Praca badawcza na olimpiadzie biologicznej, dot. pantofelków

Są wśród nas bakterie, wirusy, grzyby, cały świat mikro, o nich dyskutujemy na forum mikrobiologicznym
Radosław
Posty: 13
Rejestracja: 6 wrz 2012, o 18:39

Praca badawcza na olimpiadzie biologicznej, dot. pantofelków

Post autor: Radosław »

Cześć,
w przyszłym roku biorę udział w olimpiadzie biologicznej. Niby jest jeszcze rok czasu, ale tak naprawdę już niedługo muszę zgłosić temat pracy badawczej. Zastanawiałem się nad zbadaniem wpływu zwiększenia ilości jakiejś substancji organicznej w wodzie na rozwój pantofelków. Pierwsza myśl to były azotyny. I tutaj moje pierwsze pytanie: czy coś z tego wyjdzie?

Nie chciałbym męczyć się przy czymś przez pół roku, żeby później okazało się, że pantofelki mają moje substancje głęboko w nosach (których zresztą nie posiadają )

Inny pomysł to zrobienie czegoś ciekawego z bakteriami bioluminescencyjnymi. Tylko, że tutaj nie mam pojęcia co mógłbym zbadać. Warto byłoby przeprowadzić pracę właśnie z nimi, ponieważ po prostu są ciekawe, a pantofelki. dosyć oklepane, podręcznikowe.

Byłbym wdzięczny za wszelkie sugestie
marmat00
Posty: 19
Rejestracja: 16 mar 2012, o 18:21

Re: Praca badawcza na olimpiadzie biologicznej, dot. pantofelków

Post autor: marmat00 »

Nie męcz się z takim czymś. Lepiej zbadaj jakie bakterie występują np. w wodzie z fontanny tam gdzie sanepid nie bada a dzieci się kąpią.
Radosław
Posty: 13
Rejestracja: 6 wrz 2012, o 18:39

Re: Praca badawcza na olimpiadzie biologicznej, dot. pantofelków

Post autor: Radosław »

Ale nie wiem czy to na olimpiadę biologiczną się nada.

Poza tym jak miałbym zbadać obecność bakterii w wodzie? Musiałbym przeprowadzić szereg badań, do których nie mam warunków.
Awatar użytkownika
Enigmasa
Posty: 22
Rejestracja: 6 sty 2011, o 00:45

Re: Praca badawcza na olimpiadzie biologicznej, dot. pantofelków

Post autor: Enigmasa »

Ja robiłam podobną pracę badawczą, ale o bakteriach w piaskownicach i dyrektor mojego liceum dogadał się z laboratorium na uczelni i mogłam u nich wszystko zrobić, co było mi potrzebne do napisania pracy Nie wiem w jak dużej miejscowości mieszkasz, ale może jest tam jakieś laboratorium, które by użyczyło sprzętu?
Radosław
Posty: 13
Rejestracja: 6 wrz 2012, o 18:39

Re: Praca badawcza na olimpiadzie biologicznej, dot. pantofelków

Post autor: Radosław »

Nie jest to za duża miejscowość i niestety nie ma tu takich laboratoriów, które by sprzętu użyczały. Może moja nauczycielka coś poradzi, jakoś się z kimś dogada.
JohnyM

Re: Praca badawcza na olimpiadzie biologicznej, dot. pantofelków

Post autor: JohnyM »

Jeśli Cię wpuszczą, to w przyszpitalnych labolatoriach, sanepidzie i uczelniach jest sprzęt do badania na obecność bakterii w wodzie. Najpierw woda jest filtrowana (około 5 minut z przygotowaniem sprzętu), a następnie filtry umieszcza się na szeregu podłoży i inkubuje (5 minut roboty, 48h inkubacji). Wyhodowane kolonie barwi się, robi kilka szybkich testów a potem rozcieńcza się w pf i wrzuca do aparatu na biochemię (można też ręcznie na podłożach) i na drugi dzień odczytuje wynik. Także czekają cię 3 krótkie wizyty w labie. Nie wiem czy się zgodzą, bo podłoże kosztuje około 5zł (będziesz potrzebować od 3 w górę [ewentualne rozsiewki, diagnostyka zamiast kart to około 8 podłoży dla każdego typu wychodowanej kolonii]) ale karty diagnostyczne są dość kosztowne. Poza tym wszystko musiałby wykonać pracownik, bo wątpię czy poza puszczeniem wody przez filtry ktoś pozwoliłby ci cokolwiek dotknąć.
Jeśli chcesz prawdziwie mikrobiologiczną pracę", to spróbuj zainteresować się osadem czynnym, bo jeśli masz dostęp do miroskopu (powinna dać radę nawet zabawka ta co powiększa 1500x") to jest bardzo wdzięczny temat, a w oczyszczalni na pewno buteleczkę Ci dadzą.
Radosław
Posty: 13
Rejestracja: 6 wrz 2012, o 18:39

Re: Praca badawcza na olimpiadzie biologicznej, dot. pantofelków

Post autor: Radosław »

Przeglądałem prace z poprzednich roczników i wszystkie robione były na Uniwersytecie Wrocławskim, także z tego co widzę jest nawiązana jakaś współpraca pomiędzy licem a uczelnią i dostęp będzie. Problem tylko z dojazdem.
No ale to się jeszcze zobaczy
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości