Bioinformatyka??

Wzajemne pomoc w wyborze prawidłowego kierunku studiów. Omówienie zasad rekrutacji na poszczególne uczelnie. Pomoc w adaptacji i nauce na studiach.
abcabc
Posty: 9
Rejestracja: 23 wrz 2011, o 15:42

Re: Bioinformatyka??

Post autor: abcabc »

Cześć!
A ja mam do Was pytanie w sprawie bioinformatyki - studia II stopnia na Politechnice Wrocławskiej. Zastanawiam się nad nią, bo skończyłam studia I-go stopnia nie związane z chemią czy biologią i mam braki w labie. Orientujecie się może, czy na studiach będą prowadzone tylko zajęcia przed komputerem?
Awatar użytkownika
ebiologia
Posty: 281
Rejestracja: 21 lip 2010, o 15:45

Re: Bioinformatyka??

Post autor: ebiologia »

MoniS3 pisze:Cześć! Mam kilka pytań z związku z bioinformatyką na Politechnice poznańskiej. Orientuje się może ktoś czy trudno się tam dostać? Ile jest osób chętnych na miejsce? Jak wyglądają studia i czy bez najmniejszej znajomości informatyki tam sobie radę?
Hej,

1. Dostać się nie jest bardzo łatwo, ale łatwiej niż np. na medycyne -P
Próg na pierwszej liście ze strony UAM wynosił 61,5 punkta, ze strony PP był trochę wyższy.
2. Na UAM było około 4 osoby na jedno miejsce.
3. Studia wyglądają tak, że w poniedziałki i wtorki mamy zajęcia na Wydziale Informatyki Politechniki, a w środy i piątki na Wydziale Biologii UAM. Czwartki są jak narazie wolne.
W pierwszym semestrze mamy prawie same zajęcia matematyczno-informatyczne oraz chemie ogólną i analityczną. Jedynym przedmiotem typowo biologicznym jest bioróżnorodność z której mamy jeden wykład tygodniowo.

Informatyka jest nauczana od podstaw, ale radzę znać jakieś podstawy bo to dużo pomaga.

Jak masz jeszcze jakieś pytania to pytaj śmiało -)
olka060
Posty: 1
Rejestracja: 21 kwie 2012, o 17:54

Re: Bioinformatyka??

Post autor: olka060 »

Zastanawiam sie nad bioinformatyką na uj. Wie ktoś może coś?
kaja7
Posty: 3
Rejestracja: 23 kwie 2012, o 15:39

Re: Bioinformatyka??

Post autor: kaja7 »

W tym roku zdaję maturę, myślę o studiowaniu bioinformatyki i biologii systemów na UW. (Wcześniej myślałam raczej o biotechnologii)

Mam do Was pytanie, czy orientujecie się może jak w rzeczywistości wyglądają takie studia? Biologia i matematyka to coś co bardzo lubię, natomiast z informatyką nie miałam nigdy za wiele do czynienia, czy jest jej w rzeczywistości dużo na studiach? (Czytałam, że ten kierunek nauki nazywał się kiedyś biomatematyka, i do dziś ma wiele wspólnego z matematyką)

Pozdrawiam!:)
Piotrwoj
Posty: 1
Rejestracja: 28 kwie 2012, o 10:16

Re: Bioinformatyka??

Post autor: Piotrwoj »

Witaj,
Owszem, na Bioinformatyce i Biologii Systemów na UW jak sama nazwa wskazuje jest sporo informatyki:) Ale nikt tam nie zakłada, że kandydat na studia zna się od razu na programowaniu - wszystkiego uczą od podstaw, aczkolwiek w dość szybkim tempie i sporo osób nie zadających sobie trudu nauki w miarę na bieżąco potem żałowało. Moim zdaniem jeśli jesteś inteligentna to sobie poradzisz i nie pożałujesz.
Ogólnie jeśli jesteś umysłem ścisłym z zainteresowaniami biologicznymi to bardzo polecam bioinformatykę, natomiast przestrzegałbym przed biotechnologią - na pierwszych latach studiów owszem, jest trochę matematyki, fizyki itp, co w połączeniu z przedmiotami biologiczno-chemicznymi stanowi istną ucztę intelektualną dla ścisłowca-przyrodnika, ale niestety im dalej w las, tym w moim odczuciu robi się jakoś mniej ściśle a już na pewno nie matematycznie.

Po więcej informacji zapraszam na stronę kierunku:

Kod: Zaznacz cały

bioinformatyka.mimuw.edu.pl
skibol71
Posty: 3
Rejestracja: 16 mar 2011, o 18:08

Re: Bioinformatyka??

Post autor: skibol71 »

Studiuję bioinformatyke na UP we Wrocku i musze wam powiedziec że nie jest łatwo - program nauczania od tego roku sie zmienia, bedzie mniejszy nacisk na nauki biologiczne typu biofizyka, biochemia a co za tym idzie więcej pracy, bo wiadomości z tych dziedzin są kluczowe dla pracy bioinformatyka. Na UP wygląda to narazie tak: studia 3 letnie licencjat, magisterskie 2lata otworza w tym lub przyszlym roku prawdopodobnie. Przez 3 lata masz przedmioty wymieszane - biologicznochemicznogenetyka i przedmioty matematycznoinformatyczne. Biorą praktycznie wszystkich, zeby zarobic duzo kasy na rekrutacji. Od dwóch lat (od poczatku istnienia bioinfu na UP, wczesniej kierunek byl prowadzony na politechnice i zostal przeniesiony) widac pewna zaleznosc - po 1 semestrze odpada min 1/2 studentów. Nas zostalo ze 120 tylko 59, poprzedni rocznik tak samo. Głownie winne temu sa przedmioty takie jak chemia, zoologia i fizyka - musisz miec podstawy, najlepiej by bylo gdybys mial rozszerzenie z tych przedmiotów w LO. 2 semestr to biochemia, botanika i przedmioty statystyczne. Też łatwo paść, glownie przez biochemie - postrach wszystkich studentów UP Dopiero 2 i 3 rok to przedmioty typu genetyka, analiza danych, biologia molekularna itd. Natomiast czym zajmuje sie bioinformatyk? Załóżmy ze przeprowadzono badania genotypow 2,5 tys krow, ty jako bioinformatyk musisz ocenic analizami, jakie geny sa odpowiedzialne np za wydajnosc mleczna, odnalezc je i zlokalizowac na chromosomach. Brzmi nudno, bo jest nudno - w praktyce wyglada to tak, ze przez kilka godzin szukasz rozwiazan, jak dojdziesz do sedna sprawy to zostawiasz komputer na 15h, zeby zrobil analize 120 mln wierszy Jako bioinformatyk mozesz isc w dwie strony:
1) Pisac krótkie programy statystyczne dla programów do analizy danych, robienie baz danych itp. Szukanie nowych metod w analityce i programowaniu, lub
2) Skupic sie na pracy w laboratorium i procesie zbierania danych, ich pomiaru itd.
Z pracą w Polsce jest trudno - za granica, jak najbardziej, ale wymagany jest jezyk angielski na poziomie b dobrym (czytanie zagranicznej prasy naukowej i opracowan), przydalyby sie takze kursy programowania, bo na UP ucza tego szybko, podstawy mieszcza sie w 30 min pierwszych zajec, jako ze wszyscy wykladowcy oczekuja juz, ze programowanie w wielu jezykach niby znamy (bzdura totalna). Jeśli jestes wybitny - tj. interesuje cie to, starasz sie, to mozna sie zahaczyc gdzies na uczelni i piąć pod góre.
Generalnie kierunek ten jest w tej chwili wybierany przez osoby, które chca isc na jakiekolwiek studia, zdac je na 3= i miec papierek bez wiedzy i praktycznego jej wykorzystania. Wiele osób bierze też ten kierunek jako fakultet (najczesciej studenci biotechnologi i biologii), wlasciwie nie wiem po co, skoro dalej sie w tym nie ksztalca. Kierunek jest odpowiedzia na zapotrzebowanie niewielkie, duzo ludzi idzie, malo konczy, a jeszcze mniej ma rzeczywiscie zamiar pracowac w zawodzie.
kaja7
Posty: 3
Rejestracja: 23 kwie 2012, o 15:39

Re: Bioinformatyka??

Post autor: kaja7 »

Bardzo dziękuję Wam za odpowiedzi! dały mi dużo do myślenia
olenkatbg
Posty: 2
Rejestracja: 4 sie 2012, o 15:27

Re: Bioinformatyka??

Post autor: olenkatbg »

Witam was serdecznie, ja mam takie pytanko bo na UW zrobili II nabór na bioinformatykę, to ozn. to , że nie mają w tym roku chętnych? i będzie łatwiej się dostać czy nie koniecznie?
Awatar użytkownika
Enigmasa
Posty: 22
Rejestracja: 6 sty 2011, o 00:45

Re: Bioinformatyka??

Post autor: Enigmasa »

Na UG w tym roku również prowadzą dodatkowy nabór na Bioinformatykę.
I tak się właśnie zastanawiam. Czy według Was warto podjąć się trudu studiowania bioinformatyki, jednocześnie studiując już biologię ze specjalizacją molekularną? Wydaję mi się, że te kierunki mogłyby się razem dopełniać w przyszłości, biorąc pod uwagę moje zainteresowania genowo-białkowe, ale jednak przeraża mnie trochę fakt dużej ilości godzin zajęć z przedmiotów czysto ścisłych
yoarsim
Posty: 22
Rejestracja: 22 maja 2012, o 19:28

Re: Bioinformatyka??

Post autor: yoarsim »

A ja ma dziwne pytanie: czy po bioinformatyce można pracować jako po prostu informatyk, czy nie ma się na tyle umiejętności, że przyjmują do pracy?
tisiphone
Posty: 62
Rejestracja: 10 sie 2011, o 09:25

Re: Bioinformatyka??

Post autor: tisiphone »

Dostałam się na bioinformatykę na UAM/PP

Studiował tam ktoś? Podzielicie się opiniami? Jak wygląda materiał z matematyki? Czy rzeczywiście uczą od podstaw programowania?
tisiphone
Posty: 62
Rejestracja: 10 sie 2011, o 09:25

Re: Bioinformatyka??

Post autor: tisiphone »

Jest ktoś może z tego kierunku?
nikolaa66
Posty: 29
Rejestracja: 3 sie 2013, o 12:43

Re: Bioinformatyka??

Post autor: nikolaa66 »

hej, czy ktoś wybiera się na bioinformatykę do Warszawy? I jak tam są przeliczane punkty i jakie przedmioty są brane pod uwagę?

Pozdrawiam!
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości