Mam problem z oznaczeniem roślin ;/

Pomoc w oznaczaniu roślin oraz znalezieniu literatury. Robisz zielnik i szukasz pomocy, pomożemy w zidentyfikowaniu i nazwaniu roślin.
Daga130591
Posty: 1
Rejestracja: 20 maja 2012, o 11:58

Mam problem z oznaczeniem roślin ;/

Post autor: Daga130591 »

Hej potrzebuje pomocy w oznaczeniu kilku roślin. Ratujcie!
Magda_J
Posty: 57
Rejestracja: 20 cze 2010, o 13:43

Re: Mam problem z oznaczeniem roślin ;/

Post autor: Magda_J »

Przede wszystkim - zdjęcia są bardzo złej jakości, przez co nie można mieć 100% pewności co do prawidłowego oznaczenia gatunków. Według mnie są to, w kolejności:

zdj. 0094 - przetacznik ożankowy (liście wyglądają na przetacznika, ale nie widzę wyraźnie kwiatów)

zdj. 0095 i 0097 - niezapominajka, być może polna

zdj. 0098 - stulicha psia

zdj. 0099 i 0100 - stulisz, być może lekarski

zdj. 0101 i 0103 - czosnaczek pospolity

zdj. 0104 i 0105 - znów przetacznik ożankowy, tym razem widać wyraźnie

Oczywiście moje oznaczenie nie jest na 100%, jak już mówiłam, więc musisz to zweryfikować, najlepiej z kluczem do oznaczania roślin.
Awatar użytkownika
DrTrutek
Posty: 720
Rejestracja: 22 cze 2009, o 19:36

Re: Mam problem z oznaczeniem roślin ;/

Post autor: DrTrutek »

0099 i 0100 bardziej wygląda mi na rzeżusznik piaskowy, pierwszy - na pewno nie przetacznik. Pewny jest tylko ostatni, a możliwy czosnaczek. Proponuję nie zabierać rolnikom kiszonki z silosów tylko fotografować żywe rośliny w naturze. Poza tym jeśli zrywamy rośliny, jest duże prawdopodobieństwo trafienia na roślinę chronioną. A wtedy będziemy musieli powiadomić MO.
Immortalitas
Posty: 14
Rejestracja: 6 sie 2011, o 17:23

Re: Mam problem z oznaczeniem roślin ;/

Post autor: Immortalitas »

ja mam problem z tymi roslinami: (nazwy zdjęć to moje podejrzenia)
Magda_J
Posty: 57
Rejestracja: 20 cze 2010, o 13:43

Re: Mam problem z oznaczeniem roślin ;/

Post autor: Magda_J »

Bez kwiatów ciężko cokolwiek powiedzieć na 100%. Poza tym przydałaby się informacja w jakim siedlisku został znalezione - czy są to rośliny zerwane w ogrodzie? Cząber, len, bylica estragon - to brzmi jak z ogródka.

Poniżej moje typy:

- P1040152.JPG - to chyba przetacznik bobowniczek

- mydlnica lekarska.JPG - według mnie może być

- macierzanka.JPG - liście są zbyt wydłużone jak na macierzankę, poza tym roślinka jest zbyt mocno krzewiasta - według mnie może to być raczej janowiec barwierski

- kłosowiec.JPG - nie jest to kłosowiec, ale jakaś jasnota lub czyściec leśny

- czerniec.JPG - na pewno nie jest to czerniec - ja stawiam na mierznicę czarną

Co do pozostałych - cząber, bylica, len - nie wypowiadam się, bo trudno mi stwierdzić bez kwiatów.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość