Prośba o sprawdzenie

Przepisy na proste doświadczenia z biologii. Pomoc w zrozumieniu podstaw biologii i zachodzących zjawisk biologicznych.
nv

Prośba o sprawdzenie

Post autor: nv »

Doświadczenie wykazujące istnienie transportu biernego w roślinie

Obiekt doświadczenia: roślina z gatunku
Cel: wykazanie istnienia transportu biernego w roślinie naczyniowej
Sprzęt: 4 okazy rośliny o tej samej długości łodygi, 2 szklanki, 400ml wody, wazelina, 2 woreczki foliowe, 2 gumki recepturki

Zestaw doświadczalny:
Szklanka wypełniona 200 ml wody, z załoŻonym woreczkiem foliowym, w środku 2 okazy rośliny z liśćmi posmarowanymi wazeliną od spodniej części

Zestaw kontrolny:
Szklanka wypełniona 200 ml wody, z załoŻonym woreczkiem foliowym, w środku 2 okazy rośliny
(rysunki)

Przebieg doświadczenia:
Spodnie części liści dwóch okazów posmarowano wazeliną i wprowadzono do szklanki. 2 pozostałe rośliny miały liście nieposmarowane. Rośliny pozostawiono w wodzie na okres dwóch godzin, po czym zaobserwowano wyniki.

Wynik doświadczenia:
W zestawie kontrolnym wewnętrzna strona woreczka pokryła się kroplami wody powstałymi z kondensacji pary wodnej wyparowanej przez aparaty szparkowe na liściach roślin, a poziom wody w szklance zmniejszył się. W zestawie doświadczalnymi poziom wody w szklance nie zmienił się, a na folii nie osadziły się krople wody. Warstwa wazeliny na spodnich częściach liści roślin zakryła stomy i uniemoŻliwiła transpirację.

(rysunki)

Wnioski:
W roślinie zachodzi transport bierny. Polega na parowaniu wody przez aparaty szparkowe w dolnej powierzchni liści, które wymusza pobieranie wody z otoczenia.



z góry dzięki
nv

Re: Prośba o sprawdzenie

Post autor: nv »

chyba ze mozecie mi zaproponowac mi ciekawsze doswiadczenie w tym temacie, bede wdzieczne
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Prośba o sprawdzenie

Post autor: Medycyna Lwów »

na stronie wydawnictwa MAC EDUKACJA jest mnóstwo bardzo fajnych doswiadczeń (pod podręcznikami do biologii). Polecam doswiadczalne ekstrahowanie DNA z łusek cebuli - bardzo ciekawe
nv

Re: Prośba o sprawdzenie

Post autor: nv »

ale ja muszę mieć konkretnie pod ten temat, tzn wykazać istnienie transportu biernego :(
nv

Re: Prośba o sprawdzenie

Post autor: nv »

no ale dzięki i tak.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Prośba o sprawdzenie

Post autor: Medycyna Lwów »

no na tak nudny temat to raczej iczego się nie wymysli - mozesz uzyc w doswiadczeniu barwnika np. czerwonego z wywaru kapusty umiescić w tym roslinki i ciąc na różnyh wysokościach po róznych odstępach czasu.
nv

Re: Prośba o sprawdzenie

Post autor: nv »

to juŻ odpada, bo takie doswiadczenie omawial nauczycielka na lekcji i ma byc inne :)
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Prośba o sprawdzenie

Post autor: Medycyna Lwów »

no to innego raczej nie znjadizesz bo temat jest bardzo banalny i dosc prymitywny
Awatar użytkownika
MiRACiDiUM
Posty: 892
Rejestracja: 20 wrz 2005, o 01:00

Re: Prośba o sprawdzenie

Post autor: MiRACiDiUM »

nv pisze:Przebieg doświadczenia:
Spodnie części liści dwóch okazów posmarowano wazeliną i wprowadzono do szklanki. 2 pozostałe rośliny miały liście nieposmarowane. Rośliny pozostawiono w wodzie na okres dwóch godzin, po czym zaobserwowano wyniki.

Wynik doświadczenia:
W zestawie kontrolnym wewnętrzna strona woreczka pokryła się kroplami wody powstałymi z kondensacji pary wodnej wyparowanej przez aparaty szparkowe na liściach roślin, a poziom wody w szklance zmniejszył się. W zestawie doświadczalnymi poziom wody w szklance nie zmienił się, a na folii nie osadziły się krople wody. Warstwa wazeliny na spodnich częściach liści roślin zakryła stomy i uniemożliwiła transpirację.
Hmm. Powiem szczerze, że trochę dziwne to doświadczenie (z praktycznego punktu widzenia). Zrozumiałem z instrukcji, że w szklance jest woda, w wodzie roślina, a całość przykryta folią. Tak? Jeśli dobrze myślę, to przecież większość wody kondensacyjnej na woreczku foliowym będzie pochodzić bezpośrednio ze szklanki a nie z rośliny. Poza tym, chyba trudno będzie po 2 h zauważyć różnicę poziomów wody w szklankach. Jeśli już to trzeba by zastosować wąskie cylindry miarowe. Pozdrawiam
nv

Re: Prośba o sprawdzenie

Post autor: nv »

MiRACiDiUM pisze:Zrozumiałem z instrukcji, Że w szklance jest woda, w wodzie roślina, a całość przykryta folią. Tak?
tak :D
MiRACiDiUM pisze:Poza tym, chyba trudno będzie po 2 h zauwaŻyć róŻnicę poziomów wody w szklankach. Jeśli juŻ to trzeba by zastosować wąskie cylindry miarowe.
spróbuję z kieliszkami albo wydłuŻę czas. to wlasciwie na razie tylko plan doswiadczenia, ktore jeszcze sie nię odbylo :D
MiRACiDiUM pisze:Jeśli dobrze myślę, to przecieŻ większość wody kondensacyjnej na woreczku foliowym będzie pochodzić bezpośrednio ze szklanki a nie z rośliny.
mam nadzieję, ze jakas roznica w ilosci wody skondensowanej będzie. :(

dzięki z a uwagi
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości