Przygotowania do matury 2013

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: przygotowania do matury 2013

Post autor: Giardia Lamblia »

Piotrr pisze:mar2451 skoro zle mowie to powiedz mi prosze jak powinno byc bo w takiej sytuacji nie wiem jak ustalic maksymalny i minmalny stopin utlenienia manganu na podstawie uklau okresowego czy tam czego.
Do pierwiastków bloku d jest reguła 18 elektronów (liczymy w końcu dodatkowo pojemność powłoki d-10elektronów), ale szczerze mówiąc nie mam zielonego pojęcia na czym to polega. Z tego co przed chwilą wyczytałem, to mogę Ci powiedzieć jedynie tyle, że reguła ta nie dotyczy wszystkich pierwiastków bloku d i związków jakie one tworzą, tylko kilku wybranych kompleksów zawierających: Cr, Mn, Fe i Co. Wchodzimy w tym momencie w bardzo skomplikowane rejony chemii, których na tą chwilę nie mam ochoty poznawać. Chyba dlatego właśnie z lekcji chemii człowiek wychodzi z wieloma niedopowiedzeniami - żeby nie wrzucać do głowy pizdyliona informacji dodatkowych, które pociągają kolejne, i tak dalej w nieskończoność
Piotrr
Posty: 1333
Rejestracja: 9 lip 2012, o 19:11

Re: przygotowania do matury 2013

Post autor: Piotrr »

tak wiec chemia chyba nigdy nie przestanie mnie zaskakiwać. mar mam nadzieje ze studiujesz juz gdzies na wydziale lekarskim bo nie chce zebys zabral jedno z nielicznych miejsc ktore zostana przydzielone na 2013 p
W końcu lekarz
niezapominajka012
Posty: 17
Rejestracja: 31 maja 2012, o 15:53

Re: przygotowania do matury 2013

Post autor: niezapominajka012 »

O jakich 18 e my tutaj mówimy? Mangan ma ich na powłoce d tylko 5.
Piotrr
Posty: 1333
Rejestracja: 9 lip 2012, o 19:11

Re: przygotowania do matury 2013

Post autor: Piotrr »

kolega nie mowi ze mangan ma 18 el wal tylko obowiazuja inne zasady ustalania stopnia ulenienia max i nim u pierwiastkow bloku d i jest to regula 18 elektronow co kolwiek by to nie znaczylop
W końcu lekarz
niezapominajka012
Posty: 17
Rejestracja: 31 maja 2012, o 15:53

Re: przygotowania do matury 2013

Post autor: niezapominajka012 »

Cokolwiek
Awatar użytkownika
zoo_
Posty: 2101
Rejestracja: 13 maja 2011, o 15:25

Re: przygotowania do matury 2013

Post autor: zoo_ »

paaula, w zadaniu chodzi zapewne o azot
co do pierwszego nie jestem pewna, nie chciałabym Cię w błąd wprowadzić. więc może ktoś inny
Piotrr
Posty: 1333
Rejestracja: 9 lip 2012, o 19:11

Re: przygotowania do matury 2013

Post autor: Piotrr »

powiedzialbym zdecydowanie azot ale ta czesc informacji zbila mnie z tropu
Tlenek ten powstaje w reakcji stężonego roztworu kwasu tego pierwiastka na wyższym stopniu utlenienia z metaliczną miedzią.
wynika z tad ze
Cu + 2HNO3 2NO2 + Cu(OH)2 nie wiem czy ta reakcja tak wyglada
a z promieniami jonowymi tez mam problemp nie umialem nigdy tego ogarnac
W końcu lekarz
Awatar użytkownika
zoo_
Posty: 2101
Rejestracja: 13 maja 2011, o 15:25

Re: przygotowania do matury 2013

Post autor: zoo_ »

Nie wygląda tak

Cu + 4 HNO3(st.) Cu(NO3)2 + 2 NO2 + 2 H2O
na zapamiętanie: normalnie kwasy z aktywnymi metalami tworzą sól no i wydziela się jeszcze wyparty wodór. miedź leży w szeregu aktywności metali pod wodorem, a więc reaguje juz tylko z kwasami utleniającymi (na poziomie matury to chyba tylko HNO3 i H2SO4) i tutaj tworzy się sól, woda, no i odpowiednie tlenki: NO2 (st.), NO(rozc.), SO2 (st.) - w przypadku rozcieńczonego H2SO4 to też chyba było jakoś inaczej, jutro sprawdzę w zeszycie, bo mi się teraz nie chce wstawać i szukać p
Awatar użytkownika
sasquie
Posty: 322
Rejestracja: 2 lip 2012, o 16:11

Re: przygotowania do matury 2013

Post autor: sasquie »

paaula, też miałem problem z tymi promieniami jonów, ale w końcu doszedłem co i jak. Niestety, znów musiała mi pomóc ciocia Wiki, ale:
1). zawsze większy promień będzie mieć anion (czyli już zostaje tylko F- i Cl-),
2). promień atomowy rośnie z góry na dół układu (ze wzgl. na obsadzanie nowych powłok walencyjnych) a maleje w prawo ukł. okresowego (ze wzgl. na wzrost wielkości jądra atomu i mocniejsze przyciąganie elektronów przez to jądro).
Awatar użytkownika
Madridistka
Posty: 895
Rejestracja: 17 maja 2010, o 15:09

Re: przygotowania do matury 2013

Post autor: Madridistka »

paaula
największy promień ma jon:
a) Ca2+,b) K+, c) F-, d) Cl-

najmniejszy promień ma jon:
a) I-, b)Cs+, c) Ba2+, d) Te2-

w a odpada nam na początku F-, ponieważ jest najwyżej w układzie okresowym, a promień rośnie wraz z numerem okresu. Zostało nam Ca2+, K+ i Cl-. Wypisujemy sobie dla każdego liczbę protonów i elektronów:
Ca2+ 18 elektronów 20 protonów
K+ 18 elektronów 19 protonów
Cl- 18 elektronów 17 protonów
jak widać pierwiastki mają taką samą liczbę elektronów, więc największy promień ma ten, który ma najmniej protonów, które przyciągają elektrony, czyli jest to Cl-

w przykładzie b robi się analogicznie, pierwiastki mają tyle samo elektronów, a różną liczbę protonów, czyli najmniejszy promień będzie miał ten, który ma najwięcej protonów
Lunette
Posty: 421
Rejestracja: 30 lip 2011, o 19:41

Re: przygotowania do matury 2013

Post autor: Lunette »

Mam do was dwa pytania, bo właśnie robię plan pracy:

1. jak się uczycie i co uważacie, za bardziej przydatne, jeżeli chodzi o zoologię:
a) grupami (czyli gąbki, parzydełkowce, płazińce, ryby, gady etc. każda grupa osobno)
b) układami (np. układ szkieletowy - i wszystkie zwierzęta po kolei, czyli od razu tutaj są elementy ewolucjonizmu)?

2. Na jakie działy (3-6) podzielilibyście genetykę, żeby w każdym z tych działów była podobna ilość materiału? (tak jak np. rośliny można podzielić na tkanki roślinne, rośliny nienaczyniowe, nagonasienne i okrytonasienne jak więc podzielić całą genetykę?)
cordis
Posty: 601
Rejestracja: 26 mar 2012, o 13:06

Re: przygotowania do matury 2013

Post autor: cordis »

1. Dla mnie o wiele łatwiej grupami - przynajmniej tak będę planował zrobić powtórkę. A następnie w planach mam gdy przejadę wszystkie grupy to w ramach wtórnej powtórki układami

2. A do genetyki mam ten sam problem , na początek powtórzyłem sobie dobrze podziały komórkowe a dalej to chyba z lekcji na lekcje uczyć się będę
zebraaa
Posty: 81
Rejestracja: 1 sie 2012, o 15:18

Re: przygotowania do matury 2013

Post autor: zebraaa »

mam pytanie czy robicie tak ze najpierw uczycie się teorii a potem trzaskacie zadania , pytam sie o biologie i chemie , a jeśli tak to robicie wszyskie zadania jakie posiadacie bo ja np trzaskam witka i jeszce maturalnie ze zdasz , ale strasznie duzo czasu mi to zabiera i boje się ze przed matura nie będe miała juz żadnych zadań do zrobienia i czasu
Może lepiej robić część zadań a reszte robić gdy matura będzie bliżej
moze jakieś rady jak wy się uczycie
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości