Dość trudne 3 zadanka z aldehydów.

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
Alien18
Posty: 171
Rejestracja: 21 lut 2007, o 20:40

Dość trudne 3 zadanka z aldehydów.

Post autor: Alien18 »

1. Jaką objętość 36% roztworu aldehydu mrówkowego, o gęstości 1,11g/cm^3, użyto do reakcji z Ag2O, jeżeli wydzieliło się 21,6g srebra?

2. R-ru zawierający 2,2g pewnego aldehydu zmieszano z Cu(OH)2 w środowisku zasadowym i ogrzano. Wytrącony w reakcji osad Cu2O ważył 7,2g. Ile atomów węgla w cząsteczce zawierał aldehyd?

3. Na 2,4g pewnego aldehydu podziałano tlenkiem srebra i otrzymano 8,94g metalicznego srebra. Ustalić wzór aldehydu.

Zadania ze zbioru Pazdry. Próbowałem je robić, ale wyniki mi się nie zgadzają? Pomoże mi ktoś?
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Dość trudne 3 zadanka z aldehydów.

Post autor: DMchemik »

całkiem niedawno liczyłem takie zadania, poszukaj na forum w tym dziale
Alien18
Posty: 171
Rejestracja: 21 lut 2007, o 20:40

Re: Dość trudne 3 zadanka z aldehydów.

Post autor: Alien18 »

No i nie znalazłem, a w poniedziałek bede miał te zadania na sprawdzianie, pomoże mi ktoś?
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Dość trudne 3 zadanka z aldehydów.

Post autor: DMchemik »

witam wszystkich:) mam problem z rozwiązaniem zadań, pierwszy raz korzystam z tego rodzaju pomocy więc liczę na wyrozumiałość:))

1. Na 2,4 g pewnego aldehydu podziałano tlenkiem srebra I i otrzymano 8,94g metalicznego srebra. Ustal wzór aldehydu

2.W reakcji 10,8g aldehydu z odczynnikiem Tollensa wydzieliło się 32,4g srebra. Podaj wzory strukturalne aldehydu i produktu jego reakcji z odczynnikiem Tollensa.


zapiszmy sobie ogólnie reakcję aldehydów z tlenkiem srebra:

RCHO+Ag2O===RCOOH+2Ag

zatem z jednego mola aldehydu otrzymamy 2 mol srebra, teraz obliczamy ile moli srebra nam sie wydzieliło i pamiętamy, że aldehydu przereagowało o polowę mniej (patrz równanie reakcji). zatem jeśli było x moli srebra to przereagowało x/2 moli aldehydu, obliczamy proporcję:

x/2 mol===2,4 g
1 mol====y

A drugie jest analogiczne


jeśli mamy już masę molową to wzór aldehydu też już łatwo ustalimy -)

-
Tak się składa że niedawno sam liczyłem na swoim forum, tutaj takie zadania też są, tyle że czesto tytył tematu niewiele mówi
Alien18
Posty: 171
Rejestracja: 21 lut 2007, o 20:40

Re: Dość trudne 3 zadanka z aldehydów.

Post autor: Alien18 »

O mama mija, nic z tego nie czaje:D ta proporcja wogóle mało zrozumiana jest:P a mógłby ktoś napisac całe rozwiązanie, nie chodzi o to ze chce gotowca, tylko ze jak ja to zaczne rozwiazywac to moze bedzie i dobrze ale moja chemica sie do mnie do**** ze robie to po chinsku:/ a więc bedzie ktoś na tyle miły?
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Dość trudne 3 zadanka z aldehydów.

Post autor: DMchemik »

y to masa Ag2O, z którą reaguje 1 mol aldehydu. czyli masa 2 mol Ag2O, teraz będzie jaśniej
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości