Poprawa matury

Informacje, porady, pomoc od osób przygotowujących się oraz poprawiających maturę. Pomoc w wyborze kierunków studiów.
Awatar użytkownika
vuze
Posty: 831
Rejestracja: 13 lip 2008, o 16:01

Re: poprawa matury

Post autor: vuze »

licealista2012, skupiłabym się raczej na arkuszach, opanowaniu wiedzy podręcznikowej, jakiś trening przed maturą z chemii, zbiory z chemii i biol witowski. Ale przede wszystkich robienie wielu arkuszy:)
Awatar użytkownika
norbi92
Posty: 1565
Rejestracja: 7 sie 2010, o 11:47

Re: poprawa matury

Post autor: norbi92 »

licealista2012, no właśnie. Znasz operon na pamięć, bo zapewne cały czas go ryłaś/-eś a jak przychodzi do zadań maturalnych to lipa. Ja miałem tak samo Wiadomo, że trzeba mieć teorię opanowaną dobrze, ale bez robienia arkuszy do niczego Ci się ona nie przyda. Może zadania na maturach się nie powtórzą, ale samo oswajanie się z arkuszami też może dużo dać. Moim zdaniem trening przed maturą jest dobry, jeśli chodzi o teorię, ale niektóre (jak nie większość) tych zadań powtórkowych jest z kosmosu, jeśli mówimy o poziomie matury. Ja do biologii korzystałem właśnie z treningu, biologia witowski, podręczniki i vademecum operonu no i oczywiście arkusze. Niby dużo pomocy naukowych, ale ja nie umiem pisać matur z biologii Więc efekt nie był jakiś mega dobry (75%). Jeśli masz problemy z zadaniami maturalnymi, to może warto byłoby też pomyśleć o jakiś korepetycjach
deVries
Posty: 672
Rejestracja: 15 kwie 2012, o 20:49

Re: poprawa matury

Post autor: deVries »

licealista2012 pisze:Chyba że się mylę.
Chyba tak.

Arkusze + konsultacje z kimś kto poprawia matury dadzą ci znacznie więcej, niż znajomość podręcznika na pamięć (to akurat nie daje nic). Zadania autorskie można robić, ale podstawą powinny być arkusze.

A podejście w stylu robię zadania, bo może się jakieś powtórzy trochę jest głupawe moim zdaniem
Awatar użytkownika
terrible_justyna
Posty: 630
Rejestracja: 13 lip 2012, o 18:41

Re: poprawa matury

Post autor: terrible_justyna »

licealista2012, zadania się nigdy nie powtarzają. chodzi o TYP zadań - oswoić się, znaleźć swój sposób na rozwiązywanie arkusza. nie od dziś wiadomo, że matura nie jest stricte na wiedzę, ale na umiejętność udzielania odpowiedzi i trafiania w klucz.
z podręcznikiem wykutym na pamięć nie będziesz umiał napisać tego, czego od Ciebie chcą, zapewne przekombinujesz odpowiedź.
ja ejstem zwolenniczką robienia jak największej ilości zadań, nawet kosztem czytania podręczników, ponieważ robiąc testy uczysz się nie tylko odpowiadać na pytania, ale także powtarzasz wiedzę. z każdym błędem zapamiętujesz więcej, aby tych błędów nie powtórzyć.

rok temu tak jak Ty - wkuwałam, robiąc mało testów. na maturze miałam 82%. przez ten rok zrobiłam tyle testów, arkuszy, zadań, że w szafce w biurku mi się to nie mieści. na wykłady chodziłam ze zbiorami zadań i trzepałam zadanka. teorii uczyłam się niewiele, za to zadania robiłam godzinami (zarówno bio i chem). wyszłam na tym bdb - bio na 90%
mis koala
Posty: 4277
Rejestracja: 16 kwie 2012, o 18:27

Re: poprawa matury

Post autor: mis koala »

licealista2012 Nie czytaj już Operonu przez najbliższe pół roku ! Co ci z tego że wyrecytujesz cały układ krwionośny z tej książki ? Wykujesz na blachę każdy szczegół z Operonu, ale nawet nie starając się tego zrozumiec Wiem to z autopsji, że czytając OPERON któryś tam raz z kolei wogóle twój mózg nie pracuje i nie zastanawiasz się nawet nad tym co czytasz W trzeciej klasie maturalnej znałąm go już prawie na pamięc, co uważma za jedną z największych głupot jaką mogłam zrobic ! I w trakcie roku w domu tknęłam go tylko dwa razy i jak czytałam tę książkę po 6 miesiącach przerwy to zupełnie inaczej to wyglądało - skupiałam się nad tekstem, wnikałam w temat Także ja polecam czytac różne książki, jakie tylko masz pod rękę, do jakich tylko masz dostęp - zawsze w jednej z nich będzie coś czego w drugiej nie było. A poza tym nie czytaj nic na siłę jeśli czujesz, że sposób w jaki dany temat w książce jest omawiany ci nie odpowiada
mis koala
Posty: 4277
Rejestracja: 16 kwie 2012, o 18:27

Re: poprawa matury

Post autor: mis koala »

A co do zadań - to one się powtarzają Jest kilka conajmniej które niemalże zostały skopiowane z lat ubiegłych, albo to o co X lat temu było podane w informacji do zdania w innym roku przekształcają na pytanie
Awatar użytkownika
terrible_justyna
Posty: 630
Rejestracja: 13 lip 2012, o 18:41

Re: poprawa matury

Post autor: terrible_justyna »

mis koala, tak samo jak dają zadania z informatorów maturalnych albo z przykładowych arkuszy.
Awatar użytkownika
Karolajn18
Posty: 616
Rejestracja: 24 sty 2010, o 20:08

Re: poprawa matury

Post autor: Karolajn18 »

moze mi ktos powiedzieć o co chodzi z tym notarialnym poswiadczeniem kopii swiadectwa i jak to sie zalatwia?
mis koala, tez chce isc ogladac swoja prace
deVries
Posty: 672
Rejestracja: 15 kwie 2012, o 20:49

Re: poprawa matury

Post autor: deVries »

licealista2012 pisze:pisałem bardzo dokładnie, zastanawiam się czasem czy mi nie poobcinali za to że pod każdym zadaniem pisałem jeszcze jedno zdanie pod linijkami po się nie mieściłem, dużo pisałem jak do dzieci bo umiałem a tak do egzaminatora trzeba
Nie chodzi o to, żeby pisać dużo i popisywać się encyklopedyczną wiedzą, tylko odpowiadać na pytania. Dużo osób robi tak, że jeśli zadanie jest jakoś związane z A", to pisze wszystko co wie o A", zahaczając przy okazji o Ż i B". I są z siebie brdzo zadowoleni, że tak dużo napisali, a tymczasem na pytanie nie odpowiedzieli i punktów nie dostają.
cricoid
Posty: 321
Rejestracja: 20 lis 2011, o 12:27

Re: poprawa matury

Post autor: cricoid »

Bydgoszcz mnie wkurza. przekładaja wyniki co 15 minut
sorella92
Posty: 14
Rejestracja: 19 wrz 2011, o 15:21

Re: poprawa matury

Post autor: sorella92 »

Invisible1 pisze:Bydgoszcz mnie wkurza. przekładaja wyniki co 15 minut
Też mnie to wkurza. Od 14 siedzę i czekam.

Ale właśnie się zalogowałam: kandydat przyjęty na studia.

Co prawda mam nadzieję, że uda się jeszcze wskoczyć do Warszawy albo Poznania, ale już przynajmniej moja rodzina będzie spokojniejsza i nie będę słuchać pięć razy dziennie pytania czy się gdzieś dostałam.
Awatar użytkownika
olciaaaa
Posty: 973
Rejestracja: 13 paź 2009, o 20:37

Re: poprawa matury

Post autor: olciaaaa »

sorella92 a ile masz pkt?
sia
Posty: 758
Rejestracja: 23 lut 2009, o 13:54

Re: poprawa matury

Post autor: sia »

Mi do Bydzi brakowały 2 punkty na rezerwę i nie wskoczyłam.To nie wiem ile ten próg zmalał.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości