Rozm. Weg. cebula, bulwa.

Forum botaniczne poruszające problemy ze świata roślin i związanych z nimi zjawiskami, jednym słowem botanika
Szumwiatru
Posty: 197
Rejestracja: 18 gru 2008, o 10:20

Rozm. Weg. cebula, bulwa.

Post autor: Szumwiatru »

Witam

Kurcze, jak to jest u cebuli? W jaki sposób sie ona rozmnaża? Nie ma kwiatów, nic. pewnie jakoś wegetatywnie, ale jak?

I bulwa, jaka jest kolejność w wytwarzaniu organów w wypadku kartofla. Bulwa może wytwarzać pędy boczne. A pędy boczne wytwarzają nowe bulwy czy już normalne łodygi?

Czy nasionka kartofla po wykiełkowaniu przemieniają się w bulwę czy tworza normalna łodygę, które dopiero potem tworzy bulwy? Jaka jest kolejność

Aaa
Awatar użytkownika
fille
Posty: 18
Rejestracja: 29 gru 2009, o 19:41

Re: Rozm. Weg. cebula, bulwa.

Post autor: fille »

Cebula ma kwiatostany i wytwarza nasiona. Nawet można ją siać.
Ziemniak. Widziałaś/widziałeś kiedyś ziemniaka, takiego kiełkującego? Bulwa ziemniaka ma oczka, czyli zawiązki pędów bocznych, z których wyrastają owe pędy. Jeśli pokroisz bulwę ziemniaka tak, ze na każdej części będzie po jednym oczku i wysadzisz do ziemi to z każdej części wyrośnie jedna nowa roślina, która będzie miała swoje własne bulwy itd
Nie wiem jak jest z nasionami ziemniaka. Ale na logikę powinno ono wykiełkować. Wyrośnie z niego roślinka z korzonkiem i łodyga. Potem będzie miala liście i kwiaty. Produkty fotosyntezy będą z czasem magazynowane w bulwach. Wiec najpierw normalna lodyga, a potem bulwa.
Szumwiatru
Posty: 197
Rejestracja: 18 gru 2008, o 10:20

Re: Rozm. Weg. cebula, bulwa.

Post autor: Szumwiatru »

O ile mi wiadomo ziemniak wytwarza 3 rodzaje łodyg - normalną, kłącze i bulwę. Rozumiem, że z nasionka wykiełkuje roślinka z normalną łodygą. Ta normalna łodyga następnie wytworzy kłącze, potem kłącze wytworzy bulwę. A bulwa wytworzy te białe pędy boczne, a z nich? Piszesz, fille, że wyrośnie nowa roślina. Ale z jakim rodzajem łodygi? Już normalnym?

Interesuje mnie też w jaki sposób normalne łodygi tworzą kłącza i bulwy, czy po prostu któreś pędy łodygi zaczynają rosnąć do ziemii, czy od korzenia?

Trochę mnie korci żeby po prostu wziąść ziemniaka i sprawdzić ale nie mam obecnie takiej możliwości.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Rozm. Weg. cebula, bulwa.

Post autor: AnnaWP »

Jedna roślina ziemniaka tworzy wiele bulw. Z każdej bulwy może wyrosnąć kilka łodyg normalnych", każda stanie się niezależną rośliną.

W cebuli podobnie, to sposób na przetrwanie, ale i w cebuli często jest więcej niż jeden zawiązek pędu". Tak, cebula ma skróconą łodygę, ale na wiosnę pęd jest stymulowany i rośnie. I z jednej cebuli może wyrosnąć ich kilka, dwa lub trzy. Można to zobaczyć krojąc cebulę normalną - pod kilkoma warstwami liści można znaleźć dwie lub trzy niezależne cebulki.

To, który pęd jak jest zdeterminowany zależy od genotypu i środowiska - tak samo jak u nas niektóre komórki rozwijają się inaczej od innych.
ctofi
Posty: 7
Rejestracja: 29 mar 2012, o 15:53

Re: Rozm. Weg. cebula, bulwa.

Post autor: ctofi »

hej! wiecie może jakie fitoncydy wydzielane przez cebula mają zły wpływ na fasolę?
Majkel_7
Posty: 3
Rejestracja: 11 paź 2012, o 11:51

Re: Rozm. Weg. cebula, bulwa.

Post autor: Majkel_7 »

Nie wiem, postaram się poszukać!
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości