Redoks, odbarwianie roztworów

Forum chemiczne dotyczące wszystkich związków chemicznych, w których nie występuje wiązanie węgiel-wodór
listek242
Posty: 32
Rejestracja: 18 sie 2012, o 10:59

Redoks, odbarwianie roztworów

Post autor: listek242 »

Zaczęłam robić zadania z działu reakcje utleniania-redukcji, ale chyba trochę się pomyliłam, bo trafiłam na całą serię zadań, do których po prostu nie umiem się zabrać. Wiem tylko jak się uzupełnia współczynniki, pisze równania połowke, ustala stopnie utleniania itd. I myślałam, że tylko o to w tym chodzi. Bardzo proszę o wytłumaczenie, tak żebym jakośanalogicznie poradziła sobie z resztą zadań.
1. Jak przewidzieć produkty takich skomplikowanych reakcji redoks?
Np. mam a) K2Cr2O7 + SnCl2 + HCl -…… + ……… + Kcl + H20
I sporo innych przykładów, nie chodzi mi o to, żebyś ktoś zrobił za mnie, tylko powiedział, jak do tego dojść.
2. Mam też np. trochę zadań tego typu: Wykonano 2 doświadczenia przedstawione schematycznym rysunkiem. Uzyskano roztwory o barwie zielony – probówka I (KNO2 + KMnO4) i zielononiebieski w probówce II ( KN02 + K2Cr2O7)
Tak samo są zadania z metalami dodawanymi do jakichś jonow i pytania o odbarwienia, przewidywanie skutków reakcji redoks, nie wiem w ogóle jak to ogarnąć… Pisałam obserwacje i wnioski, ale prostszych reakcji.
DrZation
Posty: 219
Rejestracja: 9 wrz 2011, o 17:49

Re: Redoks, odbarwianie roztworów

Post autor: DrZation »

Kod: Zaznacz cały

joannaroga.pl/chrom-i-jego-zwiazki
Tutaj masz zawartą wiedzę teoretyczną dotyczącą związków Manganów i Chromu.
Jeżeli po lekturze nadal będziesz mieć problemy to pisz.
listek242
Posty: 32
Rejestracja: 18 sie 2012, o 10:59

Re: Redoks, odbarwianie roztworów

Post autor: listek242 »

Poczytałam i faktycznie mi się trochę rozjaśniło co do częsci zadan, dziękuję:) Z tym, że. nadal nie wiem, jak ustalić produkty reakcji redoks / Trochę o tym poczytałam, ale niewiele mi to dało, rzadko udaje mi się to dobrze napisać. Poza tym mam wrażenie, że jest kilka poprawnych opcji? Bo przecież stopnie utlenienia mogą się róznie zmieniać. Jak się nauczyć ustalac te produkty?
DrZation
Posty: 219
Rejestracja: 9 wrz 2011, o 17:49

Re: Redoks, odbarwianie roztworów

Post autor: DrZation »

Na stronie wiemy, że K2Cr2O7 w środowisku kwaśnym a takie mamy np. w/w zadaniu (HCl powoduje to kwaśne środowisko) to wiemy,że produktem będzie już Cr na III+ stopniu utlenienia. I będzie to sól
CrCl3. Zawsze powstaje woda więc to będzie nasz drugi produkt.
Zawsze powstaje sól potasowa nowa a jedyną możliwością będzie KCllt- nasz 3 produkt, I na sam koniec musi nam się w końcu coś utlenić a jedyne co może się tu utlenić to Sn z II+ stopnia na IV+ stopień i powstanie sól SnCl4.

Spróbuj sobie teraz narysować strzałkami po kolei co powstało i powinno Ci się rozjaśnić.
Pozostałe reakcje tworzysz według tej samej zasady.
listek242
Posty: 32
Rejestracja: 18 sie 2012, o 10:59

Re: Redoks, odbarwianie roztworów

Post autor: listek242 »

To działa! Bardzo Ci dziękuję! Jeszcze przede mną organiczne redoksy, ale najpierw to trzeba poćwiczyć.
DrZation
Posty: 219
Rejestracja: 9 wrz 2011, o 17:49

Re: Redoks, odbarwianie roztworów

Post autor: DrZation »

W razie problemów, pytaj śmiało.
listek242
Posty: 32
Rejestracja: 18 sie 2012, o 10:59

Re: Redoks, odbarwianie roztworów

Post autor: listek242 »

Kurcze, męczy mnie w czasie robienia tych zadań teraz taka jedna rzecz. Okreslanie reduktorów i utleniaczy - i np. NH4(+), wiem że azot jest na -III stopniu utlenienia, wiec nie może się już zredukować bardziej, czyli nie może być utleniaczem. Ale co z wodorem? Przecież on ze stopnia +I - na jakim jest w tym związku - może przejść do stopnia 0 jako czysty pierwiastek H2. Dlaczego więc takiego związku nie uznajemy jako utleniacza i reduktora jednocześnie? To samo np. z ClO4- i paroma innymi.
Hellades
Posty: 112
Rejestracja: 30 lip 2010, o 00:18

Re: Redoks, odbarwianie roztworów

Post autor: Hellades »

Określając, czy dany jon jest reduktorem czy utleniaczem, tak naprawdę bierzemy pod uwagę tylko stopień utlenienia atomu centralnego. W kationie NH4(+) atomem centralnym jest azot, a w ClO4(-) - chlor.
DrZation
Posty: 219
Rejestracja: 9 wrz 2011, o 17:49

Re: Redoks, odbarwianie roztworów

Post autor: DrZation »

Chodzi o atom centralny, dodatkowo ja zawsze tłumaczę, że reduktor się utlenia a utleniacz redukuje i to powinno Ci też ułatwić zadanie.
listek242
Posty: 32
Rejestracja: 18 sie 2012, o 10:59

Re: Redoks, odbarwianie roztworów

Post autor: listek242 »

Dzięki Wam bardzo
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości