Przerobiony materiał - biologia i chemia

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
młody technik
Posty: 625
Rejestracja: 11 kwie 2012, o 18:21

Re: Przerobiony materiał - biologia i chemia

Post autor: młody technik »

Czy wkuwanie przeglądu gatunkowego jest konieczne? Bo nienawidzę tego.
Lunette
Posty: 421
Rejestracja: 30 lip 2011, o 19:41

Re: Przerobiony materiał - biologia i chemia

Post autor: Lunette »

Coś trzeba umieć, Ksyssiu, ale nie popadajmy w paranoję. Ważny jest taki ogólny podział roślin po kolei typy zwierząt, jakie się pojawiały w toku ewolucji i podział na podtypy albo gromady: płazińców, pierścienic, stawonogów, mięczaków, ryb, płazów, gadów i ssaków. Tyle wystarczy spokojnie tak mi się wydaje.
Ostatnio zmieniony 12 wrz 2012, o 19:41 przez Lunette, łącznie zmieniany 1 raz.
Piotrr
Posty: 1333
Rejestracja: 9 lip 2012, o 19:11

Re: Przerobiony materiał - biologia i chemia

Post autor: Piotrr »

Tam gdzie najłatwiej jest wzbudzić atom, ten atom zostanie wybity na wyższą powłokę lub też podpowłokę. Ponieważ siarka ma w stanie podstawowym 4 atomy walencyjne sparowane i 2 niesparowane (dwa kwadraciki zapełnione są dwoma strzałkami - góra i dół, a kolejne 2 mają tylko po jednej strzałce) to najłatwiej jest wybić te, które są sparowane (bo im tłoczno ). Przeskakuj a one wtedy na kolejny poziom energetyczny, a więc kolejną powłokę/podpowłokę.

siarka w II stanie wzbudzonym: [Ne] 3s1 3p3 3d2
mar prawie odpowiedziales na moje pytanie tylko nie rozumiem czemu jeden z tych wybitych elektronow nie wskoczy najpierw na 4s a potem 3d skoro wedlug schematu(tej piramidki) po 3p zapelniaa jest 42 a dopiero potem 3d wiec to mnie meczy dlaczego nie jest 3s1 3p3 4s1 3d2 tylko tak jak ty napisales jest pominiety orbital 4s. a wie ze masz racje bo w witkowskim jest jakies pdobne zadanie( nie wiem czy nawet nie to) i odpowiedz jest taka jak podales. WYTŁUMACZCIE MI !
W końcu lekarz
Barszczanka
Posty: 54
Rejestracja: 28 cze 2012, o 16:08

Re: Przerobiony materiał - biologia i chemia

Post autor: Barszczanka »

siarka leży w 3 okresie, ma 3 powłoki więc skąd wytrzaśniesz 4?
Lunette
Posty: 421
Rejestracja: 30 lip 2011, o 19:41

Re: Przerobiony materiał - biologia i chemia

Post autor: Lunette »

Piotrr pisze:
Tam gdzie najłatwiej jest wzbudzić atom, ten atom zostanie wybity na wyższą powłokę lub też podpowłokę. Ponieważ siarka ma w stanie podstawowym 4 atomy walencyjne sparowane i 2 niesparowane (dwa kwadraciki zapełnione są dwoma strzałkami - góra i dół, a kolejne 2 mają tylko po jednej strzałce) to najłatwiej jest wybić te, które są sparowane (bo im tłoczno ). Przeskakuj a one wtedy na kolejny poziom energetyczny, a więc kolejną powłokę/podpowłokę.

siarka w II stanie wzbudzonym: [Ne] 3s1 3p3 3d2
mar prawie odpowiedziales na moje pytanie tylko nie rozumiem czemu jeden z tych wybitych elektronow nie wskoczy najpierw na 4s a potem 3d skoro wedlug schematu(tej piramidki) po 3p zapelniaa jest 42 a dopiero potem 3d wiec to mnie meczy dlaczego nie jest 3s1 3p3 4s1 3d2 tylko tak jak ty napisales jest pominiety orbital 4s. a wie ze masz racje bo w witkowskim jest jakies pdobne zadanie( nie wiem czy nawet nie to) i odpowiedz jest taka jak podales. WYTŁUMACZCIE MI !
Elektrony w stanie wzbudzonym wskakują do 3d - w 1 stanie wzbudzonym ten jeden elektron z 3p wskakuje do klatki na 3d, a w 2 stanie wzbudzonym jeden elektron z 3s wskakuje do drugiej klatki w 3d.

Pytasz - dlaczego?
Stan wzbudzony – w mechanice kwantowej jest to stan związany układu kwantowomechanicznego, mający większą energię niż stan podstawowy.". Im dalej od jądra, czyli im dalsza powłoka, tym energia jest większa. A w 3 powłoce jest zarówno podpowłoka s, która była pierw zapełniona, jest podpowłoka p, która była zapełniona 4 elektronami i była pusta podpowłoka d. A skoro powłoka M miała jeszcze jedną podpowłokę wolną to nie potrzeba było wskakiwać na N.

Może coś z moich wypocin zrozumiesz
młody technik
Posty: 625
Rejestracja: 11 kwie 2012, o 18:21

Re: Przerobiony materiał - biologia i chemia

Post autor: młody technik »

Cholera! Zadania z biologii Bukały doprowadzają mnie do szewskiej pasji. Niby większość pytań wiem", a przy sprawdzaniu odpowiedzi okazuje się, ze większość źle! Też tak mieliście?
Awatar użytkownika
balsamdladuszy
Posty: 110
Rejestracja: 3 wrz 2012, o 13:37

Re: Przerobiony materiał - biologia i chemia

Post autor: balsamdladuszy »

ksyssiu, ja tak mam ale w moim przypadku to wina pośpiechu
młody technik
Posty: 625
Rejestracja: 11 kwie 2012, o 18:21

Re: Przerobiony materiał - biologia i chemia

Post autor: młody technik »

Niektóre pytania są po prostu z kosmosu, są w nich pojęcia, których nie uświadczysz w danym temacie w podręczniku. Zastanawiam się czy nie lepiej będzie te zadania robić po przerobieniu wszystkich podręczników.
Awatar użytkownika
Passiflora
Posty: 1469
Rejestracja: 2 lip 2012, o 17:42

Re: Przerobiony materiał - biologia i chemia

Post autor: Passiflora »

Zostawiam sobie zadania z Bukały na sam koniec, jak już opanuję cały materiał. Teraz po prostu nie jestem w stanie rozwiązać niektórych zadań po przerobieniu tematu. Zrobię je zanim zacznę robić arkusze maturalne

Awatar użytkownika
balsamdladuszy
Posty: 110
Rejestracja: 3 wrz 2012, o 13:37

Re: Przerobiony materiał - biologia i chemia

Post autor: balsamdladuszy »

Ja właśnie tak robię. Najpierw czytam wszystko a dopiero potem zadania.
Piotrr
Posty: 1333
Rejestracja: 9 lip 2012, o 19:11

Re: Przerobiony materiał - biologia i chemia

Post autor: Piotrr »

siarka leży w 3 okresie, ma 3 powłoki więc skąd wytrzaśniesz 4?
denerwuja mnie takie ironiczne pytania. jak tak zamierzasz mi pomóc to nie pomagaj.
Lunette wydaje mi sie ze rozumiem D czyli wiec sytuacja hipotetyczna w ktorej nie bylo by wolnego miejsca na podpowloce 3d dopiero pozwolilaby wskoczyc na 4s tak?
W końcu lekarz
Piotrr
Posty: 1333
Rejestracja: 9 lip 2012, o 19:11

Re: Przerobiony materiał - biologia i chemia

Post autor: Piotrr »

z raczej najpierw zapelniana jest jedna powloka a dopiero jak nie ma na niej miejsca to inna czy tak ?
W końcu lekarz
Awatar użytkownika
Passiflora
Posty: 1469
Rejestracja: 2 lip 2012, o 17:42

Re: Przerobiony materiał - biologia i chemia

Post autor: Passiflora »

Piotrr pisze:z raczej najpierw zapelniana jest jedna powloka a dopiero jak nie ma na niej miejsca to inna czy tak ?
Z tego co zrozumiałam od kolegów i koleżanek (dziękuję Wam bardzo za wytłumaczenie, cały dzień mnie to męczyło!) to tak. Ale w przypadku siarki to niemożliwe żeby zapełniony został 4s, prawda?

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości