Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Forum dla uczniów przygotowujących się do olimpiady biologicznej. Zadania, testy, przykładowe prace badawcze. Wymiana informacji i wiedzy biologicznej.
Hamletka
Posty: 10
Rejestracja: 22 lut 2012, o 14:49

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Hamletka »

Witam (:
Obserwacje mojej sałaty czas już kończyć, więc mam do Was kilka pytań/próśb i byłabym bardzo wdzięczna, gdyby ktoś zechciał odpowiedzieć.

Temat to Wpływ odległości nasion i głębokości zasiewu oraz stopnia aeracji gleby na szybkość i ilość kiełkowania nasion sałaty".

1)Czy macie może jakieś propozycje piśmiennictwa?
Ciężko mi znaleźć coś opisującego np zależności między kiełkowaniem nasion a aeracją gleby, tak samo z głębokością i odległościami.
2)Czy zjawisko konkurencji wewnątrzgatunkowej tłumaczy problemy rozwoju nasion posianych blisko siebie, zwłaszcza tych głęboko?
3)Czy w tak sformułowanym temacie wskazane będą analiza wielkości i wyglądu poszczególnych części (korzenie, liście) roślin?
4)Ad trójki. Mam zamiar porównać wygląd roślin, tylko waham się - które porównywać. Umieścić na zdjęciu przedstawiciela każdej gleby i po prostu krótko opisać, co która ma? A może partiami, np osobno małą i dużą aerację, osobno różne głębokości i odległości. Tylko czy takie rozbijanie ma sens?
5)Ad 3 i 4 czy mam porównywać największe, najokazalsze rośliny o największej liczbie liści -z każdej skrzynki? Czy dokonać takiego samego przeglądu najmniejszych?

Kurczę, sporo tego wyszło. Ale nie bardzo mam do kogo się zwrócić, jestem pełna wątpliwości i nie chcę niczego teraz zepsuć -wykopać rośliny i nie wiedzieć, co z nimi robić. Także z góry dziękuję za każdy odzew
3backup
Posty: 18
Rejestracja: 8 mar 2012, o 17:59

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: 3backup »

Witam - mam problem bo do olimpiady biologicznej potrzebuje 2 odczynnikow Ca(NO3)2 i Ca3(PO4)2 i nie mam pojecia skad je wziasc potrzbeuje kilka gram (po 15 każdej) do sporzadzenia pozywki knoppa i szczerze zalezy mi na czasie - jest ktos kto moglby mi pomoc? Z gory dziekuje
Awatar użytkownika
sylwucha010
Posty: 585
Rejestracja: 5 maja 2009, o 19:35

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: sylwucha010 »

a może spróbuj u chemików w szkole?
3backup
Posty: 18
Rejestracja: 8 mar 2012, o 17:59

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: 3backup »

Własnie to co bylo to juz wzialem i zostaly mi 2 skladniki
Kacia1001
Posty: 55
Rejestracja: 24 mar 2012, o 15:48

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Kacia1001 »

Cześć, mam do Was prośbę.
Właśnie jestem w trakcie pisania pracy badawczej i jedyne, co teraz mnie martwi, to jak ją graficznie złożyć, żeby dało się to wydrukować i jakoś wyglądało. W jakich programach tworzyliście swoje prace? Nie bardzo umiem obchodzić się z czymkolwiek innym niż Word, a i tu mam problem, żeby rozłożyć tekst na te 9 stron, a żeby wyglądało jak plakat, a nie pojedyncze kartki z dziwnymi przerwami w środku. Jak wy sobie z tym radziliście?
Awatar użytkownika
19devil94
Posty: 119
Rejestracja: 8 gru 2011, o 15:58

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: 19devil94 »

Ja swoją pracę robiłam w Wordzie. Spokojnie nie trzeba jakichś super wymyślnych programów aby to miało ręce i nogi. Najważniejsze żeby wszystko było tak jak w regulaminie (tzn czcionka, odstępy, marginesy itd.) Jeżeli nie możesz tego zmieścić poustawiaj wszystko maksymalnie jak można. Też miałam taki problem zwłaszcza ze zmiesczeniem działu materiały i metody. Dało jakoś radę, mnie np pomogła trochę nauczycielka od technologii informacyjnej w szkole. Wbrew pozorom jednak szata graficzna jest bardzo ważna i nie można sobie jej odpuścić.
Radzę się uzbroić w żelazny zapas papieru do drukarki . Mnie najciekawiej drukowało się te trzy strony tytułowe. masakra
Dobrze jest sobie przystawić wydrukowane kartki do takiego dużego kalendarza jak plakat. U mnie polegało to na metodzie prób o błędów

Pozdrawiam i życzę miłego pisania
Hamletka
Posty: 10
Rejestracja: 22 lut 2012, o 14:49

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Hamletka »

Hm wydaje mi się, że zadałam za dużo pytań na jeden raz. Skupię się może na tych najważniejszych - Czy zjawisko konkurencji wewnątrzgatunkowej tłumaczy problemy rozwoju nasion posianych blisko siebie? Ze względu na to, że nasiona walczą ze sobą o przetrwanie, pożywienie i substancje odżywcze? Czy poprawny jest wniosek, iż można zaobserwować zjawisko konkurencji, a rośliny rosnące w zagęszczeniu, muszą konkurować? Na skutek konkurencji wew rośliny zmuszone są do rywalizacji o zasoby środowiska w tym przypadku chyba głównie o dostęp światła?
A nasionom posianym głęboko zabrakło materiałów zapasowych do wybicia się na samą górę, prawda? Kurczę, moja znajomość tematu roślinnego Gdyby ktoś zechciał rozwiać tylko te wątpliwości.
Michelle
Posty: 43
Rejestracja: 13 paź 2008, o 20:45

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Michelle »

Mam pytanie. Badam wpływ wyciągów z alg i grejpfruta na kiełkowanie soczewicy. Wyniki próbek podlewanych algami są zbieżne z wynikami próby kontrolnej, natomiast u nasion soczewicy podlewanych wyciągiem z grejpfruta najszybciej popękały łupiny nasienne i pojawiły się kiełki. Na obecnym etapie kiełki wszystkich trzech prób mają zbliżoną długość i wykiełkowała ich praktycznie taka sama liczba. Czy taka obserwacja może być podstawą do napisania pracy? Czy może jest to zbyt mało na porządną dyskusję?
Eilhart
Posty: 2
Rejestracja: 31 lip 2012, o 15:40

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Eilhart »

Macie jakieś zdjęcia w pracy, jeśli tak to ile? Nie mam na nie za bardzo miejsca i te które mam zrobione nie przedstawiają zbyt wiele, ale nie wiem czy praca bez zdjęć ma jakikolwiek sens
Jannx
Posty: 368
Rejestracja: 12 sty 2011, o 16:15

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Jannx »

Ja daje tylko mapkę. Może dwie. Ale jeśli zdjęcia mają naprawde jakieś tam znaczenie dla twojej pracy to możesz dać,a jesli to tak tylko dla ładnego wyglądy to ja bym miejsca nie marnował. W sumie zależy jaki temat
bioman
Posty: 718
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 18:08

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: bioman »

Czy dzieje się tragedia, jeśli MATERIAŁY I METODY przekraczają 2 strony?
pawel17041995
Posty: 214
Rejestracja: 23 wrz 2011, o 17:26

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: pawel17041995 »

raczej tak, bo na materiały i metody przeznaczona jest tylko jedna strona, a czy może być,że wyniki przekraczają dwie strony, dokładniej wyjeżdżam 5 linijek na dyskusję?
Hellades
Posty: 112
Rejestracja: 30 lip 2010, o 00:18

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Hellades »

bioman pisze:Czy dzieje się tragedia, jeśli MATERIAŁY I METODY przekraczają 2 strony?
Tak, zdecydowanie za dużo.
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości