Matura z matematyki obowiązkowa

Pomoc w przygotowaniu do matury z matematyki. Arkusze maturalne, zadania, odpowiedzi, klucze matury matematycznej. Wspólna nauka
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: Matura z matematyki obowiązkowa

Post autor: badger »

Kaamil pisze:nie potrafią liczyć w pamięci, pod kreskę nawet bez kalkulatora są bezradni. Nie mówiac już o problemach w banku, czasm nawet w skepie przy wiekszych zakupach, czy przy róznych innych zajęciach.
Kaamil, przeicez tacy ludzie nie dostaja sie nawet do szkoly sredniej a chyba nawet maja problem zeby gimnazjum skonczyc. I wedlug Ciebie co da ta matura, bo nie rozumiem
Awatar użytkownika
MiRACiDiUM
Posty: 892
Rejestracja: 20 wrz 2005, o 01:00

Re: Matura z matematyki obowiązkowa

Post autor: MiRACiDiUM »

badger pisze:Kaamil, przeicez tacy ludzie nie dostaja sie nawet do szkoly sredniej a chyba nawet maja problem zeby gimnazjum skonczyc
Zdziwiłbyś się. Ja się spotkałem z taką osobą i właśnie zdaje maturę.
Kwestia matury z matematyki już mnie nie dotyczy, więc łatwo mi mówić , ale mnie się wydaje, że jednak to nie jest taki zły pomysł z tą matematyką. Kiedyś byłem bardzo dobry z matematyki, a w liceum nie przykładałem się do niej zbytnio. i to był błąd, bo na studiach i tak musiałem się wszystkiego nauczyć. Gdybym musiał zdawać maturę z matematyki, byłoby mi na pewno łatwiej. A podstawy matematyki wykorzystuje sie na niemal każdym kierunku, nawet na kierunkach nieścisłych stosuje się przecież metody statystyczne. Po za tym nauka matematyki ćwiczy umiejętność abstrakcyjnego myślenia, a to się przydaje w życiu.
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: Matura z matematyki obowiązkowa

Post autor: badger »

Ale uczyc sie matematyki i tak kazdy musi przez te 3 lata. Po co jeszcze dokladac do tego mature?
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Matura z matematyki obowiązkowa

Post autor: Medycyna Lwów »

matura byłaby wtedy mobilizacją, a tacy ludize jak psiałem są i to jest ich całkiem sporo. Gdyby tak nie było, taki problemmatematycznego analfabetyzmu nie byłby poruszany.
Jak sie trzeba ucyzc mat,my 3 lata to ajki problem zdac z tego przecietnie prosty egzamin.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Matura z matematyki obowiązkowa

Post autor: DMchemik »

badger pisze: Dla mnie to tez paranoja, chcesz studiowac np historie lub jakas filologie a musisz zdawac mate
To ja postawię kontrargument: dlaczego wybierając się na chemię miałem obowiązkowo zdawać polski i pisać wypracowanie? Wtedy będzie sprawiedliwie, bo tak to matura i tak pod humanistów jest ułożona. Ja też pisałem matę obowiązkowo, bo zdawałem nową w 2002 roku.
bagder pisze:Kaamil, przeicez tacy ludzie nie dostaja sie nawet do szkoly sredniej a chyba nawet maja problem zeby gimnazjum skonczyc. I wedlug Ciebie co da ta matura, bo nie rozumiem
to chyba nie wiesz jacy ludzie teraz trafiają na studia, bez kalkulatora to jakby mieli obcięte ręce, na szczęście nie wszyscy, ale mnie to szlag trafia, gdy ktoś to czego uczą w pierwszej klasie podstawówki liczy na kalkulatorze

rozmawiałem z osobami które też prowadzą korepetycje, zapytaj pracowników naukowych jacy są teraz ludzie na studiach, te dwa ostatnie roczniki po ukończeniu gimnazjum są tragiczne. Nie tylko ja to zauważyłem.
dinobryon pisze:Argument że matematyka uczy logicznego myślenia jest trochę naciągany moim zdaniem. Matematyka zawiera wiele wzorów do wkucia a jeden błąd w obliczeniach zazwyczaj zaważa na wyniku całego zadania. Nie raz byłem wykuty na blachę z konkretnego działu a na klasówce dawałem plamy w prostym obliczeniu. Matematyka w takim przypadku uczy bardziej koncentracji niż logicznego myślenia. Ja nie potrafiłbym się w pełni koncentrować na maturze z matmy przez około 3 godziny do tego w stresie. Matmę oczywiście kocham i uważam że należy się jej uczyć.
zdecydowanie powinieneś odróżniąc kucie od nauki, jedno z drugim nie mam nic wspólnego, skutki kucia już znasz.
Kaamil pisze: matura byłaby wtedy mobilizacją, a tacy ludize jak psiałem są i to jest ich całkiem sporo. Gdyby tak nie było, taki problemmatematycznego analfabetyzmu nie byłby poruszany.
Jak sie trzeba ucyzc mat,my 3 lata to ajki problem zdac z tego przecietnie prosty egzamin.
I racja. Matematyki uczą nas od samego początku, podobnie jak i polskiego, skoro zdajemy z poskiego wszyscy, a nie sami humaniści, dlaczego humaniści się bronią rękami i nogami przed matematyką? są pewne podstawy, które jednak warto w życiu znać i umieć z nich korzystać, tego od nas wymaga obecny świat.

I ten egzamin wcale nie jest trudny, zwłaszcza podstawowy, taj jak wypada wiedzieć, że Mickiewicz napisał Pana Tadeusza, tak samo wypada wiedzieć, że 2+2=4.
Dinobryon
Posty: 174
Rejestracja: 11 gru 2006, o 16:33

Re: Matura z matematyki obowiązkowa

Post autor: Dinobryon »

DMchemik pisze:I ten egzamin wcale nie jest trudny, zwłaszcza podstawowy, taj jak wypada wiedzieć, że Mickiewicz napisał Pana Tadeusza, tak samo wypada wiedzieć, że 2+2=4.
Dobra dobra To wcale nie jest takie oczywiste i wciąż budzi kontrowersje
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Matura z matematyki obowiązkowa

Post autor: Medycyna Lwów »

no widzisz - nie trzeba było szukać przykałdów daleko i to od razu ile przykałdów . Zreszta uważam ze intelektualisci sa zawsze za maturą z matematyki i sie jej panicnzie nie boja jak co poniektórzy/
Awatar użytkownika
Guru
Posty: 1025
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Re: Matura z matematyki obowiązkowa

Post autor: Guru »

Ja jestem przeciwnikiem matury z matematyki, nie jest nikomu to potrzebne do szczescia, wystarczy aby odpowiedni poziom nauczania byl w szkole, a nie trzeba od razu przeprowadzac egzaminu maturalnego, bo tkaim tokiem mslenia mozna dojsc do tego ze ejszcze wiele przedmiotow powinno byc obowiazkowych na maturze. A w matematyce jest wielebzdurnych rzeczy ktore nie sa potrzebne kazdemu czlowiekowi, jak ktos chce moze zdawac jak nie chce to nie, nie zmuszac do absurdow.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Matura z matematyki obowiązkowa

Post autor: DMchemik »

Ale ty zdawałeś starą, która nie była zbyt przyjazna, nowa to jest różnica, bo zaiwera wiele praktycznych rzeczy, np obliczenie odsetek, kosztu wykonania robót itp. A na poslim też się nie uczy samych potrzebnych do szczęścia rzeczy. Mi ta matura nie była do szczęścia potrzebna i wielu ludziom stąd, a zdawać musieli wszyscy. Tak samo jak polskiego uczytmy się kilkanaście lat tak samo matematyki, skoro sprawdzamy wszystkich czego sie na polskim nauczycli, to z matematyki też można. Reszta przedmiotów, poza oczywiście językiem obcym, mogłaby być do wyboru, np chemia, fizyka, biologia.
Awatar użytkownika
Guru
Posty: 1025
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Re: Matura z matematyki obowiązkowa

Post autor: Guru »

Jednak dalej bede podkreslal ze idac tym tokiem myslenia mozemy ciagle mnozyc ilosc przedmiotow na maturze, co jest absurdem, a praktycznosc matury z matematyki niezbyt mnie przekonuje. Ja jestem przeciw.
Dinobryon
Posty: 174
Rejestracja: 11 gru 2006, o 16:33

Re: Matura z matematyki obowiązkowa

Post autor: Dinobryon »

Guru pisze:Jednak dalej bede podkreslal ze idac tym tokiem myslenia mozemy ciagle mnozyc ilosc przedmiotow na maturze, co jest absurdem, a praktycznosc matury z matematyki niezbyt mnie przekonuje. Ja jestem przeciw.
W pełni popieram. Poza tym wypowiedzi takie jak gościa MARDRO są najzwyklejszą w świecie prowokacją. Podstawy obliczeń matematycznych zna każdy i nie ma potrzeby stresować i męczyć dodatkowo maturzystów (przyszli studenci ubiegający się o kierunki medyczne musieliby zdawać w takim przypadku 8 egzaminów.)
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Matura z matematyki obowiązkowa

Post autor: DMchemik »

a jednak w 2002 drugim roku ludzie ją pisali i zdali. I nie ma się co stresować, jeśli się umie. Z polskiego (czy raczej z literatury) też każdy teoretycznie zna podstawy, więc po co ludzi tym na maturze stresować? Zwłaszcza że wielu to na studia nie jest potrzebne. Mi nie był potrzebny polski, komuś innemu matematyka, ale to polski wszyscy piszą. Dlaczego matematyki ktoś ma nie pisać obowiązkowo? a reszta przedmiotów byłaby (i jest z resztą) nakierowana na studia, na które sie ludzie wybierają.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Matura z matematyki obowiązkowa

Post autor: Medycyna Lwów »

Dinobryon pisze:W pełni popieram. Poza tym wypowiedzi takie jak gościa MARDRO są najzwyklejszą w świecie prowokacją. Podstawy obliczeń matematycznych zna każdy i nie ma potrzeby stresować i męczyć dodatkowo maturzystów (przyszli studenci ubiegający się o kierunki medyczne musieliby zdawać w takim przypadku 8 egzaminów.)
jakos tak przeciwnicy nei maja zbytnio racjonalnych argumentów, moze niektózy wolą by kształciły sie kolejne chmary matematycnzych analfabetów. Guru na poziom nauki w szk nei wpłyniesz, zawsze sa dobre i słabe szkoły,a o tych absurdach, ze wyapdałoby wsyztsoz dawac to nie prszesadzaj.
Dinobryon: wprowadzenei obwoiazkowej matmy spowoduje ze na medycyne beda barc rozszerzenie z bio, chem i matmy własnie (ew. fizyka) tak jak keidys.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości