orbitale

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
Awatar użytkownika
ulala
Posty: 1673
Rejestracja: 17 gru 2006, o 18:29

orbitale

Post autor: ulala »

jak odpowiadac na pytania o energie jonizacji czasami jest to rozpatrywane pod katem ilosci powlok, a czasmi np liczby protonow i elektronow. np zad. uszereguj wg rosnacej I en jonizacji:
B N Li Be Csgt odp to : Cs Li B Be N [dwa pierwsze rozumiem, ale dlaczego pozniej takie przeskoki w tablicy]


drugie pyt: sa podane konfiguracje elektronowe i trzeba pokazac wzbudzone: jak to sie ma do promocji i do orbitali np o ulozeniu : 4s 3d 4p
ViValdis
Posty: 84
Rejestracja: 23 gru 2006, o 18:02

Re: orbitale

Post autor: ViValdis »

Energia jonizacji jest tym wieksza (rozumiejac im latwiej oderwac ten elektron) im promien atomu jest wiekszy. Jezeli promien jest wielkszy to znaczy, ze elektron znajduje sie dalej od jadra czyli sily elektrostatyczne maja mniejsze dzialanie na ten elektron i latwiej jest go oderwac. Masz Cs i Li znajac kilka regul ukladu okresowego np. promien atomu rosnie wraz ze wzrostem okresu czyli z gory na dol mozna okreslic, ze Cez ma wiekszy promiec a lit mniejszy dlatego latwiej go oderwac. Druga regula mowi ze promien atomu rosnie wraz ze wzrostem grupy czyli z lewa na prawo. ja tez rozumiem to co Ty dwa pierwsze ok ale reszta jak dla mnie jest dziwna. Jezeli robilbym to zadanie to bym zrobil tak: Cs Li Be B N ale to tylko sugestia.

Mam nadzieje, ze troche Ci to wyjasnilem.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: orbitale

Post autor: Medycyna Lwów »

drugie pyt: sa podane konfiguracje elektronowe i trzeba pokazac wzbudzone: jak to sie ma do promocji i do orbitali np o ulozeniu : 4s 3d 4p ?
wzbudzenie to przeskok elektronu na inny poziom orbitalny/ ewentualnie powłokę/podpowłokę. Wzbudzenie nie wiaze się zpromocją elktronu wunikajacą z wyjątków konfiguracyjnych w ukąłdzie okresowym. Najlpiej napsz konkretny przykałd, w którym amsz problem to postramy się wyjaśnić.
Chyab najprosciej analizowac wzbudzanie atomu w konfiguracji klatkowej na przykąłdize atomu wegla - 6. Napisz sobie dla C i C*.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości