wiązania. pi

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
Awatar użytkownika
PatrycjaW94
Posty: 265
Rejestracja: 13 lip 2012, o 14:28

wiązania. pi

Post autor: PatrycjaW94 »

Może mi ktoś wytłumaczyć dlaczego wg. klucza HClO3 ma zero wiązań pi, skoro pomiędzy Cl a O są trzy wiązania podwójne? Podobny problem mam z HNO3, H2SO3 i SO3

z gòry dziękuję za odpowiedź
Alibi
Posty: 135
Rejestracja: 20 maja 2012, o 13:31

Re: wiązania. pi

Post autor: Alibi »

w uproszczonym wzoorze co prawda wychodzą tam dwie kreski ale kiedy uwzględnisz rodzajewiązań to okaże się że z dwoma tlenami chlor tworzy po jednym wiązaniu koordynacyjnym, a przez trzeci tlen łączy się z wodorem.
W wiązaniu koordynacyjnym chlor wysyła dwa elektrony, ale wiązanie tworzy jedno.
Awatar użytkownika
PatrycjaW94
Posty: 265
Rejestracja: 13 lip 2012, o 14:28

Re: wiązania. pi

Post autor: PatrycjaW94 »

Dzięki wielkie, to już rozumiem. Nie wiem tylko skąd się wzięło jedno wiązanie pi w HNO3
Alibi
Posty: 135
Rejestracja: 20 maja 2012, o 13:31

Re: wiązania. pi

Post autor: Alibi »

tam wiązanie pi wystepuje między azotem a jednym z tlenów. azot ma 5 elektronów walencyjnych, w tym 2 sparowane. jeden pojedyńczy elektron wykorzystuje na połączenie z tlenem I (który dalej łączy się z wodorem), 2 pojedyńcze elektrony tworzą 2 wiązania spolaryzowane z tlenem II (i totu właśnie jest to wiązanie pi, bo powstały 2 wiazania), a para eletronowa tworzy wiązanie koorynacyjne z tlenem III.
Awatar użytkownika
PatrycjaW94
Posty: 265
Rejestracja: 13 lip 2012, o 14:28

Re: wiązania. pi

Post autor: PatrycjaW94 »

Skomplikowane, ale w końcu rozumiem
Dziękuję bardzo
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości