reakcja eliminacji brak czynnika eliminującego maturka 2009

Forum chemiczne zajmujące się badaniem budowy, właściwości oraz reakcji związków chemicznych zawierających węgiel oraz opracowywaniem różnorodnych metod syntezy tych połączeń
cordis
Posty: 601
Rejestracja: 26 mar 2012, o 13:06

reakcja eliminacji brak czynnika eliminującego maturka 2009

Post autor: cordis »

Witam mam problem z zadaniem. Całe zadanie rozwiązałem dobrze ale nie rozumie tutaj reakcji eliminacji. Prosiłbym o wytłumaczenie tego typu reakcji. ( co trzeba zrobić aby z Ch2Cl-Ch2CL otrzymać Ch2=ChCl +HCl)

Polichlorek winylu (PVC) otrzymuje się z etenu i chloru w procesie, który można przedstawić za pomocą poniższychschematów reakcji I i II oraz równania reakcji III.

I CH2 = CH2 + Cl2 → A
II A katalizator / temperatura (nad strzałką)→ CH2 = CHCl + B
III n CH2 = CHCl katalizator / temperatura / ciśnienie
[ CH2 – CHCl ] n

a) Dokonaj analizy schematów i podaj wzór półstrukturalny (grupowy) substancji A oraz wzór substancji B.Wzór półstrukturalny (grupowy) substancji A: CH2Cl-Ch2CL.Wzór substancji B: HCL.b) Określ typy reakcji I i II, posługując się podziałem charakterystycznym dla chemii organicznej.
Typ reakcji I: .addycja
Typ reakcji II: .eliminacja
ann_92
Posty: 221
Rejestracja: 28 maja 2012, o 21:41

Re: reakcja eliminacji brak czynnika eliminującego maturka 2009

Post autor: ann_92 »

gregory94 pisze:nie rozumie tutaj reakcji eliminacji. Prosiłbym o wytłumaczenie tego typu reakcji. ( co trzeba zrobić aby z Ch2Cl-Ch2CL otrzymać Ch2=ChCl +HCl)
trzeba uzyc katalizatora no i o temperaturze tez jest mowa, wtedy z CH2Cl-CH2Cl powstanie CHCl=CH2Cl i HCl. pewnie napisalam cos co wiesz, ale w takim razie - czego tutaj nie wiesz
przeciez zrobiles dobrze zadanie
cordis
Posty: 601
Rejestracja: 26 mar 2012, o 13:06

Re: reakcja eliminacji brak czynnika eliminującego maturka 2009

Post autor: cordis »

ok, dzieki , po prostu pierwszy raz się z takim rodzajem eliminacji spotkałem
ann_92
Posty: 221
Rejestracja: 28 maja 2012, o 21:41

Re: reakcja eliminacji brak czynnika eliminującego maturka 2009

Post autor: ann_92 »

edit:
z CH2Cl-CH2Cl powstanie CH2=CHCl i HCl.
z rozpedu zle napisalam
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości