skąd roslinożercy pobierają białko?

Problemy zoologii w tym anatomii, fizjologii, morfologii, embriologii, cytologii, również zwierząt domowych
barakudahh
Posty: 2
Rejestracja: 10 wrz 2012, o 00:20

skąd roslinożercy pobierają białko?

Post autor: barakudahh »

Może mi ktoś wytłumaczyć skąd roślinożercy pobierają białko do budowy wielkich mięśni ? Trawa to raczej nie jest pełnowartościowe źródło białka. Proszę o poważną odpowiedź bo od jakiegoś czasu mnie to zastanawia
Awatar użytkownika
Wendigo
Posty: 1213
Rejestracja: 9 mar 2012, o 11:37

Re: skąd roslinożercy pobierają białko?

Post autor: Wendigo »

Część z dużych ssaków roślinożernych zalicza się do przeżuwaczy. Posiadają one czterokomorowy żołądek oraz bardzo bogatą florę bakteryjną (przede wszystkim w żwaczu, pierwszej komorze). Celuloza znajdująca się w pokarmie jest doskonałą pożywka dla tych bakterii, określanych mianem symbiotycznych. Głównym źródłem białka są paradoksalnie właśnie te bakterie, gdyż za każdym razem część z nich zostaje przesunięta wraz z masą pokarmową do dalszych komór żołądka, by w końcu trafić do trawieńca.

Nie wiem jak w przypadku np.koni, ale przypuszczam, że mechanizm może być podobny. Dodatkowo konie mają inną dietę, bogatą w zboża. Pamiętaj że białko niepełnowartościowe dla nas, ludzi, może być białkiem pełnowartościowym dla innych gatunków zwierząt.
barakudahh
Posty: 2
Rejestracja: 10 wrz 2012, o 00:20

Re: skąd roslinożercy pobierają białko?

Post autor: barakudahh »

dzieki . Na wikipedii jest napisane ze aminokwasy egzo i endogenne nie roznia sie za bardzo wsrod kregowcow, wiec to jednak te bakterie musza byc zrodlem bialka.
Trzyszcz
Posty: 886
Rejestracja: 2 sie 2011, o 11:33

Re: skąd roslinożercy pobierają białko?

Post autor: Trzyszcz »

A skąd bakterie mają to białko?
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: skąd roslinożercy pobierają białko?

Post autor: AnnaWP »

Bakterie mają zupełnie inny niż eukarionty skład substancji egzogennych. Nasze egzogenne aminokwasy, jak tryptofan, mogą sobie syntetyzować.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości