Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Forum dla uczniów przygotowujących się do olimpiady biologicznej. Zadania, testy, przykładowe prace badawcze. Wymiana informacji i wiedzy biologicznej.
poiuyt95
Posty: 3
Rejestracja: 26 sie 2012, o 17:58

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: poiuyt95 »

Jest to moj pierwszy post na tym forum wiec pragnalbym sie przywitac. Przejrzałem już kilkanaście stron tego tematu niestety nie znalazlem nic co by mnie satysfakcjonowalo, temat ma ich prawie 170 i nie widzę sensu czytać strona po stronie, użyłem też opcji szukaj i google ale nie znalazlem na razie nic przydatnego w tej fazie prac. Otoz chodzi o to ze mam temat Analiza skladu gatunkowego na terenie Niestety obecnie strona olimpiady nie dziala wiec przychodze z tym pytaniem tutaj, wlasciwie dwoma pytaniami. Po pierwsze co ja mam z tym zrobic? Fotografowac? Moze to troche glupie pytanie, jakbyscie mnie mogli naprowadzic bylbym bardzo wdzieczny. Zrobić zdjęcia, stwierdzić gatunki czy może wypisać wszystkie gatunki jakie zaobserowałem a zdjęcia podać dla przykładu. Niestety strona olimpiady nie działa, wizytowałem ja juz wielokrotnie ale tam sa zawarte, wydaje mi sie, przede wszystkim ogolniki, regulamin itd. tutaj moge zwrocic sie z konkretnym pytaniem. I jeszcze jedno skoro strona nie dziala o ile sie nie myle prace badawcze oddajemy w październiku, tak? Sprawdzilbym na stronie olimpiady ale tak jak pisalem nie laduje mi sie.
magg-magg
Posty: 211
Rejestracja: 1 mar 2012, o 18:33

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: magg-magg »

Strona może być w przebudowie lub coś. Mi też nie działa.
Awatar użytkownika
sylwucha010
Posty: 585
Rejestracja: 5 maja 2009, o 19:35

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: sylwucha010 »

A u mnie działa
magg-magg
Posty: 211
Rejestracja: 1 mar 2012, o 18:33

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: magg-magg »

O . teraz już działa Nie ładowała się wcześniej.
neutrofil
Posty: 56
Rejestracja: 9 mar 2012, o 00:09

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: neutrofil »

poiuyt95,
możesz zamieścić mapkę terenu, którego badasz i pozaznaczać miejsca, gdzie dana roślina jest, dzieki mapce mozna stwierdzić czy dana roślina występuje skupiskowo itd możesz też zamieścić diagram obrazujący czego jest więcej, np. 35% gatunku X, 20% gatunku Y lub też , że rosliny drzewiaste stanowią np 60% całej roślinności terenu
jesli miałbyś dostep do wcześniejszych publikacji o inwentaryzacji roslin z tego terenu, to mółgbyś porównać jak zmieniła się różnorodnośc gatunkowa
a co do fotografii, hmmm to jeśli chcesz, to może być np rośliny, która występuje najliczniej
prace badawcze należy dostarczyć do 13 paździenrika
Katherina
Posty: 6
Rejestracja: 11 lip 2012, o 14:44

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Katherina »

Hej.
Znacie jakąś literaturę, w której byłoby coś o wpływie dymu nikotynowego na rozwój roślin?
Z góry dzięki za odpowiedz
made_in_japan
Posty: 15
Rejestracja: 3 lip 2012, o 23:47

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: made_in_japan »

szymek84, ja skontaktowałam sie mailowo z biblioteką uniwersytecką . Od razu napiszą ci czy maja konkretne książki na stanie. Z kserowaniem nie ma problemu, gorzej z wypozyczeniem ( wypozyczanie jest możliwe tylko dla studentów , chyba ,ze pożycza ksiązke innej bibliotece - taki rodzaj wymiany miedzy bibliotekami ) Jeżeli potrzebujesz np. 3 strony z danej książki mogą Ci zeskanować.
magg-magg
Posty: 211
Rejestracja: 1 mar 2012, o 18:33

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: magg-magg »

A nie wiecie coś o książkach na temat grzybów w województwie śląskim lub beskidach? Napisałam już część pracy, a w dyskusji mam porównać wyniki do piśmiennictwa tylko nie znalazłam nic na temat grzybów.
szymek84
Posty: 13
Rejestracja: 23 cze 2012, o 09:44

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: szymek84 »

made_in_japan, No w sumie to dużo stron nie potrzebuje tak z 10-15 . z 2 książek. Na stronie internetowej piszą, że mają takie pozycje więc mam nadzieję, że mówią prawdę. Będę musiał jakoś sobie poradzić, ale dzięki za info.
pawel17041995
Posty: 214
Rejestracja: 23 wrz 2011, o 17:26

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: pawel17041995 »

a jeśli w pracy umieściłem wykres słupkowy, to czy nad słupkami mam napisać ich wartość czy sami sobie z wykresu odczytają?
szakiel
Posty: 1
Rejestracja: 28 sie 2012, o 06:27

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: szakiel »

Witam! Jestem w trakcie przygotowań do wykonania pracy badawczej. Moim tematem jest badanie stanu zdrowia pomników przyrody ożywionej na terenie mojego miasta. Temat został zaakceptowany przez moją nauczycielkę, jednak natrafiłem na problem. Czytając tutejsze porady i pytania, wiele osób bada swoje obiekty narażając je na działanie różnych czynników (np. chemicznych), ja jednak nie będę mógł tego zrobić z oczywistych względów ochrony przyrody. Czy wystarczające do pracy będzie wykonanie oględzin (kory, gałęzi i korzeni w miarę możliwości), pomiarów i porównanie ich z dokumentacją pomników (bodajże na rok 2009) i wyciągnięcie wniosków co do ich stanu zdrowia i rozwoju? Bardzo proszę o dobre rady i konkretną pomoc
Awatar użytkownika
19devil94
Posty: 119
Rejestracja: 8 gru 2011, o 15:58

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: 19devil94 »

pawel17041995 pisze:a jeśli w pracy umieściłem wykres słupkowy, to czy nad słupkami mam napisać ich wartość czy sami sobie z wykresu odczytają?
A co Ci szkodzi dodać Ja chyba dodawałam.
szakiel pisze:Witam! Jestem w trakcie przygotowań do wykonania pracy badawczej. Moim tematem jest badanie stanu zdrowia pomników przyrody ożywionej na terenie mojego miasta. Temat został zaakceptowany przez moją nauczycielkę, jednak natrafiłem na problem. Czytając tutejsze porady i pytania, wiele osób bada swoje obiekty narażając je na działanie różnych czynników (np. chemicznych), ja jednak nie będę mógł tego zrobić z oczywistych względów ochrony przyrody. Czy wystarczające do pracy będzie wykonanie oględzin (kory, gałęzi i korzeni w miarę możliwości), pomiarów i porównanie ich z dokumentacją pomników (bodajże na rok 2009) i wyciągnięcie wniosków co do ich stanu zdrowia i rozwoju? Bardzo proszę o dobre rady i konkretną pomoc
Może moja odpowiedź nie będzie zbyt konkretna . ale nie masz innego wyjścia jak tylko oglądać. Zwłaszcza jak masz dane wcześniejsze szkoda że nie masz jakiś starszych było by bardziej co porównywać ale tak też jest spoko Moim zdaniem powinno to spokojnie wystarczyć. Jeżeli w okolicy jest jakiś zakład bardzo nie ładnie zatruwający środowisko to możesz też napisać że ma na to jakiś wpływ

Pzdr.
kacper8683
Posty: 7
Rejestracja: 14 sty 2012, o 22:54

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: kacper8683 »

Witam, mam pytanie. Czy jeżeli moja praca badawcza w tamtym roku uzyskała 20-30 pkt., to czy mogę poprawiać moją starą pracę? Na forum OB napisane jest że tak, jeśli dodane zostaną nowe doświadczenia. Ale jeśli mamy określony temat, np. wpływ różnych stężeń NaCl na wzrost i rozwój fasoli zwyczajnej, to jakie tu można zrobic inne doświadczenia"? . Proszę o szybką odpowiedź.
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości