowych napędzających protony, drugą jest różnica potencjału elektrycznego. W sumie mechanizm jest niezwykle wydajny.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 7 gości