OB- nauka,przygotowania ,praca badawcza itp.

Forum dla uczniów przygotowujących się do olimpiady biologicznej. Zadania, testy, przykładowe prace badawcze. Wymiana informacji i wiedzy biologicznej.
Awatar użytkownika
Evolutio
Posty: 104
Rejestracja: 18 mar 2011, o 20:32

Re: OB- nauka,przygotowania ,praca badawcza itp.

Post autor: Evolutio »

bioman, jaki masz temat pracy badawczej w tym roku?
Awatar użytkownika
Jane Doe
Posty: 967
Rejestracja: 5 gru 2010, o 17:22

Re: OB- nauka,przygotowania ,praca badawcza itp.

Post autor: Jane Doe »

Fivex, bioman, zacytuję Wam może Danowskiego:

Gametofit męski powstaje wewnątrz woreczka pyłkowego. Zawarte w woreczku komórki macierzyste mikrospor (pyłku) dzielą się mejotycznie, dając haploidalne mikrospory podział mitotyczny jądra każdej z mikrospor prowadzi do powstania ziarna pyłku, czyli młodego mikrogametofitu (gametofitu męskiego). Tak powstałe ziarno pyłku posiada dwa jądra komórkowe większe jądro wegetatywne (łagiewkowe) i mniejsze jądro generatywne.
Gdy ziarno pyłku upadnie na znamię słupka, kiełkuje, wytwarzając łagiewkę pyłkową, która rozpuszcza komórki szyjki słupka i wrasta poprzez szyjkę słupka do zalążka. W łagiewce jądro generatywne dzieli się i wytwarza dwie gamety męskie. Są one homologiczne do plemników.

Więc może skomentuję jeszcze po mejozie powstają dwie mikrospory. (bierzemy pod uwagę jedną komórkę) Ta mikrospora dzieli się mitotycznie (1) - powstają ziarna pyłku. One znowu przechodzą mitozę (2, kolejny podział). Następnie powstają 2 gamety, przez proces mitozy, bo mejoza zaszła wcześniej (3,4)

wyjaśniłam w miarę?
Fivex
Posty: 99
Rejestracja: 14 gru 2011, o 19:06

Re: OB- nauka,przygotowania ,praca badawcza itp.

Post autor: Fivex »

Jednak przejrzałem odpowiedzi i wychodzi na to, że najprawdopodobniej dochodzi do 2 podziałów. Czyli, wtedy fragment Danowskiego jak i moje domysły by się sprawdziły. A Jane Doe, chyba trochę namieszała, bo z tego co przeczytałem i wywnioskowałem sam, dochodzi tylko do 2 podziałów mitotycznych
W każdym razie, dziękuję
Awatar użytkownika
Jane Doe
Posty: 967
Rejestracja: 5 gru 2010, o 17:22

Re: OB- nauka,przygotowania ,praca badawcza itp.

Post autor: Jane Doe »

Fivex, może masz rację, po to podałam fragment, żeby każdy mógł to sobie zinterpretować. Szczerze mówiąc jestem tak zmęczona, że nie ogarniam, ale dostosowywanie odpowiedzi do pytania to dość popularne zjawisko
Fivex
Posty: 99
Rejestracja: 14 gru 2011, o 19:06

Re: OB- nauka,przygotowania ,praca badawcza itp.

Post autor: Fivex »

Jane Doe, dobrze to znam, na tym opierały się całe dotychczasowe 2 lata biologii w liceum W każdym razie, dziękuję za pomoc.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości