Wybór LO - pomożecie? :)

Aktualne i archiwalne informacje dotyczące egzaminów gimnazjalnych, opinie uczniów i nauczycieli. Wykaz niezbędnych materiałów pprzygotowujących do egzaminów gimnazjalnych.
Kinaza
Posty: 1
Rejestracja: 19 maja 2012, o 10:36

Wybór LO - pomożecie? :)

Post autor: Kinaza »

Cześć
Już niedługo będę musiała podjąć ostateczną decyzję, co do wyboru LO, ale nie umiem się zdecydować. Chciałabym, żeby szkoła dobrze przygotowała mnie do matury, żebym mogła dostać się na medycynę. Po przeglądnięciu oferty szkół wybrałam dwie:

Szkoła nr 1: profil przyrodniczo-sportowy (biol-chem)
Położona bardzo blisko mojego domu, co jest jej wielkim plusem, bo nie będę musiała dojeżdżać. Jedyne co mnie niepokoi to słowo sportowy w nazwie / Przyznam szczerze, że za sportem nie przepadam. Ćwiczę jedynie okazyjnie, a i tak często doznaję urazów fizycznych ze względu na to, że jestem połamańcem xD (psychicznych zresztą też).
Oglądałam stronkę szkoły i nie zauważyłam, żeby ta klasa miała zwiększoną liczbę w-fów. Uff. Boję się jednakże, że spotkam tam samych sportowych napaleńców, a ja do takich nie należę xD
Szkoła ma jeszcze dodatkowy plus za to, że od 2 klasy będą zajęcia o dość zatrważającej nazwie Podstawy biofizyki", ale to chyba może mi się przydać później na studiach, prawda?

Szkoła nr 2: klasa medyczna (biol-chem)
Do tej szkoły musiałabym jeździć autobusem. Podobno nauczyciele są wymagający, jest wysoki poziom. Nie wiem czy to dobrze czy źle. Idzie tam moja koleżanka, więc gdybym tam poszła to nie byłabym całkiem samotna i może by mi było lepiej przystosować się do nowych warunków. Jednak to, że musiałabym dojeżdżać jest trochę kłopotliwe, bo to zawsze przecież strata czasu, który mogłabym wykorzystać na coś innego.
Plusem jest to, że klasa nazywa się medyczna", więc chyba bardziej będą się starać nas wyuczyć w tym kierunku, a w przyrodniczo-sportowej może być różnie /

Co wy o tym sądzicie? Co mam wybrać?
Bardziej się skłaniam do tej przyr.-sport., ale mam wątpliwości czy z tym sportem sobie poradzę ltbeczy

Z góry dzięki za odpowiedzi
Awatar użytkownika
Collo
Posty: 1761
Rejestracja: 26 gru 2009, o 08:33

Re: Wybór LO - pomożecie? :)

Post autor: Collo »

Popytaj uczniow tej szkoly o co chodzi z tym haslem sportowy w nazwie profilu moze to po prostu tylko taki chwyt marketnigowy, u mnie tez w szkole zaczeli tworzyc rozne profile o tajemniczych nazwach typu europejska", a klasa ma z tym niewiele wspolnego. Generalnie najwazniejsi sa nauczyciele. Zorientuj sie jaki jest poziom w obu szkolach i wybierz ta szkole w ktorej lepiej ucza

Awatar użytkownika
zoo_
Posty: 2101
Rejestracja: 13 maja 2011, o 15:25

Re: Wybór LO - pomożecie? :)

Post autor: zoo_ »

Dokładnie, najlepsze źródło to uczniowie
Na dobra sprawę ze strony szkoły mało się dowiesz.
Kółka zainteresowań? Na ulotce mojej szkoły jest na to poświęcona cała strona. Jak 5 lat do niej chodzę tak nigdy o żadnym nie słyszałam, no moze za wyjątkiem chóru szkolnego
Także tym też nie masz się co sugerować.

Ile ci zajmie dojazd?
Moja koleżanka z klasy codziennie rano najpierw 4 km idzie na autobus a potem jeszcze z jakieś 20-30minut jedzie. Dla mnie to już byłoby nie do przejścia, ale jak widzisz każdy ma jakiś tam próg

Nazwami profili nie ma co się sugerować. Medyczny wcale nie musi być lepszy. O ile mnie pamięć nie myli to mój, albo wcześniejszych roczników też się zwie/zwał przyrodniczo-medyczny

Jedynym dobrym wyznacznikiem (pomijając opinie uczniów) może być plan lekcji - najlepiej od razu 3letni, bo to różnie rozkładają te przedmioty.
-3b-
Posty: 54
Rejestracja: 5 mar 2012, o 20:01

Re: Wybór LO - pomożecie? :)

Post autor: -3b- »

Kinaza, moim zdaniem klasa medyczna(biologia-chemia) jest lepsza , sama napisałaś że nauczyciele są wymagający to bardzo duży PLUS bo więcej się nauczysz dojazdy , ja wybieram się do najlepszego LO w moim mieście i też będę musiała dojeżdżać! a co do tej klasy sportowo-przyrodniczo to też nie lubię sportu , w jednym z LO w mieście też jest taka klasa (wybierałam się do niej ale jak czytałam co jest w tej klasie rozszerzone to zbladłam) był rozszerzony W-F , biologia i chemia . więc się dowiedz czy w tej szkole nie mam rozszerzonego wychowania fizycznego !
sis123

Re: Wybór LO - pomożecie? :)

Post autor: sis123 »

Witam.
Ja również stoję przed wyborem liceum. :shock:
Chce zostać lekarzem, wiem że łatwiej powiedzieć niż zrobić bo do mojego wymarzonego zawodu mam bardzo długą drogę.
Zdaje sobie sprawę, że profil biologiczno-chemiczny to podstawa. Jeszcze jak dochodzi fizyka to już idealnie. Tylko mam pewien kłopot, w mojej okolicy jest jedno lo, z poziomem takim no, powiedzmy średnim. :/ Klasa biol-chem jest, nie powiem. Ale szału nie ma, tak to ujmę. Mam inna możliwość, wyboru szkoły poza moim domem, we Wrocławiu. Kawałek jest, nie powiem :/ Klasa idealna na medycyne, tak sądzę. Biol-chem,fiz z rozszerzonym angielskim, podstawa niemieckiego, łacina, no i maja być teraz wprowadzane biologiczne terminy w jezyku angielski. A dokładnie chodzi mi o lo 7 we Wrocławiu. Czy ktoś byłby mi w stanie powiedzieć jaka jest różnica w dostaniu się na studia z liceum powiedzmy średniego a z tego lepszego? Czy studenci mają duże zaległości nawet po dostaniu się na medycynę z liceum o niższym poziomie? Jak to jest, na ile(tak około) % należy napisać maturę aby zostać przyjętym na medycynę. Zdaję sobie sprawę, że są to bardzo wymagające studia, ale nie wyobrażam sobie innych. :/
Z góry wielkie dzięki za odp :wink: :wink:
Awatar użytkownika
zoo_
Posty: 2101
Rejestracja: 13 maja 2011, o 15:25

Re: Wybór LO - pomożecie? :)

Post autor: zoo_ »

Ja powiem tak - 4 rozszerzone przedmioty + łacina + biologiczne terminy w języku angielskim (wtf?!) = idzie się zarobić.
Poza tym nie zawsze to elitarne liceum okazuje się być takie okej - cisną z wszystkich przedmiotów/trzeba się dużo uczyć mało przydatnych rzeczy albo odwrotnie: okazuje sie, ze biologia, czy chemia są na bardzo niskim poziomie - takie kwiatki też sie zdarzały na tym forum.
Nie wiem ile masz do tego Wrocławia, ale jakby przyjąć jeszcze niemały dojazd to na prawdę będzie można się wykończyć
Dobry nauczyciel daje dużo, przede wszystkim motywację i systematyczność, ale jest na forum bardzo dużo osób z innych profili, z techników, z słabszych klas i dają sobie radę - to nie jest niewykonalne
Awatar użytkownika
Calvino
Posty: 220
Rejestracja: 5 kwie 2012, o 18:45

Re: Wybór LO - pomożecie? :)

Post autor: Calvino »

Moim zdaniem dwa rozszerzenia z biologii i chemii wystarczą .Im mniej tym łatwiej i porządniej można się przygotować.Tym bardziej że z roku na rok coraz mniej uczelni wymaga jeszcze tą fizykę.

Moim zdaniem lepiej iść do tego lepszego liceum .Ja przynajmniej tak mam zamiar zrobić.
sisi123

Re: Wybór LO - pomożecie? :)

Post autor: sisi123 »

[quote="zoo_"]
Dobry nauczyciel daje dużo, przede wszystkim motywację i systematyczność, ale jest na forum bardzo dużo osób z innych profili, z techników, z słabszych klas i dają sobie radę - to nie jest niewykonalne :)[/quote]

Wiem, że nie jest niewykonalne ale najbardziej boję się tego, że po tych 3 latach w tym , bądź co bądź kiepskim lo, nie dostanę się tam gdzie planuje i będę bardziej żałowała jak co. Dlatego interesuje mnie to, tak jak wyżej pisałam, czy jest tu ktoś kto miał może podobną sytuację. Zdaje sobie sprawę że taka szkoła będzie wymagała ode mnie dużo pracy, ale tego się nie boję:) Chce wiedzieć czy jest jakaś większa różnica między osobami które przyszły z lo takich o niższym poziomie, czy ciężej było i się dostać na studia i czy na pierwszym roku były jakieś większe różnice między uczniami z różnych lo. ))
Awatar użytkownika
zoo_
Posty: 2101
Rejestracja: 13 maja 2011, o 15:25

Re: Wybór LO - pomożecie? :)

Post autor: zoo_ »

Na pewno ciężej się dostać osobom, które miały gorzej prowadzone lekcje biologii i chemii, bo muszą same przyłożyć się do nauki, nauczyciel im tego nie wytłumaczy, więc muszą zrobić sami. To chyba jest akurat logiczne

Czy są różnice na studiach? To jest myślę takie zróżnicowanie, że nie da się określić nawet statystykami
Na forum wspominano, że często osoby, które dostawały się na studia za którymś tam razem radzą sobie lepiej niż te, co dostały się za pierwszym
Oczywiście to tez nie jest reguła, tego nie da się określić wprost.

Maturę de facto, żeby się dostać na określony kierunek wszyscy muszą napisać na takim samym poziomie. Nie ma więc znaczenia wtedy z jakiego liceum pochodzisz, tylko na ile umiesz dany przedmiot i tyle.
A swoją drogą, gdy uczysz się samemu więcej zapamiętujesz i lepiej rozumiesz coś - chociaż jest to oczywiście dużo trudniejsze
Awatar użytkownika
Collo
Posty: 1761
Rejestracja: 26 gru 2009, o 08:33

Re: Wybór LO - pomożecie? :)

Post autor: Collo »

sisi123, nikt nie da da gwarancji, że jak pójdziesz do lepszej szkoły to się od razu dostaniesz na lekarski. Zorientuj się jak to jest z nauczycielami, może się okazać, że w tej gorszej szkole są lepsi od przedmiotów maturalnych, a gorsi do pozostałych.
Najtrudniej to się na ten lekarski dostać, ja bym się nie przejmował tym, że na 1 roku będziesz miała jakieś braki tylko skupić się na dobrym zdaniu matury.
Gość

Re: Wybór LO - pomożecie? :)

Post autor: Gość »

Dokładnie, ja uczęszczam niby do liceum z tych elitarnych", ale niestety nie daje to gwarancji, że dostaniesz świetnego nauczyciela. Moja babka od biologii jest naprawdę w porządku, ale za mało wymaga co powoduje, że jesteśmy niesystematyczni, a na lekcjach zdarza mi się przysypiać, za to z takiej historii czy gegry ciśnięcie na maxa, nie miałam praktycznie czasu przyłożyć się porządnie do tej biologii. Całe szczęście w klasie maturalnej mam tylko biologię, chemię, fizykę języki i oczywiście wf i religię. Gdybym miała wybierać drugi raz poszłabym do liceum, które jest po prostu dobre, ma dobry poziom, ale nie jakiś hiper wysoki, zresztą tak naprawdę co to jest poziom szkoły? Zależy on głównie od uczniów, dlatego wydaje mnie się, że jak ktoś chce to wszędzie osiągnie sukces, mam znajomą, która chodziła do liceum, które jest uważane za b. przeciętne, a wygrała olimpiadę z niemieckiego, także jak się chce to można wszędzie.
Naprawdę ciężko mi ci doradzić, ja do szkoły nie mam wyjścia i dojeżdżam codziennie co najmniej godzinę, ale mieszkam w wiosce pod wielkim miastem i na miejscu liceum nie mam.
sisi123

Re: Wybór LO - pomożecie? :)

Post autor: sisi123 »

Niby tak, gwarancji nigdy nie ma, a wiele zależy od ucznia. Kurcze, no ciężki wybór przede mną, ale mam nadzieję jakoś dam radę:) Dziękuję za pomoc )
maks189
Posty: 2
Rejestracja: 18 mar 2013, o 13:41

Re: Wybór LO - pomożecie? :)

Post autor: maks189 »

Ja chcę iść na biol chem, mam nadzieję, że się uda, liceum porządne, jedno z najlepszych w kraju.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości