Wzory z biochemii na pamięć?

Forum biochemiczne poruszające problemy związane z chemią w organizmach żywych, biosyntezą, strukturą, stężeniem, funkcjami i przemianami substancji chemicznych w organizmach
Doktórka
Posty: 34
Rejestracja: 23 lip 2012, o 10:41

Re: Wzory z biochemii na pamięć?

Post autor: Doktórka »

dzięki.
deVries
Posty: 672
Rejestracja: 15 kwie 2012, o 20:49

Re: Wzory z biochemii na pamięć?

Post autor: deVries »

Nam kazali zakuć aminokwasy (te biologicznie istotne) z podziałem kwasowe/zasadowe i polarne/niepolarne, sporo cukrów, oprócz Fishera i Hawortha mieliśmy też określać konfigurację R/S. I w sumie nikt na maturze ode mnie nie chciał wzoru mannozy ale wszystkie zadania dotyczące aminokwasów, cukrów, konfiguracji itd. robiło mi się jakoś lepiej. A kolega z medycyny i tak się musiał tych aminokwasów na chemię nauczyć, więc co za różnica czy w maju czy w październiku
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Wzory z biochemii na pamięć?

Post autor: Medycyna Lwów »

sorry ale takich wzorów już się m-c po maturze nie zna i na studiach od nowa się ich uczy i jest to samo.
na maturze nie obowiązują wzory aminokwasów poza Gly, Ala, Phe, oraz wzory Glukozy, Fruktozy i Sacharozy. Po co sobie zasmiecać głowę skoro to się nie przyda do niczego?
DrZation
Posty: 219
Rejestracja: 9 wrz 2011, o 17:49

Re: Wzory z biochemii na pamięć?

Post autor: DrZation »

Tak jak Kaamil, napisał,
Warto też znać metioninę ze względu na występowanie w niej siarki, cysteiny ze względu na tworzeniu z drugą cysteiną mostków disiarczkowych, wiedzieć, że fenyloalanina, tyrozyna i tryptofan należą do aminokwasów aromatycznych, glukoza, fruktoza, galaktoza, sacharoza, maltoza, laktoza, (glikogen, celuloza), wiązania glikozydowe, peptydowe, estrowe.

Jeszcze pamiętam, że kiedyś wymagano podziału ogólnego aminokwasów na alifatyczne, hydroksylowe, zawierające siarkę, aromatyczne, amidowe.

Więc nie pierdolcie, te co wypisałem wyżej dupy nie urywają a nigdy nie wiadomo, który wzór może komuś uratować tyłek.
Nie wydaje mi się, żeby były to jakieś wymyślne wzorki.
Dziękuję.
persil1991
Posty: 1673
Rejestracja: 22 maja 2008, o 22:21

Re: Wzory z biochemii na pamięć?

Post autor: persil1991 »

A kolega z medycyny i tak się musiał tych aminokwasów na chemię nauczyć, więc co za różnica czy w maju czy w październiku
taka, że zapomni do koła/egzaminu
DrZation
Posty: 219
Rejestracja: 9 wrz 2011, o 17:49

Re: Wzory z biochemii na pamięć?

Post autor: DrZation »

persil1991, Oj tam, oj tam.
To tylko jedno koło w plecy, ewentualnie egzamin
Piotrr
Posty: 1333
Rejestracja: 9 lip 2012, o 19:11

Re: Wzory z biochemii na pamięć?

Post autor: Piotrr »

bez sensu ryc wzory aminokwasow na pamiec. Jak ktos powiedzial masz podana nazwe systematyczna w zadaniu wiec wzir napiszesz soobie sam. Jedyne jakie wedlog mnie warto znac to glukowa, fruktoza, galaktoza aoraz ich formy cykliczne bo na ich podstawie trzeba tworzyc bardziej zaawansowane czasteczki wentualnie wiedziec o co chodzi. W tym roku bylo zadanko ktore czasteczki reaguja w probie tromera chyba nie pamietam dokladnie i tam trzebabylo wiedziec jakie jest polozenie w pierscieniu cyklicznym grupy oh przy kolejnych atomach wegla bo to bylo kluczowe, ale aminokswasy na pamiec na mature chyba nie. fajnie ze studiuje medycyne, chyba biochemia juz mu sie w krew wbila
W końcu lekarz
deVries
Posty: 672
Rejestracja: 15 kwie 2012, o 20:49

Re: Wzory z biochemii na pamięć?

Post autor: deVries »

Chryste, czuję wyrzuty sumienia, że umiem i jeszcze mam czelność twierdzić, że nie żałuję.

Dobrze, że zawsze jak mnie najdzie ochota na nauczenie się czegoś, czego ktoś nie wymaga, mogę wpaść na biologa po dawkę luzu i zdrowego rozsądku
DrZation
Posty: 219
Rejestracja: 9 wrz 2011, o 17:49

Re: Wzory z biochemii na pamięć?

Post autor: DrZation »

deVries, Masz u mnie piwo
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości