Którego psiaka wybrać? ON

Aldona159
Posty: 2
Rejestracja: 27 wrz 2012, o 20:12

Którego psiaka wybrać? ON

Post autor: Aldona159 »

Witam, mam do wyboru 2 psy ON, oba 2-latki, pochodzą z tego samego miotu. Wychowywały się razem, jednak nie mam warunków, żeby zabrać oba (mam już w domu 1 ON). Ogólnie są łagodne, przy wejściu do klatki potrafią człowieka zalizać na śmierć:). Starszy ma pozycję dominującą względem drugiego, jest bardzo żywy (posądzany o ADHD ) młodszy z kolei jest taką cichą wodą, jak to określa właściciel. Oba nie lubią dzieci i psów, jednak ten młodszy jest w stosunku do obcych psów bardziej agresywny.
Planuję psiaka zabrać na tresurę i w związku z tym, wydaje mi się, iż ten młodszy może być lżejszy w ułożeniu, skoro od małego ma wpojoną pozycję podporządkowania. Jednak niepokoję się o jego zachowanie względem mojego starszego psa, skoro nie do końca wiadomo, czego się po nim spodziewać.
Doradźcie proszę, każda opinia będzie cenna.
Awatar użytkownika
zoo_
Posty: 2101
Rejestracja: 13 maja 2011, o 15:25

Re: Którego psiaka wybrać? ON

Post autor: zoo_ »

To nie jest pytanie na forum biologiczne. To nie jest pytanie na żadne forum.

To Ty musisz zdecydować, którego psa wybrać biorąc pod uwagę własne predyspozycje oraz to, co możesz psu zaoferować i czego od niego wymagasz.

Takie jedno pytanko na myślenie - jak możesz uważać, że młodszy jest bardziej podporządkowany, skoro wykazuje cechy agresji?
No i nie rozumiem za bardzo tego podziału na starszego i młodszego skoro są z jednego miotu, wytłumacz proszę

Z relacją Twoj pies - nowy pies za dużo nie zdziałasz, możesz zabrać nowego onka do siebie i zobaczyć jak zareagują, ale to może być mylne, ponieważ przyzwyczajanie się zwierząt do siebie może trwać nawet tygodniami czy miesiącami. Ale zawsze jakiś obraz to daje.

Aha i nie ma czegoś takiego jak hierarchia w stadzie u psów - u wilków tak ale nie u psów. W związku z tym nieważne którego psa weźmiesz każdy będzie nadawał się do szkolenia. Pamiętaj jednak aby wybrać koniecznie szkołę/behawiorystę gdzie szkolenie będzie oparte na pozytywnym szkoleniu, wzmacnianiu komend nagrodami, gdzie nie będą używane kolczatki, obroże z prądem, a egzekwowanie polecenia nie będzie polegało na szarpaniu smyczą.
Aldona159
Posty: 2
Rejestracja: 27 wrz 2012, o 20:12

Re: Którego psiaka wybrać? ON

Post autor: Aldona159 »

Dobrze zdaję sobie z tego sprawę, że nikt nie wybierze za mnie. Ciekawa jestem tylko tego, jakie zdanie mają inni, może bardziej doświadczeni posiadacze dużych psów, a najlepiej owczarków.

Są z jednego miotu, ale urodzić się musiały w kolejności, z natury rzeczy. Starszy jest odrobinę większy, ma wiecznie sterczące uszy, czego nie można powiedzieć o drugim. Młodszy ustępuje starszemu, który gryzieniem/szczekaniem przywołuje go do porządku. Jednak właściciel mówi, że jak młodszy ma już dość, to i też czasem potrafi się odgryźć.

Piszesz, że nie ma hierarchii u psów. Jeśli jest kilka osobników, zawsze wystąpi jakaś zależność między nimi, która uporządkuje zachowania względem siebie. Tak samo z właścicielem. A wydaje mi się (może mylnie, biorę to na logikę), że pies który od zawsze był dominujący, może być cięższy do ułożenia niż ten przyzwyczajony do uległości. No chyba, że stosunki między psami nie mają nic do stosunków z istotą w postaci człowieka:).

Interesują mnie tylko szkolenia pozytywne. Nie mogę w ogóle pojąć, jaki człowiek może chcieć stosować elektryczną obrożę na zwierzaka i kto to wymyślił -.-
Awatar użytkownika
zoo_
Posty: 2101
Rejestracja: 13 maja 2011, o 15:25

Re: Którego psiaka wybrać? ON

Post autor: zoo_ »

W takim razie skoro chcesz stosować metodę pozytywną to wybij sobie z głowy słowo hierarchia i dominacja", bo na tym się głównie opierają metody awersyjne, w których używa się m.in. kolczatek czy obroży elektrycznych.


Jest różnica między ustaloną hierarchią a zwykłymi cechami charakteru. Trzeba też znać pojęcie hierarchii u zwierząt.
To tak jak u ludzi - jeden jest bardziej uległy, prędzej ustąpi, drugi za wszelką cenę będzie argumentował swoje stanowisko.
A i pies z człowiekiem stada nie tworzy, więc wszelkie teorie na temat jedzenia przed psem, przechodzenia przez drzwi przed psiakiem to bzdury
Awatar użytkownika
ojeja
Posty: 39
Rejestracja: 29 lis 2009, o 20:17

Re: Którego psiaka wybrać? ON

Post autor: ojeja »

a ja tak z innej beczki zapytam - Co sądzisz, jakie jest twoje zdanie odnośnie kastracji/sterylizacji psów?
Awatar użytkownika
zoo_
Posty: 2101
Rejestracja: 13 maja 2011, o 15:25

Re: Którego psiaka wybrać? ON

Post autor: zoo_ »

ojeja, nie wiem czy to pytanie kierowane do mnie, ale i tak odpowiem
Kastracja jak najbardziej na tak, ponieważ wiąże ze sobą same plusy. Wydaje mi się, że jak ktoś jest tym zainteresowany to nie jest to trudny temat, no ale:
zacząć można chociażby od ilości psów (kotów też się to tyczy, ale skupmy się na psach) w schroniskach czy na ulicach. Na cholerę pomnażać coś, czego jest aż nadto.
Nie uznaję historii typu pilnuję swojej suki - można nawet nie wiedzieć gdzie i kiedy suka czmychnęła przez uchylone drzwi lub furtkę albo zerwała się ze smyczy/wysunęła z obroży. W dodatku większość psów nie jest odpowiednio wyszkolona tak, by powracać na zawołanie właściciela. Suka podczas cieczki, dwór, mnóstwo zapachów, psy. już widzę jak wraca 8 )
Innych historii typu mam chętnych na szczeniaczki po mojej suczce", moja suka jest taka cudowna, fajnie mieć więcej takich również nie uznaję
Psów do adopcji jest bez liku, mieszańce, w typie, a nawet i rodowodowe rasowce. Do koloru do wyboru mówiąc trochę przedmiotowo. Poza tym trzeba się znać na genetyce żeby móc ocenić jakie to szczenięta urodzą się po skrzyżowaniu dwóch psów, logiczne chyba.

No i w końcu drugi aspekt - zdrowie. Najważniejsze.
Nowotwór dróg rodnych, listwy mlecznej, ropomacicze - zwłaszcza ta ostatnia, to nie są rzadkie choroby. W przypadku ropomacicza liczy się czas, a właściciele nie zawsze są w stanie szybko je zauważyć - zwłaszcza w przypadku tzw. ropomacicza zamkniętego".

Jedyny minus jaki mogę podać to jest niestety podatność na nadwagę. Niektórzy uważają, że to bzdura, jednak z doświadczenia i obserwacji mogę powiedzieć, że niestety niekoniecznie. Moja hipoteza jest prosta: podczas cieczki/rui zmniejsza się apetyt, samo przystosowanie organizmu do rozmnażania się pochłania sporo energii, dodatkowo pobudzenie psa, u suk ciąża i okres laktacji - jak zabierzemy to wszystko to pies ma prawo przytyć. Jednak wystarczy dbać o jakość i ilość jedzenia oraz o odpowiednią dawkę ruchu, żeby sobie z tym problemem poradzić (czyli właściwie to samo co i przed kastracją).

No i jeszcze ostatnia kwestia - znaczenie terenu, niestety nie tylko samce potrafią osikać meble
Awatar użytkownika
ojeja
Posty: 39
Rejestracja: 29 lis 2009, o 20:17

Re: Którego psiaka wybrać? ON

Post autor: ojeja »

nie, nie zadałam pytania tobie zoo tylko Aldonie. No ale skoro odpowiedziałaś trudno
Awatar użytkownika
zoo_
Posty: 2101
Rejestracja: 13 maja 2011, o 15:25

Re: Którego psiaka wybrać? ON

Post autor: zoo_ »

Cóż, mój post był ostatni, więc na przyszłość lepiej taguj
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości