przystosowania erytrocytów do przenoszenia tlenu

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
lemonka23
Posty: 135
Rejestracja: 12 sie 2012, o 18:00

przystosowania erytrocytów do przenoszenia tlenu

Post autor: lemonka23 »

chodzi mi głównie o kwestię jądra i mitochondriów- a raczej ich braku.


pozbawienie jądra zmniejsza ich metabolizm, czy pozbawienie jądra i mitoichondriów?

bo samo pozbawiebnie mitochondriów prowadzi do oddychanai betlenowego tak?
cordis
Posty: 601
Rejestracja: 26 mar 2012, o 13:06

Re: przystosowania erytrocytów do przenoszenia tlenu

Post autor: cordis »

Erytrocyty są wtórnie bezjądrzaste czyli utraciły jądro kosztem własnego metabolizmu,
można powiedzieć że brak mitochondriów uniemożliwia przeprowadzanie przez erytrocyty procesu oddychania tlenowego w związku z tym ograniczają one zużycie tlenu na własne potrzeby - spadek metabolizmu

Ponadto brak tych organelli pozwala na lepsze wypełnienie erytrocytu hemoglobiną której funkcji chyba nie trzeba tłumaczyć

Aby znaleźć odpowiedź na to pytanie wystarczyło by użyć tylko wyszukiwarki google


Na tym forum temat erytrocytów był już wiele razy poruszany
Wystarczy poszukać
lemonka23
Posty: 135
Rejestracja: 12 sie 2012, o 18:00

Re: przystosowania erytrocytów do przenoszenia tlenu

Post autor: lemonka23 »

tak wiem,m że był poruszany wiele razy, nawet przeglądęłam chyba większośc jak nei wszytskei przed napisaniem posta.
chodziło mi raczej o coś innego:
w erytro brak jądra uniemozliwia wytworzenie enzymów i reagentów potrzebnych do przeprowadzenia normalnej komorce enzymów i reagentów niezbędnych do przeprowadzenia glikolizy i cyklu Krebsa.
nie wiem tylko jak dokładniej zawrzec odpowiedź, ale to chyba masło maslane, czy:
brak jądra powoduje utrate własnego metabolizmu czy brak jądra i mitochondriów- jezeli przez metabolizm rozumeić oddychanie komórkowe to chyba obu.
choć czytałam, że erytro ma jakiś tam metabolizm bo mają - czerpią energię z procesu glikolizy.

ale wydaje mi się, że po prostu utrudniam sobie życie, z powodu misz maszu i plątaniny różnych źródeł pomocniczych w głowie
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 2 gości