Wgląd do matury - odwoływanie się od wyniku

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
pieczara07
Posty: 432
Rejestracja: 29 cze 2011, o 23:53

Re: Wgląd do matury - odwoływanie się od wyniku

Post autor: pieczara07 »

Piotrr, Nie przesadzaj A co w tym dziwnego? Nie każdy chce być lekarzem
Awatar użytkownika
Karolajn18
Posty: 616
Rejestracja: 24 sty 2010, o 20:08

Re: Wgląd do matury - odwoływanie się od wyniku

Post autor: Karolajn18 »

Piotrr, niestety zadnych dodatkowych punktow nie dostalam, ale i tak uwazam, ze prace mi ocenili na korzysc. Biologia byla dla mnie totalnym zaskoczeniem, bo te odp, ktore myslalam, ze mam zle mialam dobrze, a te, ktorych bylam 100% pewna mialam zle / porownywalam odp z kluczem i nie mam pojecia jak oni oceniaja. z kolei z chemii, jakbym ja oceniala siebie wg klucza to dalabym sobie jeden punkt mniej poza tym, nie wiem jak w innych miastach, ale w oke we wroclawiu bylo calkiem sympatycznie, nie bylo wrednych osob, nikt nie patrzyl na mnie krzywo
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Wgląd do matury - odwoływanie się od wyniku

Post autor: Giardia Lamblia »

W OKE Jaworzno również bardzo miło. Przypadkowo zostawiłem dowód osobisty, to 5 minut później już Pan zadzwonił, że może odesłać pocztą. 2 dni później dowód przyszedł.

Sam wgląd również nie był w żaden sposób stresujący. Tak, siedział przede mną Pan, ale w ogóle nawet nie zwracał uwagi na to co piszę - jak zauważył, że już 2 kartkę zapisuje, to tylko zapytał się czy będę chciał rozmawiać ze specjalistą. Pani z biologii przed podejściem do mnie już była obeznana z moją pracą i wyjaśniła mi wszystkie wątpliwości. Niestety nie udało się wyskrobać żadnego punktu, ale nie mógłbym powiedzieć, żeby to była wina kogokolwiek poza mną . Pomimo braku punktowych korzyści wyniosłem kilka cennych nauk (może nieznacznych, ale na pewno na plus!).

Z chemii uważam, że dostałem za dużo punktów, dlatego nie chciałem już nawet ruszać tej pracy

Nie pozostaje już nic innego jak brać się do rozwiązywania zadań oraz powtórek materiału.
Awatar użytkownika
josieniek
Posty: 214
Rejestracja: 8 maja 2012, o 15:09

Re: Wgląd do matury - odwoływanie się od wyniku

Post autor: josieniek »

ja jutro mam zamiar wysłać podanie do OKE Gdańsk, ale nie wiem czy tam nie trzeba osobiście, żadnej informacji na stronie nie znalazłam. zaryzykuję i wyślę, ale jakby ktoś miał jakieś info to byłabym wdzięczna
Awatar użytkownika
josieniek
Posty: 214
Rejestracja: 8 maja 2012, o 15:09

Re: Wgląd do matury - odwoływanie się od wyniku

Post autor: josieniek »

okej, już wiem, że można wysłać
Awatar użytkownika
[Aspiryna]
Posty: 120
Rejestracja: 14 lis 2009, o 13:49

Re: Wgląd do matury - odwoływanie się od wyniku

Post autor: [Aspiryna] »

To ja jeszcze się podzielę swoimi spostrzeżeniami, może się komuś przyda.

Byłem na dwóch wglądach w OKE Poznań (tylko z chemii). Na pierwszym znalazłem niepoliczony pkt w jednym zadaniu. To napisałem to podanie, żeby mi jeszcze raz sprawdzili, ale nim je dałem to poszedłem na jeszcze jeden wgląd (bo miałem wątpliwość, czy jednego mi nie uznali niesłusznie (na moją korzyść), i jakby teraz sprawdzali od nowa pracę, to mógłbym na minus wyjść (wtedy jeszcze nie wiedziałem, że mimo wszystko nie da się wyjść na minus - NIGDY NIE ZMIENIAJĄ ŚWIADECTWA, PO TO, ŻEBY OBNIŻYĆ WYNIK)). No i dałem później to pismo, żeby sprawdzili całą pracę od nowa. No to po tygodniu dostałem pismo, że owszem, dodali mi ten niepoliczony punkt, ale odejmują 2 punkty za inne zadanie. Jeszcze łamagi dodali mi premiumowy punkt (za zadanie, o które pytałem na wglądzie, a babka powiedziała, że jest ewidentnie źle, i że po co w ogóle pytam. żal), oczywiście po, to żeby mi psychologicznie wyrównać.
No to się wkurzyłem i skontaktowałem się z trzema chemiczkami (jedna z tytułem profesora, a jedna Pani egzaminatorka). Wszystkie powiedziały, że nie powinni tych dwóch punktów odjąć. Napisałem więc odwołanie do CKE. Pismo pisałem długo, mądrze powołałem się na ustawę z ich strony (jako, że egzaminatorka z innego województwa powiedziała, że jest dobrze, to to była ustawa o równości oceniania przez różne OKE, coś takiego). Efekt? Po tygodniu dostałem list, że po powołaniu specjalnej komisji eksperckiej jednak uznają mi to zadanie i dostaję w efekcie 2 punkty więcej (3%)
W moim przypadku to była kwestia dostania się na medycynę, także udało się.

Jak już będziecie szturmować na CKE to piszcie mądrze, wydaje się, że to podstawa.

A niekompetencja OKE Poznań jest poniżej wszelkiej krytyki. W wakacje (jak będę miał kilka wolnych chwil) planuję się z kolegą tym zająć poważnie, tzn. napisać jakiś materiał do jakiejś gazetki (m.in. na podstawie tego tematu), bo to jest żałosne i każdy o tym wie, a maturzyści się dają robić w bambuko. Jeśli ktoś chce pomóc to pisać PW.
I jedno pytanie: Jestem prawie pewien, że to plotka, ale żeby to całkowicie rozwiać (słyszałem od vice-dyrektorki mojego liceum): To nieprawda, że od przyszłego roku będzie całkowity zakaz wglądu do matury i odwołania się od jej wyniku?
Awatar użytkownika
Buniaaaa
Posty: 493
Rejestracja: 12 paź 2009, o 16:52

Re: Wgląd do matury - odwoływanie się od wyniku

Post autor: Buniaaaa »

Przeczytałam wątek od dechy do dechy i mam parę pytań

Zastanawiam się, czy nie pojechać na wgląd do matury z chemii i z biologii. Jestem z OKE Kraków. Z tego co zrozumiałam, po umówieniu się na wgląd egzaminatorzy ponownie sprawdzają moją maturę z tych przedmiotów, po czym kontaktują się ze mną i podają czy wynik się zmienił, czy nie, i następnie, jeśli chcę, umawiają się ze mną na konkretny termin wglądu. Tylko czy na pewno nie obniżą mi moich wyników? Spokojnie mi one starczą, żebym się dostała tam gdzie chcę, nie jest to jakaś sprawa życia i śmierci, ale z drugiej strony jakby mi mieli obniżyć to lepiej tam nie jechać Nie chcę toczyć wojny z OKE o punkty, chciałabym tylko żeby jakaś druga osoba przejrzała moje matury, gdyż po wynikach mam lekki niesmak, w szczególności jeśli chodzi o biologię
tylebyłodni
Posty: 57
Rejestracja: 16 lip 2012, o 16:16

Re: Wgląd do matury - odwoływanie się od wyniku

Post autor: tylebyłodni »

Bunia, jeśli dostaniesz sie tam gdzie chcesz to bez sensu tracic czas i zajmować kolejke ludziom dla ktorych jednak to bedzie sprawa zycia i smierci. A jeszcze nie daj boże zmienia klucz i innym zaczna obnizac.
Awatar użytkownika
Buniaaaa
Posty: 493
Rejestracja: 12 paź 2009, o 16:52

Re: Wgląd do matury - odwoływanie się od wyniku

Post autor: Buniaaaa »

Tu nie chodzi o to, czy zajmę komuś kolejkę, czy nie - każdy ma prawo do wglądu do matury. Wolę wiedzieć co jest nie tak, a jeśli nie zobaczę tych matur do grudnia, to już nigdy się nie dowiem,co było zle. Gdybym miała wyższe wyniki istniałaby opcja, że dostanę się do miasta bliżej domu, lub do takiego,gdzie mam mieszkanie, więc koszty mojego studiowania diametralnie by się zmniejszyły. Decyzję, czy pojechać, czy nie, podejmę sama. Pytam tylko o to, czy moje wyniki, które widnieją na moim świadectwie dojrzałości mogą ulec zmianie na moją niekorzyść po powtórnym sprawdzeniu matury przez egzaminatora, bez odwoływania się o punkty. Podkreślam, że chodzi o OKE Kraków.

Aha, i jakim cudem fakt ze ktos ponownie sprawdzi moja mature ma wplynac na to ze ulegnie zmianie ogolnopolski klucz i wszyscy straca punkty ktore uzyskali? Magia.
Awatar użytkownika
monson
Posty: 61
Rejestracja: 11 mar 2013, o 13:19

Re: Wgląd do matury - odwoływanie się od wyniku

Post autor: monson »

Bunia, w tamtym roku mój kolega był przekonany, że pominęli mu zadanie, złożył wniosek o wgląd i dodali mu punkty. zajęło to może kilka dni i przed ogłoszeniem list miał nowe świadectwo. historia z OKE Kraków.
Awatar użytkownika
monson
Posty: 61
Rejestracja: 11 mar 2013, o 13:19

Re: Wgląd do matury - odwoływanie się od wyniku

Post autor: monson »

Bunia, i nie pogorszą się na pewno. to ja wiem z własnego doświadczenia z zeszłego roku
aniulka019
Posty: 77
Rejestracja: 2 lut 2013, o 12:50

Re: Wgląd do matury - odwoływanie się od wyniku

Post autor: aniulka019 »

Myślę, że oglądać warto zawsze Sama oglądałam rok temu biologię, nic mi to nie dało poza stwierdzeniem, że egzaminatorka MUSIAŁA mieć okres sprawdzając moją pracę. Ale jakoś sumienie miałam czystsze. Ale znam kilka przypadków w których podwyższono punktacje obniżyć NIE MOGĄ, także spokojnie. W OKE Łódź sama procedura oglądania jest dość szybka i przyjemna.
tylebyłodni
Posty: 57
Rejestracja: 16 lip 2012, o 16:16

Re: Wgląd do matury - odwoływanie się od wyniku

Post autor: tylebyłodni »

Bunia, wiec po co piszesz ze nie jest to dla ciebie takie wazne. I nie napisalam ze wszystkim zmienia punktacje (MAGIA!) tylko jesli tobie uwzglednia to co bylo zle, to moga sie potem sugerowac Twoimi odpowiedziami i innym nie uwzgledniac tego co mieli dobrze.(jesli sie odwolają) Co do obnizenia wyniku to znam przypadki w ktorych jednak odjeli jeden czy 2 punkty. Ale jesli tak bardzo boli Cie ta niesprawiedliwosc to jak najbardziej masz prawo do sprawdzenia tego. I jesli oczekujesz ze od kazdego uslyszysz(przeczytasz): IDZ WALCZ O SWOJE! to przykro mi ale ode mnie nie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości