Stomatologia- jakie zęby ?

Jak dostać się na stomatologię, które uczelnie są najlepsze, ile muszę mieć punktów, jakie są zasady rekrutacji na studia medyczne. Wszystko co dotyczy stomatologii na studiach i w pracy zawodowej.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Stomatologia- jakie zęby ?

Post autor: Medycyna Lwów »

Ale po Co się bulwersujesz, skoro Ci nic nie napisałem personalnie. Energia Ci się przyda na wkuwanie anatomii już za moment.

ps. zbieranie zębów zdrowych tym bardziej wydaje się głupie. Wyrywała mi ostatnio koleżanka w sumie 4 ósemki na chirurgii i jakoś chciała mi je dać na pamiątkę, zbieractwa nikt nie uskuteczniał.

takie jest moje zdanie (widać nie tylko) i tyle.
martys2202
Posty: 80
Rejestracja: 20 lip 2012, o 15:52

Re: Stomatologia- jakie zęby ?

Post autor: martys2202 »

Bulwersuje mnie Twoje bezpodstawnie negatywne podejście do stomatologii na mojej uczelni (lub też do całej uczelni, kto wie).

Będziemy się uczyć na zdrowych zębach, co w moim mniemaniu bardziej oddaje realizm późniejszej pracy, niż robótki ręczne na sztucznych odlewach i ja bym to traktowała bardziej jako PLUS niezależnie od tego, czy mam sama zdobyć te zęby, czy też uczelnia mi je zapewni.
Przemeqq
Posty: 811
Rejestracja: 30 wrz 2007, o 16:40

Re: Stomatologia- jakie zęby ?

Post autor: Przemeqq »

Doczekaliśmy się czasów, w których ząb zębowi wilkiem
martys2202
Posty: 80
Rejestracja: 20 lip 2012, o 15:52

Re: Stomatologia- jakie zęby ?

Post autor: martys2202 »

No tępa nie jestem, więc ostra pozostaje

Ja tylko wyrażam swoje zdanie.
Awatar użytkownika
Molcia
Posty: 560
Rejestracja: 26 sty 2008, o 21:38

Re: Stomatologia- jakie zęby ?

Post autor: Molcia »

Na UMP też uczymy się endo na wyrwanych zębach. Zęby powinny być w jak najlepszym stanie, z jak najlepiej zachowaną koroną, nie po leczeniu endodontycznym, bo uczymy się, w którym dokładnie punkcie powinno się trepanować komorę do leczenia kanałowego i sami od początku do końca opracowujemy kanały, jak już je znajdziemy

Z tego co kojarzę u nas mówili coś o roztworze 1:1 woda /woda utleniona, ale sól fizjologiczna też powinna być ok.

Nie rozumiem, co tu obrzydliwego, jeszcze na przyszłych latach się napatrzymy na bardziej obrzydliwe rzeczy niż wyrwany ząb. Na prawdziwych zębach mamy okazję więcej się nauczyć niż na modelowych, np. zaobserwować jakieś anomalie z liczbie/kształcie kanałów.
Awatar użytkownika
Agher
Posty: 1157
Rejestracja: 11 sie 2009, o 14:35

Re: Stomatologia- jakie zęby ?

Post autor: Agher »

Molcia pisze:Na UMP też uczymy się endo na wyrwanych zębach. Zęby powinny być w jak najlepszym stanie, z jak najlepiej zachowaną koroną, nie po leczeniu endodontycznym, bo uczymy się, w którym dokładnie punkcie powinno się trepanować komorę do leczenia kanałowego i sami od początku do końca opracowujemy kanały, jak już je znajdziemy

Z tego co kojarzę u nas mówili coś o roztworze 1:1 woda /woda utleniona, ale sól fizjologiczna też powinna być ok.

Nie rozumiem, co tu obrzydliwego, jeszcze na przyszłych latach się napatrzymy na bardziej obrzydliwe rzeczy niż wyrwany ząb. Na prawdziwych zębach mamy okazję więcej się nauczyć niż na modelowych, np. zaobserwować jakieś anomalie z liczbie/kształcie kanałów.
O, dzięki wielkie! W końcu ktoś, kto odpowiedział na pytanie i zaspokoił moją ciekawość
martys2202
Posty: 80
Rejestracja: 20 lip 2012, o 15:52

Re: Stomatologia- jakie zęby ?

Post autor: martys2202 »

Molcia, dziękuję
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Stomatologia- jakie zęby ?

Post autor: Padre Morf »

nie wspomnę, ze to jest obrzydliwe. U nas takiego czegoś nie ma - na fantomach bawią się ichnimi zębami, ale widać na PUM jeszcze technika nie doszła

Za moich czasów na WUMie tez się zbierało coby mieć na czym ćwiczyć.
Wyrywała mi ostatnio koleżanka w sumie 4 ósemki na chirurgii i jakoś chciała mi je dać na pamiątkę, zbieractwa nikt nie uskuteczniał.

Mam nadzieję, że nie cztery na raz
Zdarzało mi się widzieć skutki takiego radosnego postępowania stomatologów - wrażenia zdecydowanie bezcenne.
martys2202
Posty: 80
Rejestracja: 20 lip 2012, o 15:52

Re: Stomatologia- jakie zęby ?

Post autor: martys2202 »

Padre Morf, ja mam wszystkie ósemki i nawet nie do wyrwania Prosto rosną. Jak mnie przypyli z zębami i będę musiała je mieć w rękach, to kto wie Może się zdobędę na akt desperacji )
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Stomatologia- jakie zęby ?

Post autor: Medycyna Lwów »

Padre Morf pisze:

Wyrywała mi ostatnio koleżanka w sumie 4 ósemki na chirurgii i jakoś chciała mi je dać na pamiątkę, zbieractwa nikt nie uskuteczniał.

Mam nadzieję, że nie cztery na raz
Zdarzało mi się widzieć skutki takiego radosnego postępowania stomatologów - wrażenia zdecydowanie bezcenne.
4 w ciągu pół roku, choć po dwie można usuwać ponoć zależnie od anatomii. Ja o dziwo zniosłem to bardzo dobrze -)
konturek

Re: Stomatologia- jakie zęby ?

Post autor: konturek »

nie wspomnę, ze to jest obrzydliwe. U nas takiego czegoś nie ma - na fantomach bawią się ichnimi zębami, ale widać na PUM jeszcze technika nie doszła
no cóż, stomatolog to zabiegowiec, nie siedzi w czystym fartuszku przy telefonie jak lekarze rodzinni, trzeba się z tym liczyć.
akurat endodoncji przedklinicznej powinno uczyć się zarówno na fantomowych zębach (ze specjalnie wybarwionymi systemami kanałowymi, ale są drogie, bo ok. 70 zł za szt., niektóre uczelnie więc rezygnują) i na tych prawdziwych.
na fantomowych zębach widać jak narzędzia pracują w kanale, widać czy pracujemy na długość roboczą, czy usuwamy całą zainfekowaną zębinę w postaci farbki, czy dobrze wypełniamy. niemniej nijak ma się to do prawdziwych zębów, gdzie o dziwo nie wszystko wygląda tak ładnie jak na fantomie. Poza tym na fantomowych zębach nie nauczysz się chociażby ściągania sklepienia komory czy odróżniania sklepienia od dna, co jest fundamentalną rzeczą w endodoncji, także pisanie, że uczelnia jest zacofana, bo używa tylko prawdziwych zębów jest bzdurą i wynika z braku jakiejkolwiek wiedzy na temat endodoncji.
zębów nie należy trzymać w formalinie i alkoholu bo stają się kruche i mogą pęknąć, szczególnie jak źle dobierzesz wielkość Gatesa. Jeszcze gorzej jak pęknie Gates za kilkaset złotych.
Molcia ma rację, najlepsza sól fizjologiczna.
stonka066
Posty: 2
Rejestracja: 4 wrz 2012, o 13:40

Re: Stomatologia- jakie zęby ?

Post autor: stonka066 »

może ten ząb nie nadaje się na zajęcia z endodoncji, ale do kluczy dla przyszłego dentysty są idealne
link tutaj: allegro 2608804918
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Stomatologia- jakie zęby ?

Post autor: Padre Morf »


4 w ciągu pół roku, choć po dwie można usuwać ponoć zależnie od anatomii.

Nie pokusiłbym się o usunięcie dwóch na raz - chyba, że ktoś chce wylądować w szpitalu, bo nie jest w stanie po takim zabiegu jeść.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości