Przygotowania do matury 2013

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
niezapominajka012
Posty: 17
Rejestracja: 31 maja 2012, o 15:53

Re: przygotowania do matury 2013

Post autor: niezapominajka012 »

Jak na podstawie konfiguracji elektronowej Mn mogę odczytać jego min stopień utlenienia?
Awatar użytkownika
lsf
Posty: 59
Rejestracja: 11 sty 2011, o 14:40

Re: przygotowania do matury 2013

Post autor: lsf »

Korzysta ktoś z Was z podręczników MAC? Jak wrażenia?
Awatar użytkownika
NYR
Posty: 336
Rejestracja: 15 maja 2011, o 13:18

Re: przygotowania do matury 2013

Post autor: NYR »

Na powłoce walencyjnej masz 7 elektronów, więc będzie on występował od I do VII stopnia utleniania, tyle
aanja
Posty: 55
Rejestracja: 16 lip 2011, o 13:59

Re: przygotowania do matury 2013

Post autor: aanja »

sasquie pisze:Też na początku miałem z tym problemy . Po pierwsze musisz sobie rozpisać konfigurację podpowłokową dla manganu.

1s2 2s2 2p6 3s2 3p6 4s2 3d5

Podany jon ma ładunek dwudodatni, czyli zabieramy dwa elektrony. Sęk w tym, skąd je zabrać? A no z najdalej od jądra położonej podpowłoki, czyli (jeśli dobrze pamiętam - w razie błędu poprawcie) tej o największej mocy. Tutaj ostatnią podpowłoką nie jest podpowłoka 3d, tylko 4s. Zabieramy dwa elektrony, więc konfiguracja elektronowa będzie wyglądać tak:

1s2 2s2 2p6 3s2 3p6 3d5 - tym sposobem osiągamy stan 3 powłok
agas93 pisze:
aanja pisze:Czy nie patrzy się zgodnie z okresem?
niee, rozpisz sobie najlepiej konfiguracje walencyjna, jak masz jony np 2+ to najpierw odchodzą te z ostatniej powłoki, więc skoro masz Mn2+ to 4s2 nie ma. A mangan leży w 3d więc masz 3 powłoki - przynajmniej ja tak robię
Wyprzedziłaś mnie . Ale Twoim sposobem też można chociaż nie jestem pewny, czy w przypadku każdego pierwiastka .

Dzięki wielkie! Wszystko jasne:)
Piotrr
Posty: 1333
Rejestracja: 9 lip 2012, o 19:11

Re: przygotowania do matury 2013

Post autor: Piotrr »

majmniejszy stopien jaki uzyska pierwiastek to taki ile brakuje mu elektronow do uzyskania oktetu na walencyjnej a najwiekszy jaki uzyska to taki ile ma elektronow walencyjnych mangan ma 7 walencyjnych czyli maksymalny stopien jaki uzyska jest rowny liczbie el. wal czyli 7. Z kolei do oktetu brakuje mu 1 el wal cyli -1
czyli jak od manganu oderwiesz 7 elektronow to bedzie Mn7+ ale jak do manganu dodasz 1 elektron to bedzie Mn-1 )
W końcu lekarz
Awatar użytkownika
sasquie
Posty: 322
Rejestracja: 2 lip 2012, o 16:11

Re: przygotowania do matury 2013

Post autor: sasquie »

Piotrr pisze:majmniejszy stopien jaki uzyska pierwiastek to taki ile brakuje mu elektronow do uzyskania oktetu na walencyjnej a najwiekszy jaki uzyska to taki ile ma elektronow walencyjnych mangan ma 7 walencyjnych czyli maksymalny stopien jaki uzyska jest rowny liczbie el. wal czyli 7. Z kolei do oktetu brakuje mu 1 el wal cyli -1
czyli jak od manganu oderwiesz 7 elektronow to bedzie Mn7+ ale jak do manganu dodasz 1 elektron to bedzie Mn-1 )
Dlaczego więc ciocia Wiki twierdzi, że mangan występuje na stopniach utlenienia od -III do VII ? Szukam jakiejś wskazówki w podręcznikach i internecie, ale coś cienko mi to idzie.
Awatar użytkownika
NYR
Posty: 336
Rejestracja: 15 maja 2011, o 13:18

Re: przygotowania do matury 2013

Post autor: NYR »

Sugeruj sie wikipedią. Na początku na wiki piszą W związkach występuje w stopniach utlenienia od -3 do +7", a pod koniec Mangan tworzy liczne związki proste i kompleksowe na wszystkich stopniach utlenienia od I do VII", przy czym to drugie jest chociaż potwierdzone jakąś książką.
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: przygotowania do matury 2013

Post autor: Giardia Lamblia »

Oj namieszałeś z tym oktetem. Reguła dubletu/oktetu elektronowego dotyczy pierwiastków bloku s i p. Jeżeli chodzi o pierwiastki bloku d, gdzie podpowłoka d nie jest całkowicie zapełniona reguła ta nie obowiązuje.
Awatar użytkownika
sasquie
Posty: 322
Rejestracja: 2 lip 2012, o 16:11

Re: przygotowania do matury 2013

Post autor: sasquie »

Nie sugeruję się wikipedią tylko wyrażam swoje wątpliwości bo się po prostu w tym zgubiłem. Bo jeżeli mangan może oddać wszystkie elektrony walencyjne (czyli mieć poziom utlenienia VII) to dlaczego nie mógłby przyjąć 5 elektronów, żeby zapełnić podpowłokę d (czyli mieć poziom utlenienia -V) ? Może to i banalne, i głupie, ale lepiej pytać teraz niż na maturze .
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: przygotowania do matury 2013

Post autor: Giardia Lamblia »

Po prostu tak jest.

Cytat z angielskiej wikipedii The most common oxidation states of manganese are +2, +3, +4, +6 and +7, though oxidation states from −3 to +7 are observed.

Kładąc nacisk na are observed - to tak jak ze związkami helowców. Można jakieś tam otrzymać, ale są nietrwałe i bardzo trudno przeprowadzić te reakcje, dlatego przyjmuje się, że nie tworzą związków.

Tak przynajmniej ja to rozumiem
Piotrr
Posty: 1333
Rejestracja: 9 lip 2012, o 19:11

Re: przygotowania do matury 2013

Post autor: Piotrr »

mar2451 skoro zle mowie to powiedz mi prosze jak powinno byc bo w takiej sytuacji nie wiem jak ustalic maksymalny i minmalny stopin utlenienia manganu na podstawie uklau okresowego czy tam czego.
W końcu lekarz
niezapominajka012
Posty: 17
Rejestracja: 31 maja 2012, o 15:53

Re: przygotowania do matury 2013

Post autor: niezapominajka012 »

A w odpowiedzi jest II.
I bądź tu mądry
Awatar użytkownika
paaula
Posty: 1673
Rejestracja: 18 sty 2009, o 21:01

Re: przygotowania do matury 2013

Post autor: paaula »

pomoże ktoś w zadaniu? bo nie umiem

największy promień ma jon:
a) Ca2+,b) K+, c) F-, d) Cl-

najmniejszy promień ma jon:
a) I-, b)Cs+, c) Ba2+, d) Te2-

wszystkie prawie sprowadzają sie do pierwiastków szlachetnych no i nie wiem o co chodzi

i jeszcze jedno zadanie którego nie umiem:
Pewien pierwiastek należący do 15 grupy układu okresowego tworzy tlenek o wzorze ogólnym XO2. Tlenek ten w reakcji z wodą ulega dysproporcjonowaniu, tworząc 2 kwasy.
Tlenek ten powstaje w reakcji stężonego roztworu kwasu tego pierwiastka na wyższym stopniu utlenienia z metaliczną miedzią.
a) w którym okresie znajduje sie ten pierwiastek?
b)podaj przykłady tych związków (tlenu, kwasu, soli) w któych pierwiastek X jest na najwyższym i na najniższym stopniu utlenienia.

bardzo proszę o pomoc
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości