zadanie ze stechiometrii

Dyskusje dotyczące szerokiego spektrum zagadnień z dziedziny chemii, a w szczególności jej podstaw, zmierzających do zrozumienia prostych relacji chemicznych
kamkam1994
Posty: 1
Rejestracja: 27 wrz 2012, o 15:17

zadanie ze stechiometrii

Post autor: kamkam1994 »

Witam, mam problem z zadaniem 2.81 z rozszerzonego pazdry.

ile moli siarki jest zawarte w siarczku glinu (AL2S3)

robiłem to zadanie tak:



1(mol)-96g (masa siarki)
x - 75


i to jest zła proporcja, ale czy moze mi ktos powiedziec po co w tej dobrej proporcji brac mase siarczu glinu a nie mase samej siarki ?

150 g - 3 mole siarki
75 g - x



Bo na przyklad w zadaniu 2.79. .Oblicz ile gramów sodu jest zawarte w 0,4molach tlenku sodu(Na2O)?

obliczylem sobie tak:
1 mol tlenku - 46 g sodu
0,4 mola - x


i tu mi wszystko gra. Chce sie dowiedziec dlaczego w zadaniu 2.81 bralismy 3 mole i liczylismy mase calego zwiazku a nie jak w zadaniu 2.79 tylko jednego pierwiastka i to przedstawic jako 1mol
Awatar użytkownika
NYR
Posty: 336
Rejestracja: 15 maja 2011, o 13:18

Re: zadanie ze stechiometrii

Post autor: NYR »

Poknociłeś zupełnie zadanie, proporcja powinna wyglądać prawidłowo tak jak napisałeś za 2 razem, czyli:

150 g Al2S3 - 3 mole S
75 g Al2S3 - x i x=1.5 mola S

Pytają cie o mole, więc lepiej liczyć na molach siarke, oczywiście można zrobić tak jak ty to zrobiłeś ale musisz sobie przeliczyć 75 g Al2S3 na mole i dopiero liczyć, źle ułożyłeś proporcje po prostu, bo 75 gram podstawiłeś za siarke zamiast za Al2S3, czyli idąc twoim sposobem proporcja powinna wyglądać:

1 mol Al2S3 - 96 g S
0.5 mol Al2S3 - x i x=48g S, teraz musisz to przeliczyć na mole, czyli n=48/32=1.5 mol
(to jest właśnie
to 75g)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości