kariotyp

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
biolog428
Posty: 225
Rejestracja: 13 paź 2012, o 14:25

kariotyp

Post autor: biolog428 »

Czy w kariotypie chromosomy są X i X czy I i I. Jak patrze na rysunki to widzę jakby 2 I obok siebie były.
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: kariotyp

Post autor: Giardia Lamblia »

X to jest taka jakby nazwa", a właściwie sposób oznaczenia, wyszczególnienia - tak jak kolejne liczby: 1,2,3,4,5,.,22.
biolog428
Posty: 225
Rejestracja: 13 paź 2012, o 14:25

Re: kariotyp

Post autor: biolog428 »

Ale ja się pytam czy np 1 chromosom z tych 46 to ma kształt X czy I na kariotypie, bo według mnie wygląda to jakby był I ale to chyba niemożliwe
Yogi94
Posty: 176
Rejestracja: 14 lip 2012, o 10:04

Re: kariotyp

Post autor: Yogi94 »

Te dwa I I obok siebie to jeden chromom, czyli I I jest to jakby X
biolog428
Posty: 225
Rejestracja: 13 paź 2012, o 14:25

Re: kariotyp

Post autor: biolog428 »

Ale przecież człowiek ma 46 chromosomów to jak te 2 obok siebie I I mogą oznaczać 1 chromosom W takim razie wyszłoby ze czlowiek ma 23 chromosomy. Ja ciągle mówie o kariotypie! A może jednak 1 z tych 46 chromosomów ma postać X a nie I ( wiem, że to pogmatwane, ale spróbujcie mnie zrozumieć)
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: kariotyp

Post autor: Giardia Lamblia »

23 pary chromosomów oznacza 46 pojedyńczych chromosomów. Pamiętaj, że do gamet trafia ALBO X ALBO Y, a nie to i to na raz.

Jeden chromosom w kształcie litery X słada się z dwóch chromosomów w kształcie litery I. Są to tzw chromosomy homologiczne.

Masz 23 pary liter I, czyli tak jakby 23 litery iks (x).
Yogi94
Posty: 176
Rejestracja: 14 lip 2012, o 10:04

Re: kariotyp

Post autor: Yogi94 »

A możesz pokazać ten rysunek ?
biolog428
Posty: 225
Rejestracja: 13 paź 2012, o 14:25

Re: kariotyp

Post autor: biolog428 »

Yogi94 pisze:A możesz pokazać ten rysunek ?
Na przykład taki. Ciągle tego nie ogarniam .
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: kariotyp

Post autor: Giardia Lamblia »

Każda pałeczka to jeden chromosom. W podręczniku takie 2 pałeczki (np. nad liczba 1) masz przedstawione w taki sposób, że wyglądają jak X.

Nie do końca rozumiem w czym problem, chciałbym pomóc, ale nie wiem czego nie rozumiesz.

Nazwa chromosom odnosi się zarówno do takiej jednej pojedynczej pałeczki, jak i do zespołu dwóch pałeczek (połączonych w centromerze). To tak jakbyś trzymał w ręce 2 długopisy połączone gumką i mówił o nich, że jest to jeden duży długopis ale połączony gumką. Jak zdejmiesz gumkę i odsuniesz od siebie te 2 długopisy to masz 2 pojedyncze długopisy.
biolog428
Posty: 225
Rejestracja: 13 paź 2012, o 14:25

Re: kariotyp

Post autor: biolog428 »

Ale czy ta jedna pałeczka spośród 46 ma kształt X czy ta pałeczka to I. Jeżeli jest to I to jak w kariotypie mężczyzny pałeczka X może polączyć się z Y.
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: kariotyp

Post autor: Giardia Lamblia »

Ma kształt litery I

A one się nie łączą w żaden sposób - jedynie kiedy jest potrzeba podziału komórki, to przylegają do siebie centromerami.

U kobiety np. Jeden chromosom X jest nieczynny i występuje w formie ciałka Barra.
biolog428
Posty: 225
Rejestracja: 13 paź 2012, o 14:25

Re: kariotyp

Post autor: biolog428 »

Aha dzięki A mógłbym się jeszcze dowiedzieć od ciebie jaka jest rożnica między genomem a genotypem na podstawie tych definicji. genom- wszystkie cząsteczki DNA tworzące kompletną informacje genetyczną, genotyp - zespół wszystkich genów organizmu
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: kariotyp

Post autor: Giardia Lamblia »

Genom właściwie określa fizyczną ilość DNA, a więc i genów. Zamiast mówić wszystkie geny możesz powiedzieć genom.

Genotyp dotyczy cech, czyli tego co w tym DNA jest zapisane", ale odróżnia się od fenotypu tym, że określa dokładnie co jest w nim zapisane", a nie tylko to co się ujawnia, czego konsekwencje można zaobserwować.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości