Różnice - mgr. analityki medycznej, a lek med. patomorfolog

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
Awatar użytkownika
ebiologia
Posty: 281
Rejestracja: 21 lip 2010, o 15:45

Różnice - mgr. analityki medycznej, a lek med. patomorfolog

Post autor: ebiologia »

Z ciekawości chciałbym się dowiedzieć czym różni się praca magistra analityki medycznej (z konkretną specjalizacją lub bez) od pracy lekarza ze specjalizacją z patomorfologii?

Czy są to podobne do siebie zawody czy zupełnie inne?
Jakie są różnice i podobieństwa?
Czego nie mogą robić analitycy (nie licząc sekcji zwłok bo to oczywiste i badań typowo lekarskich), a mogą robić patomorfolodzy? Chodzi mi tutaj o badania.

Czy np. histopatologią mogą zajmować się analitycy medyczni czy tylko lekarze patomorfolodzy?
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: Różnice - mgr. analityki medycznej, a lek med. patomorfolog

Post autor: Mårran »

Patomorfolog głównie bada wszelkiego rodzaju bioptaty, materiał z zabiegów itp. Mogą na tej podstawie stawiać rozpoznania.

Analityk bada raczej pobrany od pacjenta materiał pod kątem składu ogólnie albo szuka tego, co ma na skierowaniu.

Jak dla mnie, to dwie bajki zupełnie, ale w pracy analityka raczej zbytnio zorientowana nie jestem.
Pani Buka
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Różnice - mgr. analityki medycznej, a lek med. patomorfolog

Post autor: Medycyna Lwów »

zupełnie inne bajki, zupełnie inne historie.
Patomorfologia to histopatologia (badanie wszelkich wycinków, nie tylko mikroskop ale i met. biologii molekularnej - zwłaszcza w hematologii, tu ew. mógłby się pobawić wyszkolony analityk), lekarz stawia rozpoznanie, często sami pobierają biopsję (np. BAC tarczycy) plus wykonywanie autopsji zwłok, obecnie rzadko.
Spotkałem się z czymś takim, że np. rozmazy cytologiczne z kanału szyjki macicy czy wycinki skórne w kierunku ca oceniał nie lekarz a mgr z pieczątką diagnosta lab., ale to wyjątek niż reguła, pewnie raczej z braku lekarzy tej specjalności, i tak każde szkiełko musiało zostać skonsultowane ze specjalistą lekarzem
Awatar użytkownika
ebiologia
Posty: 281
Rejestracja: 21 lip 2010, o 15:45

Re: Różnice - mgr. analityki medycznej, a lek med. patomorfolog

Post autor: ebiologia »

Kaamil, ok więc tym się zajmuje patomorfolog. A analityk?
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: Różnice - mgr. analityki medycznej, a lek med. patomorfolog

Post autor: Mårran »

Patomorfolodzy się pienią, jak ktoś inny ocenia cytologię, przynajmniej u nas się pienili

ebiologia, analityk głównie siedzi w labie, dostaje krwie, mocze, PMRy i inne takie, patrzy na skierowanie, co ma z tym zrobić i wrzuca do odpowiednich maszynek. Czasem też ocenia ręcznie.
Pani Buka
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Różnice - mgr. analityki medycznej, a lek med. patomorfolog

Post autor: Medycyna Lwów »

też się zdziwiłem gdy zobaczyłem wynik cytologii mamy z pieczątką jakiegoś diagnosty, ale doczytałem że było konsultowane z lekarzem, to się uspokoiłem. Brakuje patomorfologów, średnia wieku o ile pamiętam to grubagt50 lat, młodzi nie chcą się szkolić, a pracy coraz więcej, i coraz więcej nowych metod. jednak jak mówił mój baardzo leciwy asystent na patomorfie sprawnego oka lekarza nic nie zastąpi.

A analityk poza tym co napisała Szanowna Koleżanka) wyżej może się wyspecjalizować w dgn np. serologicznej i badać różne przeciwciała, w dgn hematologicznej - oglądać rozmazy krwi, robić oznaczenia różnych CD itp. Z tego co wiem nie jest to takie proste, żeby sie do takiej pracy załapać
Awatar użytkownika
AleksandraK
Posty: 123
Rejestracja: 19 lip 2009, o 21:02

Re: Różnice - mgr. analityki medycznej, a lek med. patomorfolog

Post autor: AleksandraK »

Analityk poprawia i pilnuje maszynki, najogólniej mówiąc czyli szeroko pojęte laboratoria i badania za pomocą czynników innych niż sam wzrok i doświadczenie.
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Różnice - mgr. analityki medycznej, a lek med. patomorfolog

Post autor: Padre Morf »

też się zdziwiłem gdy zobaczyłem wynik cytologii mamy z pieczątką jakiegoś diagnosty, ale doczytałem że było konsultowane z lekarzem, to się uspokoiłem.

Diagnosta laboratoryjny może przeprowadzać screening. Zazwyczaj jest tak, że lekarze weryfikują wszystkie preparaty, które skryner uzna za nieprawidłowe i losowe preparaty uznane za prawidłowe.

A analityk poza tym co napisała Szanowna Koleżanka) wyżej może się wyspecjalizować w dgn np. serologicznej i badać różne przeciwciała, w dgn hematologicznej - oglądać rozmazy krwi, robić oznaczenia różnych CD itp. Z tego co wiem nie jest to takie proste, żeby sie do takiej pracy załapać

Rozmaz zrobią na dobrą sprawę w każdym labie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości