gamety-krzyzówka

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
bioloOOg
Posty: 25
Rejestracja: 8 kwie 2012, o 16:52

gamety-krzyzówka

Post autor: bioloOOg »

mam pytanie gdy pojawia się genotyp X^hYrr(hemofilityk o rudych wlosach) to gdy maluję krzyżówkę genową to mam robić 4 kolumny gdzie wypisuję X^h r X^hr Yr Yr czy tylko dwie gdzie wypisuję X^h r Yr i nie powielam dwa razy tego samego.czy jeśli wypiszę aż 4 to jest to błąd?
bioloOOg
Posty: 25
Rejestracja: 8 kwie 2012, o 16:52

Re: gamety-krzyzówka

Post autor: bioloOOg »

daltonizm: 2.gdy otrzymalam w tabelce genotypy X^DX^d X^dX^d X^DY X^dY to jeśli mam okreslić prawdopodobieństwo urodzenia się dziecka zdrowego to daje 1 : 4 ?
a co to w takim razie jest 1:3 ?,bo tak mam napisane w tabelce czyżby to byl stosunek zdrowych do chorych,ale to nie jest odpowiedz na pytanie jakie jest PRAWDOPODOBIEŃSTWO prawda.?
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: gamety-krzyzówka

Post autor: AnnaWP »

Na maturze napisałabym 4, czyli powtórzyłabym się. Aby nie było wątpliwości i abym się nie omsknęła przy np. liczeniu prawdopodobieństwa, czasem może się zdarzyć.

Nie jest to błąd, ale nie jest błędem wpisanie dwóch kolumn, to kwestia umowna.

Prawdopodobieństwo wyraża się ułamkiem lub procentem, np. 3/4, 1/4 lub 25%. Wtedy przyrównuję potomstwo spełniające kryteria do ogólnej liczby potomstwa.

Stosunek zdrowych do chorych to np. 1 : 3 lub odwrotnie (strzelam, nie analizuję przypadku).
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: gamety-krzyzówka

Post autor: malgosi35 »

Tu bym się pokłóciła bo prawdopodobieństwa nie podaje się w procentach tylko w ułamkach: 1/4, 0,25

Procenty to częstość
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: gamety-krzyzówka

Post autor: AnnaWP »

Niekoniecznie, ale nie będę się spierać. Dla osób, które mnie uczyły, prawdopodobieństwo 1/2 było tym samym co 50% (czyli zakładając jakby że 100% to 1), ale to było dawno

Możliwe też, że stosuje się skrót myślowy, ale w praktyce często spotykam się z określeniem szansa / ryzyko / prawdopodobieństwo to ileś procent"
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości