Ptania - Na czym polega translacja zachodząca w rybosomach?

Cytologia, inaczej biologia komórki - nauka o budowie wewnętrznej i funkcji podstawowej jednostki budulcowej organizmów żywych jaką jest komórka.
fors
Posty: 20
Rejestracja: 25 sie 2012, o 19:07

Ptania - Na czym polega translacja zachodząca w rybosomach?

Post autor: fors »

1.Dlaczego liczba erytrocytów wzrasta, gdy maleje ciśnienie atmosferyczne?
2.Dlaczego tkanka chrzęstna sprężysta nie ulega i nie może ulec mineralizacji?
3.Co dokładnie oznacza słowo synteza, bo mnie nauczono, że jest to ważny proces chemiczny, ale czy można to jakoś sprecyzować?
4.Na czym konkretnie polega translacja zachodząca w rybosomach?

Wiem, że moje pytanie mogą być dosyć banalne, ale ja chcę to jak najlepiej zrozumieć, a nie tylko umieć.
bioman
Posty: 718
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 18:08

Re: Kilka pytań

Post autor: bioman »

Ad. 3. Hmm Synteza to reakcja endoergiczna (wymagająca dostarczenia energii, czyli nie może zajść samorzutnie - anaboliczna inaczej). W prostym rozumowaniu jest to tworzenie związków bardziej złożonych ze związków prostszych (np. synteza białek z aminokwasów). Synteza, czyli łączenie się.

Ad. 4. Translacja to inaczej tłumaczenie. Można np. tłumaczyć PODANY tekst z jednego języka na drugi. W biologii takim podanym tekstem jest transkrypt na nici mRNA powstający w czasie transkrypcji - informacja z nici DNA zostaje przepisana na RNA. Następnie ten tekst zapisany na mRNA wędruje na rybosom, który wraz z tRNA tłumaczy przepisaną informacje. Chodzi tutaj o tłumaczenie sekwencji (patrz kod genetyczny). Na rybosomach te sekwencje zostają tłumaczone, dzięki czemu mogą łączyć się aminokwasy w łańcuchy polipeptydowe, które później tworzą białka.
cordis
Posty: 601
Rejestracja: 26 mar 2012, o 13:06

Re: Kilka pytań

Post autor: cordis »

ad1. Podstawową funkcją erytrocytów jest przenoszenie tlenu. Niskie ciśnienie atmosferyczne utrudnia dyfuzję tlenu do krwi ( tlen wolno przenika przez naczynia włosowate ) ze względu na niewielką różnicę ciśnień parcjalnych, więc żeby organizm dalej sprawnie rozprowadzał tlen potrzebuje większej ilości erytrocytów ( naprawdę wzrasta wtedy ilość niedojrzałych erytrocytów - retikulocytów )
pozdrawiam
fors
Posty: 20
Rejestracja: 25 sie 2012, o 19:07

Re: Kilka pytań

Post autor: fors »

wielkie dzięki
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości