Kofeina a zasady azotowe DNA

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
Awatar użytkownika
Feline
Posty: 61
Rejestracja: 18 lut 2007, o 21:21

Kofeina a zasady azotowe DNA

Post autor: Feline »

Czy kofeina może tworzyć wiązania N- glikozydowe z curkami
Dlaczego?
Mała Mi
Posty: 272
Rejestracja: 10 kwie 2007, o 19:58

Re: Kofeina a zasady azotowe DNA

Post autor: Mała Mi »

wydaje mi się, że tak, ponieważ cukry mają atomy węgla, a kofeina azotu, między którymi to wiązanie się tworzy
rozkminiacz I.
Posty: 37
Rejestracja: 24 maja 2007, o 17:36

Re: Kofeina a zasady azotowe DNA

Post autor: rozkminiacz I. »

Wzór kofeiny przedstawia się następującym wzorem półstrukturalnym:
1.png
1.png (1.44 KiB) Przejrzano 583 razy
Spekulowałem na ten temat z DMchemik-iem i oboje stwierdziliśmy że kofeina nie tworzy N-glikozydów. Kofeina to alkaloid, występujący w roślinach (tzw. zasada roślinna). Jest to związek zbudowany z dwóch pierścieni. Kofeina to puryna metylowana. W swojej cząsteczce nie posiada takiego azotu z wolną parą elektronową, który połączyłby się z atomem węgla i stworzył wiązanie N-glikozydowe. Obecność połączeń pomiędzy atomami azotu, a podstawnikami alkilowymi (grupy metylowe -CH3) powoduje zablokowanie możliwości wytworzenia połączenia atomu azotu z atomem węgla pochodzącym od węglowodanu (cukru).
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Kofeina a zasady azotowe DNA

Post autor: Savok »

Jesli chodzi o kofeine i DNA, to kofeina interkaluje do DNA. Nie tworzy z nim zadnych wiazan, natomiast poprzez interkalacje stabilizuje jego strukture.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości