Podręczniki na III rok

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Podręczniki na III rok

Post autor: Medycyna Lwów »

a po co ci coś innego niż szczeklik? 90% nawet szczeklika nie przerobi do egzaminu, co innego jeszcze inne tym bardziej zagraniczne książki - bez sensu, zwłaszcza na 3 roku
medykzab
Posty: 63
Rejestracja: 21 wrz 2009, o 19:26

Re: Podręczniki na III rok

Post autor: medykzab »

Jeżeli chodzi o internę, to wg od szczeklika lepsza jest Wielka Interna. Co prawda mam z całej serii na razie tylko stany nagłe i kardiologię cz I, ale jakoś duża lepiej mi się z niej uczy. Szkoda, że LEP jest pisany pod szczeklika właśnie
altervingt
Posty: 16
Rejestracja: 17 gru 2008, o 13:51

Re: Podręczniki na III rok

Post autor: altervingt »

dzięki za odpowiedź na temat!
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Podręczniki na III rok

Post autor: Medycyna Lwów »

to z której książki się nauczysz nie ma znaczenia - interna jest jedna, byle nie uczyć się ze starych źródeł.
Z perpektywny przerobienia całego dużego Szczeklika i zdania egzaminu z ch. wewnętrznych mogę stwierdzić, ze książka ta ma jednak dużo mankamentów - pulmonologia jest dramatycznie słabo napisana (nawet na zajęciach sie śmieli z autorów tego działu), nefrologia - liczne błędy, mało zrozumiale, cukrzyca - bardzo mało - 50 stron w Szczekliku a w uczelnianym skrypcie przeszło 300 stron o samej cukrzycy. Za to dobrze jest zrobiona kardiologia (choć z EKG to są tylko jakieś mega podstawy), nie ma paru ważnych rzeczy jak choćby kryteria Duke. Gastroenterologia i reumatologia bardzo dobrze opisana. To moje subiektywne zdanie, branie się za wielką internę na studiach to jak branie się od razu za operowanie nie znając wcześniej nazw narzędzi. Zresztą kto ma tyle czasu i kasy by to kupić i czytać?!
stiudent
Posty: 3
Rejestracja: 15 wrz 2012, o 16:31

Re: Podręczniki na III rok

Post autor: stiudent »

Witam,
Czy mógłby ktoś napisać jakie książki są najbardziej potrzebne (najczęściej wymagane od asystentów) na uniwersytecie medycznym w Lublinie?

Głównie chodzi mi o takie przedmioty jak:

patofizjologia, mikrobiologia, patomorfologia, farmakologia, propedeutyka chorób dzieci, propedeutyka chorób wewnętrznych,
higiena i epidemiologia, genetyka molekularna
Dudek
Posty: 345
Rejestracja: 13 maja 2008, o 23:11

Re: Podręczniki na III rok

Post autor: Dudek »

patofizjologia - Guzek,Zahorska może Maśliński (zależy od asystenta)
mikrobiologia - Virella i od czasu do czasu stary Jabłoński
patomorfologia - na początek Groniowski-Kruś (ewentualnie sam Groniowski lub sam Kruś, wszędzie prawie to samo) później Robbins
farmakologia - tutaj co kraj to obyczaj, u jednych Brenner sam, u nich Kostowski u kolejnych Mutschler.
prop.chorób dzieci - skrypt wystarczy do zaliczenia
prop.chorób wew. - stary Szczeklik coś lata 70
higiena i epidem - z higieny na kolokwia Podstawy Higieny (autora nie pamietam) a do egzaminu jakiś skrypt uczelniany, miliardy są tego w bibliotece. Do epidemiologii książek nie trzeba.
Genetyka - tam co zajęcia to praktycznie inna ksiażka, ale prowadzący dają materiały skserowany (odpowiednie rozdziały, wystarczy przeczytać to na zajęciach i słuchać co oni mówią to wyjściówkę się napisze).
stiudent
Posty: 3
Rejestracja: 15 wrz 2012, o 16:31

Re: Podręczniki na III rok

Post autor: stiudent »

dzięki za informacje
Awatar użytkownika
formica
Posty: 784
Rejestracja: 6 lip 2008, o 00:18

Re: Podręczniki na III rok

Post autor: formica »

A co polecacie do pediatrii na IV-V rok?
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Podręczniki na III rok

Post autor: Medycyna Lwów »

wg mnie nie ma dobrej książki na poziomie akademickim do pediatrii (no może Lissauer, ale to raczej jako wstęp do pediatrii). Kubickiej i Dobrzańskiej czytać się nie da, są błędy, strasznie dużo zbędnych informacji, traci się poczucie sensu. U nas jest wydanych bardzo dużo, bardzo fajnych skryptów i ja osobiście bazuje na tym i jest dobrze.
Awatar użytkownika
formica
Posty: 784
Rejestracja: 6 lip 2008, o 00:18

Re: Podręczniki na III rok

Post autor: formica »

o, dzięki choć fakt, że powtarzasz opinię słyszaną już od innych nie ułatwia P. U nas na liście podręczników znalazłam jeszcze Górnickiego. Jako, że udało mi się go dostać na allegro za 30zł razem z dostawą, zamierzam wypróbować. Lissauera widziałam, niby fajny, ale informacji to tam za dużo nie ma niestety
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 39 gości