ciała ketonowe

Studia na kierunku chemia i biochemia. Pytania dotyczące rekrutacji oraz punktacji przy wyborze chemii na studia. Wykaz książek do nauki chemii.
kija

ciaŁa ketonowe

Post autor: kija »

w jaki sposob z aminokwasow ketogennych powstaja ciala ketonowe
Awatar użytkownika
MiRACiDiUM
Posty: 892
Rejestracja: 20 wrz 2005, o 01:00

Re: ciaŁa ketonowe

Post autor: MiRACiDiUM »

Aminokwasy ketogenne to te, które są rozkładane do acetylo-CoA (izoleucyna, leucyna, tryptofan) i acetoacetylo-CoA (leucyna, lizyna, fenyloalanina, tryptofan, tyrozyna). Tylko leucyna i lizyna są wyłącznie ketogenne, inne mogą być rozkładane również do innych metabolitów i użyte do syntezy glukozy (aa. glukogenne).

Pierwszym etapem rozkładu aminokwasów jest transaminacja, grupa alfa-aminowa jest przenoszona przez aminotransferazę na alfa-ketoglutaran. Prowadzi to do powstania glutaminianu i odpowiedniego alfa-ketokwasu:

α-aminokwas + α-ketoglutaran ↔ α-ketokwas + glutaminian

Grupy alfa-aminowe (z glutaminianu) są przekształcane w amoniak pod wpływem dehydrogenazy glutaminianowej. Ten etap to oksydacyjna deaminacja glutaminianu:

glutaminian + NAD(+) + H2Olt= NH4(+) + α-ketoglutaran + NADH + H(+)

Metabolizm aminokwasów ketogennych prowadzi do powstawania acetylo-CoA lub acetoacetylo-CoA, które nie zużyte w cyklu kwasu cytrynowego mogą ulegać ketogenezie. Acetylo-CoA jest przekształcany do acetoacetylo-CoA, który następnie przechodzi w 3-hydroksy-3-metyloglutarylo-CoA. Ten zaś jest przekszałcany do acetooctanu, z którego może powstawać D-3-hydroksymaślan oraz (w wyniki nieenzymatycznego rozpadu) aceton.
Te trzy substancje - aceton, acetooctan i D-3-hydroksymaślan - są nazywane ciałami ketonowymi.
Chyba najbardziej szkodliwy jest aceton, u cukrzyków, którzy się nie leczą zwiększenie jego stężenia można wyczuć nawet w oddechu.
kija

Re: ciaŁa ketonowe

Post autor: kija »

ooo dziekuje Ci slicznie tylko, mam jeszcze jedno pytanie- w jaki sposob powstaje ten acetylo CoA
Awatar użytkownika
MiRACiDiUM
Posty: 892
Rejestracja: 20 wrz 2005, o 01:00

Re: ciaŁa ketonowe

Post autor: MiRACiDiUM »

Właśnie podczas etapu transaminacji aminokwasów ketogennych. To co Ci przed chwilą napisałem jest dużym uproszczeniem.
n2

Re: ciaŁa ketonowe

Post autor: n2 »

Nie tylko u cukrzyków, wystarczy długotrwały wysiłek (+ odwodnienie albo przegrzanie) aby pojawił się ten efekt u kaŻdego o słabszej kondycji podobnie zresztą przy wyczerpaniu organizmu chorobą.
kija

Re: ciaŁa ketonowe

Post autor: kija »

dzieki z apomoc :) juz sobie opracowalam ten temat :)
sihaja
Posty: 48
Rejestracja: 10 mar 2007, o 14:34

Re: ciaŁa ketonowe

Post autor: sihaja »

Czy ciała ketonowe pełnią jakąś funkcję w organiźmie? Czy są po prostu skutkiem ubocznym nadmiernego wytworzenia acetylo-CoA którego organizm nie możeprzetworzyć"?
Awatar użytkownika
skarabae
Posty: 493
Rejestracja: 1 gru 2006, o 20:30

Re: ciaŁa ketonowe

Post autor: skarabae »

Acetooctan i D-3-hydroksymaślan mogą być wykorzystywane przez organizm jako źródło energii, szczególnie przez korę nerki i miesień sercowy. Nawet mózg choć w warunkach prawidłowych preferuje glukozę może korzystać z acetooctanu.

Niektóre diety właśnie na tym bazują np. dieta Atkinsa
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: ciaŁa ketonowe

Post autor: yeast »

kija pisze:ooo dziekuje Ci slicznie tylko, mam jeszcze jedno pytanie- w jaki sposob powstaje ten acetylo CoA
MiRACiDiUM pisze:Właśnie podczas etapu transaminacji aminokwasów ketogennych. To co Ci przed chwilą napisałem jest dużym uproszczeniem.
Nie tylko - przede wszystkim jest to efekt końcowy beztlenowego etapu metabolizmu glukozy (tworzony z pirogronianu) a także betaoksydacji kwasów tłuszczowych.
Awatar użytkownika
MiRACiDiUM
Posty: 892
Rejestracja: 20 wrz 2005, o 01:00

Re: ciaŁa ketonowe

Post autor: MiRACiDiUM »

yeast pisze:Nie tylko - przede wszystkim jest to efekt końcowy beztlenowego etapu metabolizmu glukozy (tworzony z pirogronianu) a także betaoksydacji kwasów tłuszczowych.
Jasne, pisałem to w kontekście tego tematu.
Pzdr.
martamalinka
Posty: 1
Rejestracja: 23 sie 2012, o 18:21

Re: ciała ketonowe

Post autor: martamalinka »

słuchajcie, czy cały ten obrót synteza ketokwasów- rozpad ketokwasów to nie jest jakieś błędne koło? kwasy ketonowe powstają w momencie kiedy komórka nie ma dostecznej ilości glukozy więc zahamowana jest glikoliza, jest mało pirogronianu, jest mało szczawiooctanu a tym samym acetyloCoA nie może być włączany w cykl Krebsa. AcetyloCoA nie może być też przetwarzany w kwasy tłuszczowe bo nie ma odpowiedniej ilości NADPH bo cykl pentozofosforanowy jest zahamowany. Generalnie jest za dużo AcetyloCoA więc tworzą się ciała ketonowe, które są usuwane do krwi i transportowane do narządów które najbardziej potrzebują energii min mózg. A w mózgu co? Ketokwasy są rozkładane do AcetyloCoA. Normalnie nie widzę sensu.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość