Odwołania do OKE

Dodatkowe materiały przygotowujące do nauki celem poprawy matury z biologii. Pomoc w zrozumieniu zagadnień biologicznych.
plecha
Posty: 103
Rejestracja: 27 lip 2010, o 22:05

Re: Odwołania do OKE

Post autor: plecha »

I jak, oglądał ktoś już prace w tym roku? Ja mam termin na wtorek, nie liczę na nic konkretnego, ale raczej trzeba spróbować, bo jeden punkt ratuje mi życie Jesli byliscie, to powiedzcie jakie OKE.
kaliforn
Posty: 123
Rejestracja: 13 maja 2011, o 21:33

Re: Odwołania do OKE

Post autor: kaliforn »

Ja jadę jutro. Trochę się boję tego wglądu ale trzeba walczyć. Zobaczę co tam będzie. Napiszę jak wrócę.
taxus
Posty: 50
Rejestracja: 5 lip 2012, o 14:25

Re: Odwołania do OKE

Post autor: taxus »

więc, co do pytania, to mam w sumie 167 pkt więc myślę że na ŚUM starczy, ale chciałam kraków, bo to moje miasto rodzinne relacja z mojej dzisiejszej wizyty w OKE:
maturę miałam sprawdzoną ponownie, ołówkiem napisane dlaczego mi nie uznali odpowiedzi, w razie czego można się było pytać babki z OKE żeby wytłumaczyła czemu nie uznali, chociaż nie miało to większego sensu po ponownym sprawdzeniu dodali mi punkt, ale odjęli gdzie indziej, więc sprawdziło się to co pisaliście ]na moje pytanie dlaczego moja odp jest źle odpowiadała mi jak miała byc napisana ta odpowiedz cytując klucz, a ja na to no dobra ale niech mi pani uzasadni dlaczego moja odpowiedz jest zła, bezsensowna nielogiczna itd a ta mi znowu cytuje kliucz ze ma byc tak i śmak no to ja znowu swoje, a ona mi na to jak mi pani nie wierzy to tu ma pani klucz niech sobie pani przeczyta
jedno zad to do tej pory nie wiem czemu mam nie tak jak trzeba
znaczy wiem, bo jest inaczej niz w kluczu ale czemu źle to nie wiem
ogólnie z mojej wizyty nic nie wynikło poza tym że jedynym argumentem pani ekspert z którą rozmawiałam bylo bo tak jest w kluczu a jak ją naciskałam ze super ja wiem jak jest w kluczu ale czemu nie moze byc tak jak ja napisalam to jej nastepnym argumentem było ale niech pani przeczyta klucz jak mi pani nie wierzy i mi podsuwa ten ^&*% klucz pod nos a już perełką jest to że mam zero pkt za to że napisałam ze w 70 st rekacja enzymatyczna nie zachodzi bo jest denaturacja bialka itd, a trza bylo napisac ze PRZESTANIE zachodzic, no litosci. pytaja mnie co bedzie w 70 st to odpowiadam, nie waznne zesie rozpisalam o enzymach o denaturacji, co to kogo obchodzi. albo było zad o próbe badawcza

dałam pusty termos z termometrem
i pytam sie czemu musza byc koniecznie suche nasiona
skoro w temacie zad nie ma porównaj suche nasiona z kiełkujacymi czy cos takiego tylko jest mowa o kiełkujacych tylko i wylaczniee
wiec jej mowie ze mam termos z kiełkujacymi i drugi pusty porównuje temp i skoro w tym z nasionami jest wyzsza znaczy ze sa przeimany metaboliczne
poza tym mam porównanie jak np temp otoczenia wpływa na zmiany temp w termosie
więc czemu źle?bo to nie jest prawidłowe odniesienie ale czemu? bo nie ma suchych nasion ale czemu nie moze byc tak jak napisalam, co tu jest źle? bo tu ma pani klucz niech sobie pani przecyzta ze w odpowiedzi musi byc odniesienie do suchych nasion

Więc sami sobie odpowiedzcie, czy odwoływanie się ma sens.
Nie chcę narzekać, bo wiem że wszyscy muszą być traktowani sprawiedliwie i wszystkich koszą pod klucz, ale naprawdę jaki ma to sens?
SilentShout
Posty: 851
Rejestracja: 29 cze 2011, o 19:06

Re: Odwołania do OKE

Post autor: SilentShout »

taxus pisze: dałam pusty termos z termometrem
i pytam sie czemu musza byc koniecznie suche nasiona
skoro w temacie zad nie ma porównaj suche nasiona z kiełkujacymi czy cos takiego tylko jest mowa o kiełkujacych tylko i wylaczniee
wiec jej mowie ze mam termos z kiełkujacymi i drugi pusty porównuje temp i skoro w tym z nasionami jest wyzsza znaczy ze sa przeimany metaboliczne
poza tym mam porównanie jak np temp otoczenia wpływa na zmiany temp w termosie
więc czemu źle?bo to nie jest prawidłowe odniesienie ale czemu? bo nie ma suchych nasion ale czemu nie moze byc tak jak napisalam, co tu jest źle? bo tu ma pani klucz niech sobie pani przecyzta ze w odpowiedzi musi byc odniesienie do suchych nasion
to że panie ekspertki z oke, często są mniej douczone niż maturzyści nie podlega wątpliwości, ale tak czy siak Twoja odpowiedź jest błędna, już pomijając fakt, że nie wytłumaczyli Ci dlaczego

zadanie brzmiało:
Zadanie 27. (2 pkt)
Przeprowadzono doświadczenie, którego celem miało być sprawdzenie, czy podczas
kiełkowania zachodzą w nasionach procesy metaboliczne.
Termos napełniono kiełkującymi
nasionami (ziarnami) pszenicy i szczelnie zamknięto korkiem. W korku umieszczono
termometr w sposób umożliwiający odczyt temperatury. Pomiary temperatury rejestrowano
co 3 godziny w ciągu 24 godzin trwania doświadczenia. Stwierdzono stopniowy wzrost
temperatury w próbie badawczej.
a) Podaj, jak powinna wyglądać próba kontrolna do tego doświadczenia.
próbą kontrolną nie może być sam termos, bo badasz ZIARNA (sprawdzasz czy w kiełkujących zachodzą procesy metaboliczne), a nie termos suche ziarna nie kiełkują, cudów nie ma - do kiełkowania NIEZBĘDNA jest woda (procesy metaboliczne, pęcznienie i pękanie osłonki itp) ktoś mógłby powiedzieć nie ma wzrostu temp, bo w termosie nie ma ziaren i dlatego nie ma procesów metabolicznych i co wtedy? musisz udowodnić, że tu chodzi o KIEŁKUJĄCE ziarna
taxus
Posty: 50
Rejestracja: 5 lip 2012, o 14:25

Re: Odwołania do OKE

Post autor: taxus »

chyba nie dokładnie zrozumiałaś o co mi chodzi skoro mam udowodnić że w kiełkujących ziarnach zachodzą procesy metaboliczne, to prosze bardzo udowadniam. w temacie zadania jest mowa tylko o kiełkujących nasionach a nie o nasionach w ogóle. wiem, że nie badam termosu, tylko nasiona więc jeśli mam termos pusty - i brak wzrostu temperatury, a w termosie w którym są ziarna kiełkujące jest przyrost temperatury to wynika jednoznacznie, że zachodza procesy metaboliczne, bo wydziela się ciepło. termos pusty byłby po to, żeby sprawdzić czy np przyrost temperatury w termosie z nasionami nie jest spowodowany zmianą temperatury otoczenia. wiadomo, że jest też bezwładność cieplna i do tego by sie można tu przyczepić, ale nie napisano ile mamy nasion do zbadania, bo jeśli byłoby to dajmy na to pół kilo to byłaby różnica, ale pare ziarenek nie sfałszowałoby wyników doświadczenia.
werciusss
Posty: 28
Rejestracja: 11 lip 2012, o 17:04

Re: Odwołania do OKE

Post autor: werciusss »

i jak wasze wrażenia z oke gda ?
uzyskaliście jakieś dos punkty ?
chodzi mi głównie o biole i chemie
Chemik
Posty: 395
Rejestracja: 29 maja 2009, o 10:16

Re: Odwołania do OKE

Post autor: Chemik »

taxus powiem Tobie, ze tak samo jak ty napisałem o tym termosie i o enzymach. Fakt kobieta w OKE powiedziała, ze ona expertem nei jest i nie może tłumaczyć ale na logikę nei ma co patrzeć, bo jest klucz. Jestem wkurzony, bo studiuje na uniwersytecie medycznym i mam tytuł licencjata a tu je.niefajnej matury nie mogę zdać , aby dostać się na lek gdziekolwiek!

Jestem za tym, aby powołac w CKE komisje, na której będzie maturzysta przy ponownym sprawdzaniu matur
Chemik
Posty: 395
Rejestracja: 29 maja 2009, o 10:16

Re: Odwołania do OKE

Post autor: Chemik »

werciusss pisze:i jak wasze wrażenia z oke gda ?
uzyskaliście jakieś dos punkty ?
chodzi mi głównie o biole i chemie
ja dostałem 2 listy, ze niestety nie podwyższyli mi wyniki a w 1 jednym, ze podwyższają o 1 pkt.
Jeżeli liczysz na więcej to spróbuj za rok poprawić maturę
Awatar użytkownika
Lektom
Posty: 1073
Rejestracja: 26 lis 2009, o 15:33

Re: Odwołania do OKE

Post autor: Lektom »

eej no ale moja psorka od bioli (egzaminatorka zresztą) powiedziała nam że w kluczu jest pusty termos również o
werciusss
Posty: 28
Rejestracja: 11 lip 2012, o 17:04

Re: Odwołania do OKE

Post autor: werciusss »

mi chodzi o 1 góra 2 pkt

bo w sumie mam 172 myślicie że są jakiesz szanse ?
stawiam na poznań i gdańsk
joannaange
Posty: 247
Rejestracja: 5 cze 2011, o 08:18

Re: Odwołania do OKE

Post autor: joannaange »

werciusss pisze:mi chodzi o 1 góra 2 pkt

bo w sumie mam 172 myślicie że są jakiesz szanse ?
stawiam na poznań i gdańsk
Dostaniesz się do Gdańska na bank, nie zawracaj sobie nawet dupy OKE, bo to tylko niepotrzebne nerwy
plecha
Posty: 103
Rejestracja: 27 lip 2010, o 22:05

Re: Odwołania do OKE

Post autor: plecha »

Pisalem raz caly wywod na temat mojej wizyty w OKE Warszawa, ale niestety zlosliwosc rzeczy martwych spowodowala, ze post mi zniknal, HEHE.

Mozliwe, ze dzisiaj usiade i opisze wszystko dokladnie, ale chcialem tylko pokazac jedna rzecz, ktora mnie najbardziej zaciekawila (przerazila? nie wiem, moze ja czegos nie rozumiem). Odpowiedz na moje pytanie odnosnie zadania 16. (przeanalizowalem dosyc dokladnie i jako jedyne zadanie po krotce opisalem w odwolaniu, reszte tylko wymienilem) :

Zadanie 16. Glukagon nie powoduje rozkładu glikogenu do glukozy.

Czy jest to prawda?
letkiewicz
Posty: 7
Rejestracja: 19 lip 2012, o 15:42

Re: Odwołania do OKE

Post autor: letkiewicz »

Zadanie 16. Glukagon nie powoduje rozkładu glikogenu do glukozy


To z podstawy? Ja nie miałam takiego zadania na rozsz. chyba. Glukagon właśnie to powoduje.

Otóz ja mam doświadczenie z odwoływaniem się. Liczyłam punkty przed wynikami z biologii i wychodziło ok. 90%, dostałam 83. Pojechałam popatrzeć, daleko nie mam. Otóż:

zad. 26 Niedobór azotu powoduje zmniejszenie ilości chlorofilu, spada efektywność fotosyntezy więc synteza cukrów jest niższa i glukoza zostaje zużyta, a nie zmagazynowana w korzeniu.

zad. 33 przyczyna - wzrost zapotrzebowania na żywność

zad. 34 b) utrwalają się niekorzystne mutacje w populacji, zmienność osobnicza jest niższa, staje się bardziej podatna na wyginięcie

To są zadania za które mam 0 punktów. Mojego odwołania nie uznali, po prostu liczba punktów pozostaje bez zmian - takie dostałam pisemko. Żadnego wyjaśnienia od nikogo otrzymać nie można, bo i od kogo? A ja wciąż nie rozumiem swoich błędów, jakie popełniłam na maturze z biologii. Mam 170 punktów, jestem pierwsza pod listą (o matko) na medycynie w Katowicach i po cichu marzę o Gdańsku, na który nie mam szans. No trudno. Mimo wszystko cieszę się, bo sądząc po peselach bardzo dużo osób maturę poprawiało, mi się prawdopodobnie na SUM-ie uda za pierwszym razem, chociaż to nie szczyt marzeń.

Szukam kogoś mądrzejszego ode mnie, kto wyjaśni mi, co do cholery zrobiłam nie tak?!
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość