Przygotowania do matury 2013

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
Awatar użytkownika
Passiflora
Posty: 1469
Rejestracja: 2 lip 2012, o 17:42

Re: przygotowania do matury 2013

Post autor: Passiflora »

Jedźcie, jedźcie będzie fajnie

Awatar użytkownika
MsHannah
Posty: 294
Rejestracja: 18 lis 2011, o 20:33

Re: przygotowania do matury 2013

Post autor: MsHannah »

Sluchajcie, mam zadanie odroznic benzen od 2,3-dimetylobutenu. Odczynniki do wyboru: KMnO4, KBr, KOH. Czy gdy wybiore KMnO4 i napisze, ze w przypadku alkenu wytraci sie brunatny osad MnO2 a w przypadku benzenu nie zajdzie reakcja to bedzie dobrze? Czy powinnam wybrac cos innego?
Dawidfw
Posty: 30
Rejestracja: 17 lip 2012, o 09:27

Re: przygotowania do matury 2013

Post autor: Dawidfw »

Witam, mam pytanie

Jakie polecacie testy maturalne do chemii i biologii? Nie chodzi mi o zbiór zadań, ale o typowe testy maturalne, jakie można dostać pisząc maturę.
Skończyłem już w sumie przerabiać biologię, dalej rozwiązuje ćwiczenia, ale chciałbym przy okazji rozwiązać sobie testy, aby sprawdzić jaki jestem dobry

No i właśnie.Naszły mnie straszne obawy, że się kurde nie dostane Rozwiązywałem dziś maturę z biologii i chemii i tylko po ok. 50%. W sumie do matur jeszcze 8 miesięcy, ale strach jest. Tym bardziej, że na kiermaszu książek widziałem koleżanki z bio-chemu i ilość książek z których korzystały była ogromna. Tym bardziej się zastanawiam, czy ja, skromny mat-fizowiec mają zaledwie książki operona. Villeego, witowskiego do biologii i personę do biologii i chemii moge na cokolwiek liczyć:(

RATUNKU !
lith
Posty: 3117
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 22:49

Re: przygotowania do matury 2013

Post autor: lith »

Ilością książek ciężko jest podbić sobie wynik z matury
Lunette
Posty: 421
Rejestracja: 30 lip 2011, o 19:41

Re: przygotowania do matury 2013

Post autor: Lunette »

MsHannah pisze:Sluchajcie, mam zadanie odroznic benzen od 2,3-dimetylobutenu. Odczynniki do wyboru: KMnO4, KBr, KOH. Czy gdy wybiore KMnO4 i napisze, ze w przypadku alkenu wytraci sie brunatny osad MnO2 a w przypadku benzenu nie zajdzie reakcja to bedzie dobrze? Czy powinnam wybrac cos innego?
Dobry pomysł, żeby użyć nadmangananiu, natomiast chyba nie można napisać, że z benzenem reakcja nie zajdzie, bo z tego co się orientuję to zajdzie, tylko mangan w soli zmieni stopień utlenienia, ale nie powstanie osad.

Chociaż chyba źle mi się wydaje bo w żadnej książce nic nie ma, w internecie podobnie. Chyba więc racja jest po Twojej stronie
dermatogen
Posty: 492
Rejestracja: 20 cze 2008, o 13:44

Re: przygotowania do matury 2013

Post autor: dermatogen »

MsHannah pisze:Sluchajcie, mam zadanie odroznic benzen od 2,3-dimetylobutenu. Odczynniki do wyboru: KMnO4, KBr, KOH. Czy gdy wybiore KMnO4 i napisze, ze w przypadku alkenu wytraci sie brunatny osad MnO2 a w przypadku benzenu nie zajdzie reakcja to bedzie dobrze? Czy powinnam wybrac cos innego?
Twoja propozycja jest w porządku - benzen nie reaguje z KMnO4 i w tym przypadku obserwacja to brak zmiany (fioletowego) zabarwienia roztworu. Powinnaś chyba doprecyzować, że reakcja ma zachodzić w środowisku wodnym (z odczynników można by jeszcze dobrać KOH, a wtedy otrzymalibyśmy inne zabarwienie).
Awatar użytkownika
Collo
Posty: 1761
Rejestracja: 26 gru 2009, o 08:33

Re: przygotowania do matury 2013

Post autor: Collo »

Lunette pisze: Czy ktoś z was jedzie na salon maturzystów w tym roku?
Ja salony mam w piątek w Wawie na Politechnice Warszawskiej. Pewnie wyniosę z nich tylko informator maturalny Perspektyw, setkę gratisowych długopisów i ulotek, ale myślę, że i tak warto jechać, bo to tak naprawdę ostatnia klasowa wycieczka (poza pielgrzymką do Częstochowy)
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: przygotowania do matury 2013

Post autor: Giardia Lamblia »

dermatogen pisze:
MsHannah pisze:Sluchajcie, mam zadanie odroznic benzen od 2,3-dimetylobutenu. Odczynniki do wyboru: KMnO4, KBr, KOH. Czy gdy wybiore KMnO4 i napisze, ze w przypadku alkenu wytraci sie brunatny osad MnO2 a w przypadku benzenu nie zajdzie reakcja to bedzie dobrze? Czy powinnam wybrac cos innego?
Twoja propozycja jest w porządku - benzen nie reaguje z KMnO4 i w tym przypadku obserwacja to brak zmiany (fioletowego) zabarwienia roztworu. Powinnaś chyba doprecyzować, że reakcja ma zachodzić w środowisku wodnym (z odczynników można by jeszcze dobrać KOH, a wtedy otrzymalibyśmy inne zabarwienie).
Biorąc pod uwagę tegoroczne zadanie maturalne - trzeba było wybrać etanolowy roztwór fenoloftaleiny + WODĘ (mnóstwo osób o tym zapomniało - chyba słowo roztwór namieszało w głowach ), polecałbym zawsze brać pod uwagę środowisko reakcji. Nienapisanie (aq), lub brak słowa woda może tak na dobrą sprawę przesądzić o tym czy dostanie się punkt lub też nie. A każdy przecież jest na wagę złota
ninka2510
Posty: 15
Rejestracja: 8 lip 2012, o 18:44

Re: przygotowania do matury 2013

Post autor: ninka2510 »

mam problem z 2 zad. z witka mam nadzieje że znajdzie się ktoś kto mi pokaże jak je rozwiązać

1.
5 g wodorotlenku potasu dodano do 20% roztworu KOH. Ile gramów 28% roztworu tego wodorotlenku otrzymano ?

2.

0,5 mola NaNO3 dodano do roztworu5% tej soli. Ile gramów 20% roztworu tej soli można otrzymać?
Awatar użytkownika
Passiflora
Posty: 1469
Rejestracja: 2 lip 2012, o 17:42

Re: przygotowania do matury 2013

Post autor: Passiflora »

Najpierw pokażę jak rozwiązać zadanie 1
Ja najbardziej lubię rozwiązywać takie zadanka metodą z kubełkami (poniżej obrazek).
1.JPG
5*100 + 20x = 28(5+x)
500 + 20x = 140 + 28x
500 - 140 = 28x - 20x
360 = 8x
x = 45 [g]
Odp. Otrzymano 50g wodorotlenku (bo 5+x=45+5=50)
Awatar użytkownika
Passiflora
Posty: 1469
Rejestracja: 2 lip 2012, o 17:42

Re: przygotowania do matury 2013

Post autor: Passiflora »

ninka2510 pisze:0,5 mola NaNO3 dodano do roztworu5% tej soli. Ile gramów 20% roztworu tej soli można otrzymać?
Drugie zadanie analogicznie.
Tylko najpierw musisz sobie wyliczyć ile gram ma 0,5 mola NaNO3
Przemeqq
Posty: 811
Rejestracja: 30 wrz 2007, o 16:40

Re: przygotowania do matury 2013

Post autor: Przemeqq »

Może przydałyby się wam też odpowiedzi z wytłumaczeniem do Witka, gdzieś mam zakopane
ninka2510
Posty: 15
Rejestracja: 8 lip 2012, o 18:44

Re: przygotowania do matury 2013

Post autor: ninka2510 »

dziękuje za pomoc
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości